Zdraví

Alternativní medicína


Alternativní medicína

Co to je alternativní medicína

Alternativní medicína se těší stále více rostoucí oblibě. Co je příčinou tohoto jevu? Je třeba říct, že metody alternativní medicíny nepopírají úspěchy klasické medicíny a ani se jí nebrání. Naopak, alternativní medicína široce využívá poznatky z oblasti anatomie, fyziologie, biochemie, imunologie a podporuje jimi svou léčbu tak, aby našla co nejefektivnější způsoby zlepšení zdraví pacienta.

Mezi významné zástupce alternativní medicíny patří homeopatie, reflexologie a osteopatie. Klasická medicína s těmito metodami dokonce kombinuje ty své. Je to pochopitelné, protože to efektivně slouží hlavně pacientům. A i když ne všichni lékaři a lékárnici respektují úspěchy svých kolegů homeopatů, terapeutů a osteopatů, neubírá to z pozitivních statistik výsledků alternativní léčby.

Všechny oblasti alternativní medicíny mají jedno společného - celostní přístup k tělu. Pacient není vnímán jako soubor systémů (kardiovaskulární, nervový, imunitní, gastrointestinální a další), ale jako jednotná struktura, v níž jsou všechny tyto systémy vzájemně neoddělitelně spojeny. Naproti tomu klasická medicína spoléhá na symptomatický přístup, který se zaměřuje na to, kde to bolí a snaží se zmírnit nebo eliminovat symptomy, jako jsou například horečka, zvýšení tlaku a podobně.

Alternativní medicína se naopak snaží řešit podstatu problému. A je to tak správně, protože příznaky jsou často je projevem obranných reakcí těla, kterými se snaží kompenzovat hlavní problém. Zástupci alternativní medicíny budou v tomto případě hledat způsoby, jak zlepšit vnitřní sílu těla, které by následně mohlo lépe a rychleji reagovat na problém.

Alternativní medicína je souborem nejrůznějších diagnostických a terapeutických metod. Jejich spektrum je dnes nesmírně široké a stále se rozšiřuje. Zahrnují se mezi ně jak metody původně lidové, přírodní, tak i nově vymýšlené metody moderní. Jsou to metody domácího původu i metody exotické, z Orientu i z oblastí afrických i amerických. Některé metody jsou jednoduché, primitivní, jiné jsou vysoce sofistikované a využívají nejmodernější techniku.

Alternativní nebo často celostní medicína je ve své podstatě nekonvenční medicína, jejíž léčebné postupy nebyly prověřeny podle pravidel klinického výzkumu. Tam, kde nestačí moderní medicína, často přichází možnost obrátit se k starobylé celostní medicíně, která se vyvinula převážně na východě, v zemích jako je Čína, Tibet, Indie či Japonsko, kde má tisíciletou tradici. Tato oblast zahrnuje obrovské množství lékařských systémů, které se často velmi dobře doplňují s moderní léčbou a někdy ji i mohou zcela nahradit. Výhoda je v šetrnosti těchto starobylých metod.

Co zahrnuje celostní medicína?

Do alternativní medicíny patří akupresura, akupunktura, aromaterapie, bioterapie, fytoterapie, homeopatie, chiropraxe a masáže, psychotronika, reflexní terapie a reflexologie. Podíváme se blíže na čínskou medicínu nebo indickou ajurvédu, které jsou považovány za nejstarší léčebné systémy na světě. V této kategorii se budeme dopodrobna věnovat všem těmto oborům. Vysvětlíme si, jak jednotlivé obory fungují v praxi, jak je používat, pro koho jsou vhodné a čemu se vyvarovat. Často se může stát, že nevíte, co vám přesně je. Od toho je zde náš vyhledávač, do kterého zadáte vaše symptomy a on vám vyhledá pravděpodobné onemocnění a možnou léčbu.

Co dokáže příroda vyléčit?

Alternativní medicína dokáže vyléčit kožní problémy typu lupénka, ekzém či akné, žaludeční obtíže, problémy se srdcem, žlučníkem, lymfatickými žlázami a mnoho podobných neduhů, které vás mohou trápit. Má skvělé postupy pro detoxikaci a očistu organismu, která je důležitá pro správné fungování všech orgánů. Detoxikací a očistou můžete předejít různým závažným onemocněním, která vznikají kvůli špatnému trávení a hromadění toxinů v těle.