Zdraví

Chcete sportovat? Běhejte

17.03 2019|Kondice
Chcete sportovat? Běhejte

Nejpřirozenějším pohybem je pro člověka chůze. Hned po ní však následuje běh. Běh má velmi mnoho příznivých zdravotních účinků, proto byste si tento sport měli rozhodně zamilovat.

Vliv běhání na vaše zdraví

Posiluje váš oběhový systém, zlepší funkci srdce i plic a odbourává tuk. Je velmi vhodné zkombinovat běh s posilováním. Největší výhodou běhu je, že můžeme běhat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Běh v lese příjemnou krajinou vás zbaví stresu a když překonáte prvotní námahu spojenou s běháním, poznáte ty pravé pozitivní účinky této aerobní aktivity. Běhat lze ve městě i v přírodě, městském parku i v horských kopcích, navíc nepotřebujete žádné zvláštní vybavení, krom kvalitní běžecké obuvi, které je však naštěstí všude v obchodech dostatek. Běhat můžete různými způsoby. Běh s vyšší intenzitou, sprint na krátké vzdálenosti, nebo běh s nižší frekvencí vhodný pro spalování tuku.Běh je určen prakticky pro každého, komu to zdraví umožní.  Pokud jste zcela mimo kondici či jste starší ročník a nikdy jste nesportoval doporučuje se lékařská prohlídka.

Jak začít běhat?

Na počátku je ideální zvolit mírný poklus střídavě se svižnou chůzi. Po několika trénincích si bude tělo postupně zvykat na zátěž a tak můžete přidat na rychlosti běhu i délce tréninku. Běhejte pravidelně, alespoň 4-krát týdně. Pro kondici běhejte alespoň 30 minut, intenzitu běhu zvolte tak, abyste byli schopni při výkonu hovořit s druhou osobou. Před započetím tréninku nezapomínejte na lehké rozcvičení, stejně tak dodržujte i pár minut na uklidnění organismu po běhu.

Běžecký plán


1. týden
Rychlá chůze po dobu 7 min, poté velmi pomalý běh o délce 1 min. Tuto kombinaci opakujte 3x (24 minut celkem).Snažte se o pravidelné opakování 3-4x týdně.
2. týden
Rychlá chůze 6 min, běh 1 min 30 sekund, kombinaci opakujte 3x (22,5 minut celkem). 4x týdně tento postup.
3. týden
Rychlá chůze 5 min, běh 3 min, kombinaci opakujte 4x ( 32 minut celkem) 3x týdně.
4. týden
Rychlá chůze 4 min, běh 4 min v kuse samozřejmě, kombinaci opakujte 4x (32 minut celkem) 4x týdně.
5. týden
Rychlá chůze 2 min, běh 5 min, kombinaci opakujte 4x (28 minut) 4x týdně.
6. týden
Rychlá chůze 1min, běh 7 min, kombinaci opakujte 4x (32 minut) 4x týdně.
7. týden
Rychlá chůze 1min, běh 9 min, kombinaci opakujte 3x (30 minut) 4x týdně.
8. týden
Nyní by pro vás neměl být problém vydržet běžet souvisle bez chůze. Zkuste běhaní (svým tempem!) 15 min bez přestávky, pokud budete moci, pokračujte v běhu až do délky 25 min, jestli ne, po patnácti minutách přejděte do chůze a podle sebe se po chvilce znovu rozběhněte. Vyběhněte 3-4x týdně.
9. týden
Nyní přichází čas na Váš vlastní plán dle vaší výdrže. Můžete zkusit souvislý běh 30 min 4x týdně. Pokud se vám to opravdu povede, gratuluji! Hlavně s tím teď neskončete! Dbejte na pravidelnost a něčím se motivujte. Pokud vydržíte dál, motivaci už potřebovat nebudete, protože už běhání budete vyžadovat, stanete se na něm “závislí”.


Autor: Dali

 

Chcete sportovat? Běhejte. Nejpřirozenějším pohybem je pro člověka chůze. Hned po ní však následuje běh. Běh má velmi mnoho příznivých zdravotních účinků
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ