Zdraví

Máte dost vitamínu D? Nedostatek může být příčinou chronického zánětu!

11.08 2022|Zdraví
Máte dost vitamínu D? Nedostatek může být příčinou chronického zánětu!

Zánět je nezbytnou součástí při procesu hojení. Ale když přetrvává, může přispívat k celé řadě komplexních onemocnění, včetně cukrovky 2. typu, srdečních chorob a autoimunitních onemocnění. Zmírnit chronický zánět může vitamín D.

Vědci z Univerzity v Jižní Austrálii provedli první genetický výzkum na světě, který prokázal přímou souvislost mezi vysokými hladinami zánětu a nízkými hladinami vitamínu D. Studie zkoumala genetická data 294 970 účastníků, aby ukázala souvislost mezi hladinami vitamínu D a C-reaktivního proteinu, což je indikátor zánětu.

Výsledky naznačují, že posílení dávky vitamínu D u lidí s jeho nedostatkem může snížit chronický zánět, a díky tomu se pacienti mohou vyhnout řadě souvisejících onemocnění. „Zánět je způsob, jakým vaše tělo chrání vaše tkáně v případě zranění nebo infekce,“ vysvětluje vedoucí výzumu doktor Ang Zhou.

Vysoké hladiny C-reaktivního proteinu generují játra v reakci na zánět, takže když vaše tělo zažívá chronický zánět, vykazuje také vyšší hladiny C-reaktivního proteinu.

Adekvátní koncentrace vitamínu D může zmírnit komplikace vyplývající z obezity a snížit riziko nebo závažnost chronických zánělivých onemocnění, jako jsou například cukrovka nebo autoimunitní onemocnění.

Vědci zdůrazňují, že během studie se opakovaně potvrdilo, že zvýšení koncentrace vitamínu D mělo viditelný přínos pouze u jedinců s velmi nízkými hladinami vitamínu D. U ostatních lidí byl přínos vitamínu D malý nebo žádný.

Autor: liv

Vitamín D a zánět spolu úzce souvisí, zjistili vědci z australské univerzity. Lidem, kteří trpí na chronické záněty, může pomoci zvýšené množství vitamínu D.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ