Zdraví

Neem - zázračný lék, který omladí i posílí imunitu

22.02 2020|Bylinky
Neem - zázračný lék, který omladí i posílí imunitu

Neem, Nimba nebo také Azadirachta indická je tropický strom původem z Indie. V sanskrtu je neem označován pojmem "arista", což znamená něco, co je dokonalé, nezničitelné a úplné. Listy, semena, kořeny a kůra stromu obsahují důležité sloučeniny, které mají mnoho léčivých i užitečných vlastností. Dokladem jeho léčivých vlastností je odolnost tohoto stromu vůči hmyzu i nakažlivým nemocem.

Nimbové listy se používají při léčbě malomocenství, očních poruch, krvácení z nosu, při výskytu střevních červů, žaludeční nevolnosti, ztrátě chuti k jídlu, kožních vředech, onemocnění srdce a krevních cév, při horečkách, cukrovce, onemocnění dásní a problémech s játry. List se také používá jako antikoncepce a k potratům.

Kůra neemu se používá proti malárii, žaludečním a střevním vředům, kožním onemocněním, bolestech a horečce. Květ se používá ke snížení žluči, kontrole hlenu a léčbě střevních červů. Plody se používají proti hemeroidům, střevním červům, poruchám močových cest, hlenu, očním poruchám, cukrovce, na rány a malomocenství.

Neemové větvičky se používají proti kašli, astmatu, na hemeroidy, střevní červy, nízkou hladinu spermií, močové poruchy a diabetes. Lidé v tropech někdy žvýkají neemové větvičky namísto použití zubních kartáčků. To ale může být zrádné, protože větvičky neemu jsou do dvou týdnů po sklizni často kontaminovány houbami.

Semeno a olej ze semen se používají při malomocenství a střevních červech, dále jako antikoncepce a k potratům. Někteří lidé aplikují neem přímo na kůži, aby vyléčili vši, kožní onemocnění, rány a kožní vředy. Léčivé účinky nimby si rozebereme níže.

8 úžasných účinků neemu


1. Omlazuje

Nejznámější je neem pro své účinky proti stárnutí. Díky svým antioxidačním vlastnostem chrání pokožku před škodlivými UV paprsky, znečištěním a dalšími faktory z prostředí. Vitamíny a mastné kyseliny v neemu zlepšují a udržují pružnost pokožky, snižují vrásky a jemné linky. Díky tomu vypadá pleť mladší.

2. Antibakteriální a protiplísňové účinky

Listy neemu se používají k léčbě plísňových a bakteriálních infekcí. Používají se k léčbě bradavic a planých neštovic. Buď se pasta z listů nanáší na postižené místo nebo se postižená osoba koupe v neemové koupeli.

3. Přírodní insekticid

Bavlna namočená v neemové vodě je vhodným prostředkem proti hmyzu. Stačí ji držet v blízkosti oken. Tento způsob je extrémně účinný a používá se hlavně v boji proti komárům.

4. Posiluje imunitu

Mnoho odborníků z oblasti Ajurvédy doporučuje denní příjem tobolek s výtažky z neemu. Čaj z neemu je hojně předepisován na snižování horečky, zejména u malárie.

5. Přírodní zubní kartáček

Žvýkání neemových větviček je starou indickou tradicí, které se využívá v oblasti ústní hygieny. V indických domácnostech si lidé běžně čistili zuby neemovými větvičkami. Dnes už je možné najít v prodeji i pastu na bázi neemu, které pomáhá udržovat zdravou ústní dutinu. Díky svým antibakteriálním, protizánětlivým a protiplísňovým vlastnostem zabraňuje nimba vzniku nejrůznějších zubních infekcí a chorob.

6. Pro silné a dlouhé vlasy

Nimba je skvělým pomocníkem při posilování kvality vlasů. Podporuje jejich růst a díky antibakteriálním, antimykotickým a protizánětlivým vlastnostem dokáže vynikajícím způsobem potlačit lupy. Díky tomu jsou vlasové folikuly silnějším, což také podporuje růst vlasů. Nimbová pasta se používá také jako kondicionér. Vlasy jsou po ní silnější a lesklejší.

7. Proti kožním problémům

Nimba má detoxikační vlastnosti. Používá se proto při léčbě ekzémů a jiných kožních infekcí. Dokáže léčit rány, aniž by zanechala ošklivé jizvy. Je také prospěšná v boji proti plísňovým infekcím. Její antimykotické a antibakteriální vlastnosti udržují škodlivé bakterie a houby na uzdě. Dokáže proto zabránit například septickým infekcím. Stačí denně nanést malé množství nimbového oleje na rány a jizvy. Nimbový olej obsahuje potřebné mastné kyseliny, které také podporují hojení ran a zajišťují zdravou pokožku.


8. Úleva od akné

Protizánětlivé účinky nimby zlepšují akné. Předpokládá se, že nimbový olej uvolňuje suchost pokožky, svědění kůže a zarudnutí. Působí proti pupínkům a jiným kožním vadám.

Neem, Nimba je indický strom se zázračnými léčivými účinky. Azadirachta indická omlazuje, posiluje imunitu a má i antibakteriální účinky
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ