Zdraví

Důležité rady pro pohodové kojení

08.10 2018|Mateřství
Důležité rady pro pohodové kojení

Mateřské mléko je nejlepším jídlem, kterým můžete své novorozené dítě krmit. Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení po dobu nejméně šesti měsíců. Je však na každé matce, zda své dítě bude kojit nebo ne.

Při rozhodování vezměte v potaz výhody kojení. Mateřské mléko obsahuje všechny živiny, které novorozené dítě potřebuje pro růst a zdraví. Mateřské mléko podporuje zdravý trávící systém, posiluje imunitní systém dítěte, zlepšuje IQ, pomáhá předcházet syndromu náhlého úmrtí dětí, chrání před stavy, jako je astma, alergie, cukrovka a obezita a zajišťuje zdravý vývoj u předčasně narozených dětí.

Kojení je dobré nejen pro děti, ale i matky. Pomáhá děloze rychleji vrátit se k velikosti před těhotenství. Spaluje kalorie, takže můžete rychleji zhubnout těhotenská kila. Dále snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků, srdečních chorob a cukrovky. Je také dobře známo, že kojení pomáhá vytvářet vazbu mezi matkou a novorozeným dítětem.

Pokud se rozhodnete kojit, nezapomeňte, že se jedná o naučný proces. Neexistují žádná striktní pravidla, podle kterých postupovat. Chcete-li však zvýšit šanci na úspěch, existuje mnoho jednoduchých tipů a triků, které byste měla mít na paměti.

1. Zajistěte, aby se dítě dobře přisálo

První kojení není nikdy snadné. Bez ohledu na to, jak moc jste o kojení četla, se může skutečnost značně lišit. Není proto na škodu požádat o pomoc. Zkušená laktační poradkyně nebo dětská sestra na šestinedělí vám může ukázat, jak dítě při kojení umístit, aby se správně přichytilo.

2. Udělejte si pohodlí

Kojení může být únavné, takže je důležité najít si pohodlnou pozici. Pokud kojíte v sedě, je dobré si dítě podložit polštářem. Nedoporučuje se, abyste se nakláněla dopředu ve snaze dostat prsa blíže k dítěti, protože to pro vás může být bolestivé, obzvláště brzy po porodu. Hlavu dítěte vždy podepřete jednou rukou a druhou rukou podepřete prso. Aby dítě otevřelo ústa, polechtejte jeho spodní ret bradavkou. Pokud je vaše miminko hladové, přisaje se a začne rytmicky sát a polykat.

3. Hledejte signály

Když je vaše miminko hladové, dává vám signály. Může se snažit hledat vaše bradavky, vkládá si ruku do úst nebo je čím dál rozmrzelejší. Jakmile uvidíte signál, stačí dítě vzít a začít kojit. Zpočátku možná budete muset kojit 10 až 12 krát denně. Některé děti potřebují krmit častěji. Čím častěji miminko kojíte, tím více mléka se ve vašich prsou tvoří.

4. Krmte z obou prsů

Při kojení je dobré krmit dítě z obou prsů. Nejdříve jej nechte, ať vypije důkladně mléko z prvního prsu. Poznáte to tak, že prso bude měkké a lehčí. Pokud má dítě ještě hlad, nabídněte mu druhý prs. Pokud už nechce jíst, nabídněte mu druhý prs až při dalším kojení. Někdy se stává, že děti upřednostňují kojení z jednoho prsu. Pokud je to váš případ, je důležité, abyste odsála mléko i z druhého prsu, abyste zmírnila tlak a zajistila jste tvorbu mléka.

5. Dostatečně pijte

V období laktace zvýšený příjem tekutin nezvýší tvorbu mléka, ani snížený přísun tekutin neomezí tvorbu mléka. Pokud tedy žena omezí částečně přísun tekutin, tvorba mléka i přes to zůstane zachována. Tento mechanismus chrání dítě před nedostatečným přísunem potravy, ale kojící žena je o to více ohrožena dehydratací. Pokud vezmeme v úvahu fakt, že plně kojící žena je schopna vyprodukovat až 1000 ml mléka za den, příjem tekutin by měl být navýšen o toto množství.

6. Jezte zdravě

Chcete-li zajistit svému dítěti dostatek kvalitního mateřského mléka, věnujte pozornost své stravě. Objem a složení mléka se odvíjí na vaší stravě, proto si pečlivě vybírejte, co budete jíst. Mezi potraviny, které mohou podpořit produkci mateřského mléka patří ječmen, mléko nebo fenyklový čaj. Další laktogenní potraviny, které pomáhají zvýšit objem mateřského mléka jsou mandle, ovesné vločky, mrkev, vejce, špenát nebo hnědá rýže.

7. Počkejte s podáváním dudlíku

Během prvních měsíců se nedoporučuje dávat dítěti dudlík, protože by to mohlo narušit kojení. Dokud není kojení dobře zavedeno, může dudlík způsobit, že vaše dítě začne odmítat vaše mléko. Jakmile dítěti zavedete kojeneckou rutinu, můžete dudlík začít používat. Dudlík před spaním nebo v době spánku pomáhá snížit riziko syndromu náhlého úmrtí.

8. Pečujte o bradavky

Po každém krmení nechte mléko na bradavkách přirozeně vyschnout. Mateřské mléko má antibakteriální i léčebné vlastnosti, které pomáhají předcházet bolesti nebo popraskání bradavek. Pokud vám mléko z prsou teče i mimo kojení, používejte vložky do podprsenky. Pokud jsou vaše bradavky suché nebo popraskané, použijte kokosový nebo olivový olej po každém krmení.

Autor: Liv

Důležité rady pro pohodové kojení. Kojení je sice přirozená věc, rozhodně však není jednoduché. Mnohé ženy jej vzdají v prvních týdnech. Jak kojit bez problémů?
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ