Zdraví

Domácí ústní voda z hřebíčku, máty a skořice

13.05 2018|DIY
Domácí ústní voda z hřebíčku, máty a skořice

Ústní vody běžně prodávané v obchodech obsahují chemické látky, které ne vždy prospívají zdraví. Pokud se bez ústní vody neobejdete, máme pro vás její domácí variantu, která ty nejobávanější látky neobsahuje a prospěje vaší ústní dutině i celkovému zdraví.

Klasické ústní vody obsahují triclosan - antibakteriální látku, která může způsobit hormonální změny, poškodit imunitní systém a způsobit rezistenci těla proti antibiotikům. Flourid nacházející se v ústních vodách je potenciálně karcinogenní. Antibakteriální sloučenina chlorhexidin v ústních vodách zvyšuje krevní tlak a zároveň způsobuje zbarvení zubů.

Do domácí ústní vody nebudeme přidávat ani alkohol, který vysušuje a dráždí ústa. Studie z roku 2015, zveřejněna v Evropském časopise prevence rakoviny totiž zjistila, že běžné ústní vody obsahují alkohol, který v ústní dutině vytváří karcinogenní acetaldehyd. To významně zvyšuje riziko rakoviny úst a krku. Kromě toho, že jsou domácí ústní vody zdraví prospěšné, jsou také mnohem levnější než jejich komerční kolegyně.

Hřebíček

První důležitou složkou dnešní ústní vody je hřebíček, respektive esenciální olej z něj připravený. Hřebíčkový olej obsahuje sloučeninu zvanou eugenol, která je úžasným antiseptickým prostředkem, který ochraňuje zuby. Eugenol vykazuje silné antibakteriální vlastnosti proti orálním bakteriím a paradentóze. Ukázala to studie z roku 2011. Má také úžasné antifungální vlastnosti. Eugenol je antikarcinogenní a zmírňuje bolesti zubů.

Skořice

Také skořice má výborné antibakteriální vlastnosti. Navíc pomáhá léčit dutinu ústní a ulevuje od ústních zánětů.

Máta peprná

I máta peprná má nesčetné množství antiseptických, antibakteriálních, antimikrobiálních a antivirových vlastností. Studie z roku 2013 potvrzuje účinky mátového esenciálního oleje jako účinného antiseptického roztoku proti perorálním bakteriím. Mátový olej podporuje slinění. Sucho v ústech způsobuje zápach z úst. Tento olej je zvláště užitečný pro osoby, které trpí suchem v ústní dutině kvůli pravidelnému používaní komerčních ústních vod bohatých na alkohol.

Jak připravit domácí ústní vodu z hřebíčku:

  • 1 šálek vody
  • 1 lžička celých hřebíčků
  • 1 lžička mleté skořice
  • 4 kapky esenciálního oleje s mátou peprnou
  • jemné sítko nebo tkanina na scedění
  • hrnec
  • miska
  • lahvička na ústní vodu

Výroba ústní vody:

Do hrnce nalijte vodu. Přidejte hřebíček a skořici. Přiveďte k varu. Odstraňte ze sporáku a nechte deset minut vychladnout. Poté několikrát proceďte přes sítko nebo tkaninu. Směs nalijte do připravené lahvičky. Nakonec přidejte 4 kapky peprmintového oleje. Uzavřete. Lehce protřepejte a nechte v ledničce. Domácí ústní vodu používejte dvakrát denně. V ledničce vám vydrží 5-7 dní.

Pokud vás trápí špatný dech, můžete do ústní vody přidat dvě kapky oreganového oleje. Oreganový oleje je přírodní látka, která zabraňuje halitóze. Pokud bojujete se zubním povlakem, pak do ústní vody přidejte dvě kapky tymiánového oleje. Tymiánový olej obsahuje thymol, který má antiseptické účinky. Na snížení zánětu dásní a zubů přidejte kapku myrrhového oleje.

Autor: Liv

Domácí ústní voda z hřebíčku, máty a skořice. Ústní vody z obchodu obsahují mnoho zdraví nepříznivých chemických látek. Domácí ústní voda je zcela přírodní.
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ