Zdraví

Rozmarýnová voda proti vypadávání vlasů

08.10 2015|DIY
Rozmarýnová voda proti vypadávání vlasů

Problém vypadávání vlasů trápí každého druhého. Někdo se s tímto problémem potýká pouze v některém ročním období a někdo naopak dlouhodobě.

Příčiny vypadávání vlasů jsou rozmanité

Než začneme spekulovat nad příčinami tohoto problému, je dobré si rozlišit, kdy je vypadávání vlasů normální a kdy už ne. Například po běžném umytí vlasů může vypadnout až 300 vlasů, přičemž na lidské hlavě roste přibližně kolem 100 000 vlasů. Běžně lidské vlasy vyrostou za měsíc v průměru až o jeden centimetr. Celkově trvá růst vlasu od dvou do sedmi let.

Pokud máte pocit, že vaše vlasy vypadávají podstatně více, než by měly, příčiny mohou být různé. Nejčastější příčinou jsou hormonální změny. Ty může způsobovat třeba porucha štítné žlázy, ale i nerovnováha estrogenu nebo testosteronu, které v nadměrném množství mohou vlasovým kořínkům škodit. Za nadměrným vypadáváním vlasů často stojí i hormonální antikoncepce. Jestliže problémy s vypadáváním vlasů pramení z nějaké hormonální nerovnováhy, lze tento stav hormonální léčbou upravit a navrátit spolehlivě do normálu.

Špatný je pro vlasy také velký stres, špatný krevní oběh, špatná strava, nedostatek určitých vitamínů, některé druhy léků, které mají vedlejší účinky způsobující úbytek vlasů. Pokud je příčina vypadávání vlasů způsobena léky, nahrazují se léky jinými, které už tyto neblahé účinky nemají. Problémy s padáním vlasů mají často také dívky trpící mentální anorexií nebo osoby s náhlou změnou váhy. Všechny příznaky a obtíže je samozřejmě vhodné prokonzultovat s ošetřujícím lékařem, který provede krevní testy, nebo odebere vzorek kůže a případně doporučí další řešení. Vlasy padají také lidem trpícím cukrovkou, nebo lupenkou a občas se tento problém vyskytne u žen, které jsou těsně po porodu, ale tento stav bývá pouze přechodný.

Vypadávání vlasů bývá i dědičné. V tomto případě většinou trápí muže, kteří začínají často plešatět již v mládí. U žen se dědičné vypadávání vlasů projevuje spíše zhoršením kvality vlasů, nebo jejich celkové prořídnutí, ale ani to není pravidlem. I u žen se mohou vyskytnout lysinky, kouty, nebo jiné příznaky, které se popisují jako spíše u „mužské“. Někdy se také stává, že se kvalita vlasů zhorší následkem používání špatné vlasové kosmetiky, proto je dobré se o vhodnosti těchto jednotlivých kosmetických přípravků poradit s odborníkem – nejlépe dermatologem, nebo nahradit chemické přípravky přírodní kosmetikou a přírodními barvami na vlasy.

Rozmarýnová voda a její účinky na vlasy

Skvělým přírodním lékem na vypadávání vlasů je rozmarýn. Rozmarýn má schopnost stimulovat opětovný růst vlasů. Stačí si připravit domácí rozmarýnovou vodu. Výtažky z rozmarýnu se velmi často přidávají i do bio vlasové kosmetiky (šampony, vlasové vody, zábaly), která vyživuje vlasové kořínky, posiluje strukturu vlasů a dodává jim vitalitu. Rozmarýn rovněž dokáže eliminovat lupy.

Příprava rozmarýnové vody:

Do hrnce s vařící vodou vložíme větvičky rozmarýnu a vaříme 5 až 6 minut. Poté přefiltrujeme a po každém umytí vlasů nakapeme vodu do vlasů a po dobu několika minut masírujeme. Rozmarýnová voda je vynikající i proti lupům. Vodu můžeme uchovávat v lednici.

Autor: Jil
 

Rozmarýnová voda proti vypadávání vlasů. Problém vypadávání vlasů trápí každého druhého. V tomto období mají vlasy tendenci vypadávat mnohem více, a to i u lidí, kterým obvykle vlasy nepadají.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ