Zdraví

Vývoj miminka ve 3 měsíci. Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti?

23.06 2019|Mateřství

Třetí měsíc bývá pro novopečené rodiče překvapivou (pro zkušené vítanou) úlevou. Vaše miminko má klidnější a delší spánek, začíná se smát a objevovat svět kolem sebe. Vývoj miminka můžeme sledovat ve třech kategoriích: kognitivní neboli poznávací, fyzická a emocionálně sociální. Nejdříve si však shrňme, co všechno se váš kojenec během třetího měsíce naučí.

Milníky aneb co miminko na konci třetího měsíce dokáže:

  • Zvednout hlavičku v úhlu 90°
  • Smát se (a to i nahlas)
  • Zvednout ruce nad hlavu i je držet natažené před sebou
  • Umí „pást koníčky“
  • Udržet hlavičku vzpřímenou při přitahování do sedu
  • Reagovat na zvuky, které slyší
  • Usmívat se i na cizí lidi
  • Uchopit a rukama (i ústy) zkoumat hračku
  • Vnímat svůj odraz v zrcadle
  • V noci zvládne spát až 8 hodin
Nyní si zmíněné dovednosti (a pár dalších) rozdělíme do třech kategorií a podíváme se na ně podrobněji.

Kognitivní (poznávací) dovednosti

Tento typ schopností se zaměřuje především na paměť a myšlení miminka. Děťátko reaguje na lidské tváře, zpravidla velkým úsměvem, který může přejít až v hlasitý smích. Nejšťastnější samozřejmě je, když vidí obličeje svých rodičů.

V tomto období už není hlavní formou komunikace křik a pláč; dítě začíná kromě smíchu používat krátké slabiky a rádo si s námi „povídá“. Celkově velmi dobře reaguje na zvuky kolem sebe; otočením hlavičky dokáže identifikovat, odkud zvuk přichází. Když si s tříměsíčním kojencem povídáme, může nám odpovídat jednoduchými slabikami jako „ga“ či „he“. Je také pravděpodobné, že se bude snažit imitovat přesně to, co slyší od nás. Schopnost imitovat je v kognitivním vývoji miminka důležitá, ať už se jedná o naše výrazy ve tváři či v řeči. Signalizuje, že miminko přemýšlí nad světem kolem sebe a přiměřeně na něj reaguje.

Fyzické dovednosti

Ve třetím měsíci můžete u svého miminka zaznamenat pokles či naopak nárůst váhy. Není třeba se ihned znepokojovat; měli byste však zkontrolovat, zda je jeho váha v souladu s výškou. Je možné, že má kojenec pouze „miminkovskou buclatost“, která se v průběhu času ztratí, či je jednoduše předurčen být štíhlý. Optimální váha a výška je pro holčičky v tomto věku zhruba 5,5 kilogramů a 59 centimetrů, pro chlapce je to 6 kilogramů a 61 centimetrů.

Krční svalstvo je už dostatečně silné na to, aby děťátko zvedlo hlavu v úhlu minimálně 45°, na konci třetího měsíce by to mělo být dokonce už 90°. Když si jej přitahujeme za ručičky do sedu, hlavičku dokáže udržet vzpřímenou bez viditelného „klinkání“ do stran. Zároveň umí „pást koníčky/hříbátka“, při čemž dojde k úplnému napřímení páteře; kojenec má natažené nohy, vzpírá se na předloktích a udržuje hlavičku v úhlu 45°.

V tomto období mají velkou roli ruce a úchop; dítě se domáhá svých oblíbených hraček (mezi kterými stále převažují především křiklavě barevné), pevně je uchopuje a hraje si s nimi. Dokáže otvírat a zavírat dlaň, balit ji v pěst. Může také začít natahovat ruce k rodiči, chce-li být pochováno.

Co se týká spánku, různí se od jednotlivce k jednotlivci, zpravidla by však během noci mělo miminko naspat alespoň 6 hodin (není však překvapivé, když naspí až 8 či 10 hodin). Během dne si také zdřímne, nemělo by to však být více než dvakrát třikrát a doba spánku by neměla přesáhnout 2 hodiny; ve třetím měsíci by si mělo dítě začít zvykat na náš spánkový režim, tedy „spíme v noci, hrajeme si ve dne“.

Emocionálně sociální dovednosti

V této kategorii se kombinují získané kognitivní dovednosti a aplikují se v sociálním prostředí; děťátko poznává, že ve světě existují i jiní lidé, než jsou rodiče.

Úsměvy nerozdává kojenec pouze rodičům, často se směje i na cizí lidi, pokud se smějí oni na něj. Je tedy logické, že takto bude reagovat spíše na naše přátele, známé a vzdálenější rodinu než na úplné cizince. Na druhou stranu se vám určitě již stalo, že se vaše dítě rozesmálo při pohledu na usmívající se paní v tramvaji či pána v obchodě.

Miminko si v tomto období rádo s někým hraje. Zabaví se i samo, ale raději bude, když si s ním budete hrát vy. Tady ovšem pozor; nezapomínejte, že hračky jsou primárně určeny pro vaše dítě. Pokud máte novou hračku, ukažte mu ji; předveďte, jak se s ní zachází, co všechno s ní jde dělat; nakonec však dejte hračku dítěti. Nestřídejte jich příliš moc, podporujte děťátko, aby věnovalo pozornost spíš několika málo předmětům. Ve třetím měsíci udělají vašemu kojenci radost především hudební a barevné hračky.

Pokud má miminko sourozence, v tomto věku si začne více všímat jeho existence; středobodem jste pro dítě stále vy jako rodič, pokud si s ním však jeho bratr/sestra začnou povídat, může je odměnit úsměvem a možná i „odpovědí“. Příznivý vztah si může vyvinout také k jiným kojencům, zvláště vídává-li se s nimi často.

Jak mohu své miminko stimulovat?

Měli bychom mu umožnit dostatek pohybové aktivity; po koupání a při přebalování nechte miminko, aby se samo hýbalo. Můžete ho jemně masírovat a hladit či mu jemně hýbat s ručičkami a nožičkami. Je důležité být v přiměřeně vyhřáté místnosti, nezranit děťátko například prsteny a sledovat, jestli se mu aktivity líbí či nikoliv.

Mluvte, mluvte a mluvte. Říkejte mu, co právě děláte a co vás čeká. Zkuste spojit řeč a fyzickou aktivitou; tleskejte do rytmu říkanky, zvedejte ruce při zpívání. Samozřejmě, kojenec vám bude odpovídat pouze žvatláním, přesto na něj nepřestávejte mluvit a usmívat se. Oplatí vám to.

Co když mé miminko ještě něco neumí?

Mějte na paměti, že každé děťátko je jiné a vyvíjí se jinou rychlostí. Není třeba se ihned strachovat, pokud vaše miminko zatím neovládá úplně všechny vyjmenované dovednosti. Jestliže však ani na začátku čtvrtého měsíce nereaguje na zvuky, tváře a jeho fyzický vývoj se zastavil na jednom bodě (například nedokáže používat ruce a neudrží hlavičku vzpřímenou), objednejte jej neprodleně k vašemu pediatrovi.

Autor: Světlana Nedvědová

Vývoj miminka ve třetím měsíci: Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti? Co by mělo umět tříměsíční miminko? Jak by měl vypadat jeho fyzický vývoj či jeho poznávací dovednosti?
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
ZdraveZdravi.cz eshop:
Nově přidané zboží - Roušky