Zdraví

9 přírodních domácích léků proti kašli

04.11 2015|DIY
9 přírodních domácích léků proti kašli

I když může být kašel velmi nepříjemný, prospívá našemu zdraví, protože čistí dýchací cesty. Příčinou silného kašle obvykle bývá nachlazení. Nejdříve přichází bolest v krku a pak dráždivý kašel. Úlevu nám mohou poskytnout domácí léky proti kašli, které usnadňují odkašlávání a rozpouštějí hleny.

1. Tinktura z violky a břečťanu

Tinktura z violky a břečťanu je vynikajícím lékem především při silném dráždivém kašli. Tinkturu vytvoříme z 20 gramů květů violky, 20 gramů listů břečťanu a 0,7 litrů vodky. Bylinky nakrájíme nadrobno a dáme do dobře uzavíratelné nádoby, kterou naplníme vodkou. Necháme louhovat 4 týdny. Každý den tinkturu protřepeme. Potom scedíme a přelijeme do sterilních, nejlépe tmavých lahví. Užíváme třikrát denně.

2. Pivo s medem

Poněkud netradiční medicínou je pivo s medem. Teplé pivo s medem dokáže velmi dobře zmírnit dráždivý kašel. Stačí, když si večer ohřejeme půl litru piva se 4 lžícemi medu. Směs pomalu popíjíme.

3. Sirup z červené ředkve

Z červené ředkve můžeme připravit velmi účinný sirup proti kašli. Ředkev nejdříve vydlabeme, vnitřek naplníme 2-3 lžičkami medu a pletací jehlicí dole uděláme dírku. Pak ředkev postavíme na sklenici blízko topení a necháme do sklenice skapávat sirup. Užíváme každé 1-2 hodiny jednu lžíci sirupu.

4. Sirup z jedlových výhonků

Také domácí sirup z jedlových výhonků dokáže zahnat obtížný kašel. Na sirup budeme potřebovat 200 gramů čerstvých jedlových výhonků, které vložíme na 24 hodin do ½ litru vody a krátce povaříme. Odvar následně scedíme a svaříme s 500 g cukru na sirup. Denně užíváme 2-3 lžičky.

5. Muškátový zábal

Kdo si na noc přiloží na tělo muškátový zábal, zbaví se rychle potíží s kašlem. Na lněné plátno naneseme silnou vrstvu vazelíny z lékárny. Posypeme ½ lžičky mletého muškátového oříšku a dobře do vazelíny vetřeme. Plátno přiložíme na prsa a ovážeme lněnou šálou.

6. Inhalace éterických olejů

Také inhalace éterických olejů zmírní kašel. Stačí nakapat do horké vody 2-3 kapky buď eukalyptového, nebo tymiánového, popřípadě cypřišového oleje. Poté vdechujeme vzniklé výpary.

7. Ovocný elixír

Oman pravý rozpouští hleny, tlumí kašel a uvolňuje křeče. Na elixír proti kašli budeme potřebovat 10 gramů sušených borůvek, 10 gramů šípků, 10 g řeřichových semen, 20 gramů kořene omanu a 1 litr suchého bílého vína. Plody a semena řeřichy povaříme 5 minut ve víně. Scedíme, přidáme kořen omanu a necháme jeden den vyluhovat. Scedíme a naplníme do láhví. Užíváme pak třikrát denně 1 lžičku po dobu 3 týdnů.

8. Fenyklový sirup

Lišejník islandský dokáže uklidnit podrážděné sliznice. Na fenyklový sirup budeme potřebovat 3 lžičky fenyklu, 3 lžičky lišejníku islandského 1 a půl litru vody a 250 gramů kandysového cukru. Byliny přelijeme vodou, směs zahřejeme a vaříme, dokud se polovina tekutiny nevypaří. Scedíme a s cukrem svaříme na sirup. Užíváme 1 lžíci každé 3 hodiny.

9. Přírodní antibiotika z cibule a křenu

Křen i cibule obsahují antibiotické účinné látky. Na přírodní antibiotika budeme potřebovat 1 lžíci čerstvého křenu, 1 lžíci cibule, 5 lžiček medu a 5 lžic vody. Křen najemno nastrouháme, smícháme s medem. Cibuli nasekáme najemno a přimícháme spolu s vodou. Zahřejeme, necháme přejít varem a dáme vychladnout. Užíváme pětkrát denně jednu lžičku. Není vhodné pro diabetiky.

Autor: Jad

9 přírodních domácích léků proti kašli. Kašel můžeme léčit pomocí domácích přírodních receptů, které jsou šetrné k vašemu zdraví. Následující domácí léky proti kašli jsou přírodní a velmi
Zdravá výživa

 363 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ