Zdraví

Extrovert a jeho život - výhoda nebo prokletí?

07.11 2015|Psychika
Extrovert a jeho život - výhoda nebo prokletí?

Kdo je to extrovert? O tomto typu člověka se dá říci, že je společenský, komunikativní a tím pádem snadno navazuje kontakty s ostatními lidmi. V minulosti jsem pracovala s jednou kolegyní, která splňovala charakteristiku extrovertní osobnosti doslova podle odborných studií. Moc velké štěstí to pro okolí ovšem nebylo. V dnešním zamyšlení nad extrovertní osobností propůjčím bývalé kolegyni jméno Nikol.

Nikol byla velmi pohledná mladá žena. Byla společenská, energická, vždy si věděla rady. Byla obrácená „směrem ven“ – zaměřovala se na své okolí. Ostatní lidé nebyli pro ni nikdy přítěží. Spíše je vyhledávala. Říkávala, že kdyby neměla kolem sebe lidi, byla by nešťastná. Cítila se v jejich přítomnosti jako „ryba ve vodě“. Neustále navazovala nové a nové kontakty. Většinou ale zůstávaly jen na povrchu. Nakonec jsem tomu porozuměla, při takovém množství lidí, se kterýma se extrovert setkává, by to asi jinak nešlo. Tak tomu bylo i v případě Nikol. Extrovert má trvalých a citově hlubokých vztahů jen několik za život, ostatní zůstávají ve formě „známostí“.

Extroverti a jejich charakteristika?

Není toho zrovna málo. Například odborníci zjistili, že mozek extrovertů věnuje větší pozornost lidským tvářím. Mluví více abstraktně. Extroverti mají také navrch v naučení se druhému jazyku. Dokážou využít stávajících znalostí na úplné maximum. Nebojí se hned začít mluvit a komunikovat, což souvisí s tím, že mohou mít celkově rizikové chování.

V jakých profesích se extrovertům daří?

Extroverti se velmi osvědčují v povolání jako učitel, herec, zpěvák, právník, novinář, manažer, sekretářka a docela dobře se uplatňují také v politice. Je dokázáno, že se extrovertům nápadně daří v západních zemích světa, je to pro ně doslova ráj. Ale pozor! Můžou být svým mnohdy rizikovým chováním ohroženi. Promiskuita a sklony k nechráněnému pohlavnímu styku jsou spojeny právě s extroverzí. Více se tak podílejí na rizikových a adrenalinových sportech.

Extroverti mluví hlavně proto, aby slyšeli sami sebe, své myšlenky. Myslí a zároveň mluví. Nedávno jsem se potkala se svou bývalou kolegyní Nikol. Dost dlouho jsme se neviděly. Nikol byla stále atraktivní žena, i když její tvář zdobily drobné vrásky. Dověděla jsem se od ní, že se má pracovně dobře. V soukromém životě to bylo horší. Několik partnerů ji opustilo a zbylo několik dětí. S úsměvem mi sdělila, že „prostě partnery udusila svým temperamentem, že ti chlapi nic nevydrželi“. V případě Nikol jsem tomu ráda věřila.

Autor: Lin

Extrovert - výhoda nebo prokletí? Jaký je extrovertní člověk, jaký je jeho charakter? V jakých profesích se extrovertům daří
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Silvie|26.05 2017 16:34
Jsem extrovert a docela to sedí. a život extroverta má své úskalí, to je pravda, no když se ho člověk naučí trochu mírnit, tak to jde
Odpovědět
 3 
Ota|26.05 2017 16:36
Já sem introvert a extrovert bych teda být nechtěl. vihovuje mi to
Odpovědět
 3 
Lucie Cieslarová|19.05 2020 22:37
Extroverzi a introverzi výborně popisuj socionika typologie osobnosti. 
Odpovědět
 0