Zdraví

Vývoj miminka ve 3 měsíci. Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti?

23.06 2019|Mateřství
Vývoj miminka ve 3 měsíci. Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti?

Třetí měsíc bývá pro novopečené rodiče překvapivou (pro zkušené vítanou) úlevou. Vaše miminko má klidnější a delší spánek, začíná se smát a objevovat svět kolem sebe. Vývoj miminka můžeme sledovat ve třech kategoriích: kognitivní neboli poznávací, fyzická a emocionálně sociální. Nejdříve si však shrňme, co všechno se váš kojenec během třetího měsíce naučí.

Milníky aneb co miminko na konci třetího měsíce dokáže:

  • Zvednout hlavičku v úhlu 90°
  • Smát se (a to i nahlas)
  • Zvednout ruce nad hlavu i je držet natažené před sebou
  • Umí „pást koníčky“
  • Udržet hlavičku vzpřímenou při přitahování do sedu
  • Reagovat na zvuky, které slyší
  • Usmívat se i na cizí lidi
  • Uchopit a rukama (i ústy) zkoumat hračku
  • Vnímat svůj odraz v zrcadle
  • V noci zvládne spát až 8 hodin
Nyní si zmíněné dovednosti (a pár dalších) rozdělíme do třech kategorií a podíváme se na ně podrobněji.

Kognitivní (poznávací) dovednosti

Tento typ schopností se zaměřuje především na paměť a myšlení miminka. Děťátko reaguje na lidské tváře, zpravidla velkým úsměvem, který může přejít až v hlasitý smích. Nejšťastnější samozřejmě je, když vidí obličeje svých rodičů.

V tomto období už není hlavní formou komunikace křik a pláč; dítě začíná kromě smíchu používat krátké slabiky a rádo si s námi „povídá“. Celkově velmi dobře reaguje na zvuky kolem sebe; otočením hlavičky dokáže identifikovat, odkud zvuk přichází. Když si s tříměsíčním kojencem povídáme, může nám odpovídat jednoduchými slabikami jako „ga“ či „he“. Je také pravděpodobné, že se bude snažit imitovat přesně to, co slyší od nás. Schopnost imitovat je v kognitivním vývoji miminka důležitá, ať už se jedná o naše výrazy ve tváři či v řeči. Signalizuje, že miminko přemýšlí nad světem kolem sebe a přiměřeně na něj reaguje.

Fyzické dovednosti

Ve třetím měsíci můžete u svého miminka zaznamenat pokles či naopak nárůst váhy. Není třeba se ihned znepokojovat; měli byste však zkontrolovat, zda je jeho váha v souladu s výškou. Je možné, že má kojenec pouze „miminkovskou buclatost“, která se v průběhu času ztratí, či je jednoduše předurčen být štíhlý. Optimální váha a výška je pro holčičky v tomto věku zhruba 5,5 kilogramů a 59 centimetrů, pro chlapce je to 6 kilogramů a 61 centimetrů.

Krční svalstvo je už dostatečně silné na to, aby děťátko zvedlo hlavu v úhlu minimálně 45°, na konci třetího měsíce by to mělo být dokonce už 90°. Když si jej přitahujeme za ručičky do sedu, hlavičku dokáže udržet vzpřímenou bez viditelného „klinkání“ do stran. Zároveň umí „pást koníčky/hříbátka“, při čemž dojde k úplnému napřímení páteře; kojenec má natažené nohy, vzpírá se na předloktích a udržuje hlavičku v úhlu 45°.

V tomto období mají velkou roli ruce a úchop; dítě se domáhá svých oblíbených hraček (mezi kterými stále převažují především křiklavě barevné), pevně je uchopuje a hraje si s nimi. Dokáže otvírat a zavírat dlaň, balit ji v pěst. Může také začít natahovat ruce k rodiči, chce-li být pochováno.

Co se týká spánku, různí se od jednotlivce k jednotlivci, zpravidla by však během noci mělo miminko naspat alespoň 6 hodin (není však překvapivé, když naspí až 8 či 10 hodin). Během dne si také zdřímne, nemělo by to však být více než dvakrát třikrát a doba spánku by neměla přesáhnout 2 hodiny; ve třetím měsíci by si mělo dítě začít zvykat na náš spánkový režim, tedy „spíme v noci, hrajeme si ve dne“.

Emocionálně sociální dovednosti

V této kategorii se kombinují získané kognitivní dovednosti a aplikují se v sociálním prostředí; děťátko poznává, že ve světě existují i jiní lidé, než jsou rodiče.

Úsměvy nerozdává kojenec pouze rodičům, často se směje i na cizí lidi, pokud se smějí oni na něj. Je tedy logické, že takto bude reagovat spíše na naše přátele, známé a vzdálenější rodinu než na úplné cizince. Na druhou stranu se vám určitě již stalo, že se vaše dítě rozesmálo při pohledu na usmívající se paní v tramvaji či pána v obchodě.

Miminko si v tomto období rádo s někým hraje. Zabaví se i samo, ale raději bude, když si s ním budete hrát vy. Tady ovšem pozor; nezapomínejte, že hračky jsou primárně určeny pro vaše dítě. Pokud máte novou hračku, ukažte mu ji; předveďte, jak se s ní zachází, co všechno s ní jde dělat; nakonec však dejte hračku dítěti. Nestřídejte jich příliš moc, podporujte děťátko, aby věnovalo pozornost spíš několika málo předmětům. Ve třetím měsíci udělají vašemu kojenci radost především hudební a barevné hračky.

Pokud má miminko sourozence, v tomto věku si začne více všímat jeho existence; středobodem jste pro dítě stále vy jako rodič, pokud si s ním však jeho bratr/sestra začnou povídat, může je odměnit úsměvem a možná i „odpovědí“. Příznivý vztah si může vyvinout také k jiným kojencům, zvláště vídává-li se s nimi často.

Jak mohu své miminko stimulovat?

Měli bychom mu umožnit dostatek pohybové aktivity; po koupání a při přebalování nechte miminko, aby se samo hýbalo. Můžete ho jemně masírovat a hladit či mu jemně hýbat s ručičkami a nožičkami. Je důležité být v přiměřeně vyhřáté místnosti, nezranit děťátko například prsteny a sledovat, jestli se mu aktivity líbí či nikoliv.

Mluvte, mluvte a mluvte. Říkejte mu, co právě děláte a co vás čeká. Zkuste spojit řeč a fyzickou aktivitou; tleskejte do rytmu říkanky, zvedejte ruce při zpívání. Samozřejmě, kojenec vám bude odpovídat pouze žvatláním, přesto na něj nepřestávejte mluvit a usmívat se. Oplatí vám to.

Co když mé miminko ještě něco neumí?

Mějte na paměti, že každé děťátko je jiné a vyvíjí se jinou rychlostí. Není třeba se ihned strachovat, pokud vaše miminko zatím neovládá úplně všechny vyjmenované dovednosti. Jestliže však ani na začátku čtvrtého měsíce nereaguje na zvuky, tváře a jeho fyzický vývoj se zastavil na jednom bodě (například nedokáže používat ruce a neudrží hlavičku vzpřímenou), objednejte jej neprodleně k vašemu pediatrovi.

Mohlo by vás zajímat:

Vývoj miminka v 1. měsíci
Vývoj miminka ve 2. měsíci
Vývoj miminka ve 4. měsíci
Vývoj miminka v 5. měsíci

Autor: Světlana Nedvědová

Vývoj miminka ve třetím měsíci: Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti? Co by mělo umět tříměsíční miminko? Jak by měl vypadat jeho fyzický vývoj či jeho poznávací dovednosti?
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ