Zdraví

5 důvodů, proč je chůze do schodů výhodná

19.03 2019|Kondice
5 důvodů, proč je chůze do schodů výhodná

Platón řekl: „Bůh poskytl člověku dva způsoby, pomocí kterých se může stát úspěšným: vzdělání a fyzickou aktivitu. Nedostatek fyzické aktivity ničí dobrý stav každé lidské bytosti, zatímco pohyb a metodické tělesné cvičení tělo chrání a uchovává jej v dobrém stavu.“

Ano, Platón měl pravdu. A i když to valná většina z nás dobře ví, dnešní uspěchaná a technologiemi protkaná doba nám v rozvoji fyzické kondice příliš nepřeje. Někomu překáží čas, někomu lenost nebo finance. Ať už je to tak nebo onak, chození do schodů je způsob, který mnoho z těchto problémů částečně vyřeší.

1. Chozením do schodů spálíte více kalorií než při běhání

Studie ukázaly, že chůze do schodů je považována za silnou a intenzivní fyzickou aktivitu, při které můžete spálit více kalorií za minutu než při běhání. Společnost StepJockey uvedla, že chozením do schodů kdykoliv a kdekoliv vynakládáte 8 až 9 krát více energie než kdybyste seděli a 7 krát více energie než kdybyste jeli výtahem. Jako bonus StepJockey zjistila, že spálíte kalorie nejen chůzí nahoru, ale i chůzí dolů. Odhaduje se, že průměrný chodec spálí 0,1 kalorii při každém kroku do schodů a 0,05 kalorií při každém kroku po schodech dolů. Ještě jedna pozitivní věc pro ty, kteří se potýkají s nadváhou nebo obezitou - čím více vážíte, tím více kalorií při cestě po chodech dolů spálíte.

2. Chození do schodů snižuje riziko mrtvice

Podle výsledků studie Harvard Alumni Health, která zahrnovala více než 11 000 respondentů mužského rodu, může chůze do schodů snížit riziko mozkové mrtvice. Například u mužů, kteří uvedli, že chodí do schodů zhruba 3 až 5 krát denně došlo ke snížení rizika cévní mozkové příhody v delším časovém období až o 29 %.

3. Chození do schodů zlepšuje funkci kardiovaskulárního systému

Pravidelná forma intenzivního cvičení zlepšuje v dlouhodobém horizontu funkci kardiovaskulárního systému. Desetileté výzkumy ukázaly, že pravidelná chůze do schodů dokáže zlepšit kondici kardiovaskulárního systému a může pomoci přecházet kardiovaskulárním onemocněním. Dokonce jen 15 minut aerobní fyzické aktivity denně může prodloužit zdravý život o tři roky.

4. Chození do schodů posiluje svaly

Chození do schodů dokáže aktivovat všechny svaly nohou i mnoho dalších svalů lidského těla. To vše vede k silnějšímu a zdravějšímu pohybovému aparátu. A protože využívání kosterních svalů pomáhá stimulovat metabolismus, můžete dosáhnout ještě více spálených kalorií. Výzkum ukázal, že aktivní využívání kosterního svalstva má obrovský vliv na zvýšení hladiny cukru v krvi, což má význam při prevenci a zvládání cukrovky. Navíc, zlepšení pohybového aparátu bude mít dobrý vliv také na artritidu.

5. Chození do schodů je snadný způsob jak bojovat proti sedavému způsobu života

Až příliš mnoho výzkumu ukazuje na sedavý způsob života u velké části populace v technologicky vyspělých zemích. Chůze po schodech je rychlý, levný a zaručený způsob, jak se z tohoto sedavého způsobu života vymanit.

Autor: Jad

5 důvodů, proč je chůze do schodů výhodná. Věděli jste, že chozením do schodů spálíte více kalorií než při běhání? Chození do schodů snižuje riziko mrtvice. Chůze po schodech..
Zdravá výživa

 320 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
adas|03.01 2020 09:21
ty krávo to je zjištění jak blázen spotřebujete více kalorii jak pri sezeni
Odpovědět
 -6 
Terka|10.05 2020 17:43
tedy je zas někdo trapný, co?
Odpovědět
 2