Zdraví

5 největších mýtů a pravd o ženské menopauze

13.10 2015|Zdraví
5 největších mýtů a pravd o ženské menopauze

Klimakterium, známější spíše pod označením menopauza či lidověji přechod, je přirozený stav v životě každé ženy. V tomto období se utlumuje funkce vaječníků, následkem čehož se snižuje tvorba ženského hormonu estrogenu.

Žena v menopauze přestává menstruovat a nastupuje neplodnost. Tyto změny jsou často doprovázeny řadou specifických, méně příjemných příznaků, pocitů a obtíží. Menopauza bývá navíc opředena mnoha mýty. Přiblížíme vám pět z nich, které mezi lidmi kolují či kterých se ženy nejčastěji obávají, a ukážeme vám, co je na nich pravdy.

1. Mýtus: „Všechny ženy na planetě prožívají klimakterium stejně.“

Pravda: Málokdo ví, že ženy na severu prožívají období přechodu zcela jinak než ženy na jihu. Menopauza totiž nefunguje u všech žen na Zemi stejně. „Čím severněji od Česka se přesuneme, tím je nástup menopauzy dřívější. To, jak intenzivně ji ženy prožívají, je také částečně otázka barvy pleti. Platí, že ženy se světlejším tónem mívají většinou příznaky intenzivnější.

Intenzita v neposlední řadě závisí rovněž na stravovacích návycích ve vybrané oblasti,” objasňuje skutečnost renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Příkladem toho je třeba Japonsko. Ačkoliv některé jeho části leží ve stejných zeměpisných šířkách jako Česká republika, Japonky prožívají menopauzu oproti Češkám odlišně. V jídelníčku totiž mají více produktů ze sóji i větší množství masa z mořských ryb, což vede ke zmírnění klimakterických symptomů.

2. Mýtus: „Každá žena v menopauze trpí změnami nálad"

Pravda: Nástup klimakteria mohou doprovázet problémy fyzického i psychického charakteru. Nejčastěji se jedná o výkyvy nálad, návaly horka, bolesti hlavy, nadměrné pocení, nespavost či podráždění. Ovšem i zde platí, že ne každá žena prožívá přechod stejně. „Pro některé ženy bývá menopauza klidným a pohodovým obdobím, jiné ho prožívají velmi intenzivně a musejí dokonce vyhledat pomoc lékařů či medikamentů.

Na tom, jak emocionálně i tělesně se žena s klimakteriem vyrovnává, se podílí kombinace faktorů, jako je celkový zdravotní stav, styl života, stravovací návyky nebo genetické predispozice,” uvádí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která ženám v přechodu nabízí také přírodní preparát Sarapis plus. Ten je díky obsahu včelích produktů, šalvěje, koenzymu Q10, beta-karotenu, vitamínů a minerálů vhodný zejména pro ženy v období kolem menopauzy.

3. Mýtus: „Ženy v přechodu ztrácejí chuť na sex.“

Pravda: Vědecké průzkumy zjistily, že libido, tedy pohlavní pud, který je jakýmsi spouštěčem sexuální touhy a energie, není závislé na hladině estrogenu. Tento ženský hormon v období klimakteria výrazně klesá, a proto mu mnoho žen připisuje právě předsudek sníženého sexuálního apetitu. „Na vině bývá neoprávněně také neschopnost vaječníků produkovat vajíčka a ukončení menstruace. Ani to ale nijak neovlivňuje chuť na sex. Ženy v přechodu mohou nadále žít plnohodnotný sexuální život bez omezení a obav. Naopak, tento akt vylučuje v nervové soustavě endorfiny, takzvané hormony štěstí, které velmi příznivě působí na psychický stav ženy,” říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

4. Mýtus: „Ženám se v klimakteriu zvyšuje tělesná hmotnost.“

Pravda: Nárůst tělesné hmotnosti bývá jedním z nejčastějších mýtů týkajících se ženské menopauzy. Ani v tomto případě nelze zobecňovat, protože váha je u každé ženy zcela individuální záležitost. I tady se na hmotnosti podepíše styl života a stravování. „Ačkoliv v posledních letech začaly Češky více dbát na zdravý životní styl, nelze vyloučit, že v rámci něho nedělají chyby.

Zralé ženy mají hrozbu menopauzy v hlavě, a často se tak uchylují k držení drastických diet. Při pokusech o snižování hmotnosti drží hladovku nebo jedí málo a nedodávají tělu potřebné živiny, vitamíny a minerály. To následně vede k odbourávání svalové hmoty, která je aktivním spalovačem energie v těle. Po ukončení diety pak tělo spaluje méně, což vede ke známému jo-jo efektu, který je zastihne již v klimakterickém období,” vysvětluje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. Úbytek estrogenů při menopauze se sice projevuje na metabolismu lipidů a karbohydrátů, klimakterium samo o sobě ale žádné zásadní změny v tělesné hmotnosti nepřináší ani nezapříčiňuje.

5. Mýtus: „Menopauza přichází úderem 50 let.“

Pravda: Nástup klimakteria je velmi pozvolný proces a není pravda, že ženu zastihne ze dne na den, ihned při oslavě 50. narozenin. „Klimakterické změny se objevují zpravidla 6 až 7 let před poslední menstruací, která nastává průměrně mezi 49. a 51. rokem života. Ovšem není ani raritou, když žena menstruuje pouze do věku 38 let nebo naopak až do svých 55 let. Statistiky také ukazují, že menstruační cykly, v nichž není přítomné vajíčko, začínají mnohdy už ve věku 30 až 35 let. A neplodnost, tedy důsledek menopauzy, postihuje bezmála 80 % žen již ve věku 45 let,” přibližuje skutečnost gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Autor: MUDr. Pavel Turčan

5 největších mýtů a pravd o ženské menopauze. Ženská menopauza a mýty, které kolem ní kolují. Jak probíhá klimaktérium a co je
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ