Zdraví

Vědci zjistili, který druh sportu napomáhá ke zpomalení stárnutí

07.04 2018|Kondice
Vědci zjistili, který druh sportu napomáhá ke zpomalení stárnutí

Vědci z Briminghamské univerzity a z Královské univerzity v Londýně zjistili, že jízda na kole ovlivňuje proces stárnutí. Napsal o tom portál Medical Xpress.

Jízda na kole omlazuje

Vědci si pozvali 125 milovníku cyklistiky ve věku 55 – 79 let. 84 mužů muselo ujet 100 kilometrů za méně než 6,5 hodin a 41 žen 60 kilometrů za méně než 5,5 hodin. Studie zahrnovala pouze nekuřáky, ty, kteří pijí alkohol jen zřídka a lidi s normálním tlakem. Účastníci podstoupili řadu laboratorních testů, po kterých byly výsledky porovnávány s ukazateli 75 lidí ve věku 57 – 80 let, kteří pravidelně nesportují a 55 mladých lidí ve věku 20 až 36 let. Studie ukázala, že fyzicky aktivní účastníci neztráceli sílu a svalovou hmotu.

Lepší imunitní systém

U cyklistů také s věkem neroste hladina cholesterolu a tuku a u mužů se udržuje vysoká hladina testosteronu. Navíc bylo zjištěno, že sport zvyšuje aktivitu brzlíku. Tento orgán, ve kterém se kmenové buňky přeměňují na T–lymfocyty, se s přibývajícím věkem zmenšuje. Nicméně studie prokázala, že u cyklistů brzlík produkuje tolik buněk imunitního systému, jako u mladých lidí. „Jejich těla stárla optimálním způsobem, bez problémů způsobených nedostatečnou pravidelnou fyzickou aktivitou. Pokud by jí ubrali, zhoršilo by se i jejich zdraví," říká profesor Stephen Harridge z Královské univerzity v Londýně.

Autor: Tar

Vědci zjistili, který druh sportu napomáhá ke zpomalení stárnutí. Jízda na kole dokáže zlepšit imunitní systém u starých lidí. U mužů působí pozitivně na plodnost
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ