Vývoj miminka ve 3 měsíci. Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti?
Vývoj miminka v 2. měsíci
Vývoj miminka v 1. měsíci
10 tipů, jak pečovat o novorozence
Důležité rady pro pohodové kojení
Vývoj miminka ve čtvrtém měsíci – příkrmy a plavání?
Vývoj miminka v 5. měsíci
Čím dříve dítě nastoupí do školky, tím častěji bude nemocné
10 potravin vhodných pro novopečené maminky
Vývoj miminka v 2. měsíci
Vývoj miminka v 1. měsíci
10 tipů, jak pečovat o novorozence
Důležité rady pro pohodové kojení
Vývoj miminka ve čtvrtém měsíci – příkrmy a plavání?
Vývoj miminka v 5. měsíci
Čím dříve dítě nastoupí do školky, tím častěji bude nemocné
10 potravin vhodných pro novopečené maminky
Vývoj miminka ve 3 měsíci. Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti?
Třetí měsíc bývá pro novopečené rodiče překvapivou (pro zkušené vítanou) úlevou. Vaše miminko má klidnější a delší spánek, začíná se smát a objevovat svět kolem sebe. Vývoj miminka můžeme sledovat ve třech kategoriích: kognitivní neboli poznávací, fyzická a emocionálně sociální. Nejdříve si však shrňme, co všechno se váš kojenec během třetího měsíce naučí.
Milníky aneb co miminko na konci třetího měsíce dokáže:
- Zvednout hlavičku v úhlu 90°
- Smát se (a to i nahlas)
- Zvednout ruce nad hlavu i je držet natažené před sebou
- Umí „pást koníčky“
- Udržet hlavičku vzpřímenou při přitahování do sedu
- Reagovat na zvuky, které slyší
- Usmívat se i na cizí lidi
- Uchopit a rukama (i ústy) zkoumat hračku
- Vnímat svůj odraz v zrcadle
- V noci zvládne spát až 8 hodin
Kognitivní (poznávací) dovednosti
Tento typ schopností se zaměřuje především na paměť a myšlení miminka. Děťátko reaguje na lidské tváře, zpravidla velkým úsměvem, který může přejít až v hlasitý smích. Nejšťastnější samozřejmě je, když vidí obličeje svých rodičů.V tomto období už není hlavní formou komunikace křik a pláč; dítě začíná kromě smíchu používat krátké slabiky a rádo si s námi „povídá“. Celkově velmi dobře reaguje na zvuky kolem sebe; otočením hlavičky dokáže identifikovat, odkud zvuk přichází. Když si s tříměsíčním kojencem povídáme, může nám odpovídat jednoduchými slabikami jako „ga“ či „he“. Je také pravděpodobné, že se bude snažit imitovat přesně to, co slyší od nás. Schopnost imitovat je v kognitivním vývoji miminka důležitá, ať už se jedná o naše výrazy ve tváři či v řeči. Signalizuje, že miminko přemýšlí nad světem kolem sebe a přiměřeně na něj reaguje.
Fyzické dovednosti
Ve třetím měsíci můžete u svého miminka zaznamenat pokles či naopak nárůst váhy. Není třeba se ihned znepokojovat; měli byste však zkontrolovat, zda je jeho váha v souladu s výškou. Je možné, že má kojenec pouze „miminkovskou buclatost“, která se v průběhu času ztratí, či je jednoduše předurčen být štíhlý. Optimální váha a výška je pro holčičky v tomto věku zhruba 5,5 kilogramů a 59 centimetrů, pro chlapce je to 6 kilogramů a 61 centimetrů.Krční svalstvo je už dostatečně silné na to, aby děťátko zvedlo hlavu v úhlu minimálně 45°, na konci třetího měsíce by to mělo být dokonce už 90°. Když si jej přitahujeme za ručičky do sedu, hlavičku dokáže udržet vzpřímenou bez viditelného „klinkání“ do stran. Zároveň umí „pást koníčky/hříbátka“, při čemž dojde k úplnému napřímení páteře; kojenec má natažené nohy, vzpírá se na předloktích a udržuje hlavičku v úhlu 45°.
V tomto období mají velkou roli ruce a úchop; dítě se domáhá svých oblíbených hraček (mezi kterými stále převažují především křiklavě barevné), pevně je uchopuje a hraje si s nimi. Dokáže otvírat a zavírat dlaň, balit ji v pěst. Může také začít natahovat ruce k rodiči, chce-li být pochováno.
Co se týká spánku, různí se od jednotlivce k jednotlivci, zpravidla by však během noci mělo miminko naspat alespoň 6 hodin (není však překvapivé, když naspí až 8 či 10 hodin). Během dne si také zdřímne, nemělo by to však být více než dvakrát třikrát a doba spánku by neměla přesáhnout 2 hodiny; ve třetím měsíci by si mělo dítě začít zvykat na náš spánkový režim, tedy „spíme v noci, hrajeme si ve dne“.
Emocionálně sociální dovednosti
V této kategorii se kombinují získané kognitivní dovednosti a aplikují se v sociálním prostředí; děťátko poznává, že ve světě existují i jiní lidé, než jsou rodiče.Úsměvy nerozdává kojenec pouze rodičům, často se směje i na cizí lidi, pokud se smějí oni na něj. Je tedy logické, že takto bude reagovat spíše na naše přátele, známé a vzdálenější rodinu než na úplné cizince. Na druhou stranu se vám určitě již stalo, že se vaše dítě rozesmálo při pohledu na usmívající se paní v tramvaji či pána v obchodě.
Miminko si v tomto období rádo s někým hraje. Zabaví se i samo, ale raději bude, když si s ním budete hrát vy. Tady ovšem pozor; nezapomínejte, že hračky jsou primárně určeny pro vaše dítě. Pokud máte novou hračku, ukažte mu ji; předveďte, jak se s ní zachází, co všechno s ní jde dělat; nakonec však dejte hračku dítěti. Nestřídejte jich příliš moc, podporujte děťátko, aby věnovalo pozornost spíš několika málo předmětům. Ve třetím měsíci udělají vašemu kojenci radost především hudební a barevné hračky.
Pokud má miminko sourozence, v tomto věku si začne více všímat jeho existence; středobodem jste pro dítě stále vy jako rodič, pokud si s ním však jeho bratr/sestra začnou povídat, může je odměnit úsměvem a možná i „odpovědí“. Příznivý vztah si může vyvinout také k jiným kojencům, zvláště vídává-li se s nimi často.
Jak mohu své miminko stimulovat?
Měli bychom mu umožnit dostatek pohybové aktivity; po koupání a při přebalování nechte miminko, aby se samo hýbalo. Můžete ho jemně masírovat a hladit či mu jemně hýbat s ručičkami a nožičkami. Je důležité být v přiměřeně vyhřáté místnosti, nezranit děťátko například prsteny a sledovat, jestli se mu aktivity líbí či nikoliv.Mluvte, mluvte a mluvte. Říkejte mu, co právě děláte a co vás čeká. Zkuste spojit řeč a fyzickou aktivitou; tleskejte do rytmu říkanky, zvedejte ruce při zpívání. Samozřejmě, kojenec vám bude odpovídat pouze žvatláním, přesto na něj nepřestávejte mluvit a usmívat se. Oplatí vám to.
Co když mé miminko ještě něco neumí?
Mějte na paměti, že každé děťátko je jiné a vyvíjí se jinou rychlostí. Není třeba se ihned strachovat, pokud vaše miminko zatím neovládá úplně všechny vyjmenované dovednosti. Jestliže však ani na začátku čtvrtého měsíce nereaguje na zvuky, tváře a jeho fyzický vývoj se zastavil na jednom bodě (například nedokáže používat ruce a neudrží hlavičku vzpřímenou), objednejte jej neprodleně k vašemu pediatrovi.Mohlo by vás zajímat:
Vývoj miminka v 1. měsíciVývoj miminka ve 2. měsíci
Vývoj miminka ve 4. měsíci
Vývoj miminka v 5. měsíci
Autor: Světlana Nedvědová
Vývoj miminka ve třetím měsíci: Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti? Co by mělo umět tříměsíční miminko? Jak by měl vypadat jeho fyzický vývoj či jeho poznávací dovednosti?
Zdravá výživa
302
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ