Zdraví

Vývoj miminka v 1. měsíci

11.12 2018|Mateřství
Vývoj miminka v 1. měsíci

První rok života vašeho dítěte je úžasným obdobím. Během pouhých dvanácti měsíců se vaše dítě změní z novorozence, který je na vás zcela závislý, na batole, které začíná chodit, mluvit a ukazovat první známky nezávislosti.

První dny s vašim miminkem mohou být kouzelné, ale zároveň i těžké. Musíte se naučit, jak dítě nakrmit, uspat a pochopit jeho stálé potřeby, které bude potřeba uspokojovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Pokud vás něco v současné době znepokojuje, nebojte se, budete překvapeni, jak rychle se miminko v tomto stádiu mění.

Život vašeho miminka je nyní velmi jednoduchý. Všechno, co nyní potřebuje, je jíst každých pár hodin, spát bezpečně a často, mít čistou plenu a hodně lásky. Pro vás jako pro novopečenou mámu to může být mnohem komplikovanější. Zaměřte se tedy na základní potřeby vašeho miminka. Úklid, prádlo a vaření počká. Když bude nejhůř, požádejte o pomoc rodinu nebo přátelé.

Vaše miminko

Novorozenci obvykle po porodu nevypadají perfektně. Často trvá několik týdnů nebo měsíců, než se vaše miminko promění v toho sladce vypadajícího andílka, kterého jste očekávali. Miminko toho moc neumí. Vůbec netuší, jak ovládat končetiny. Ručičkami mává kolem sebe a občas si je pustí na hlavu. Neumí se smát. Občas v době aktivního spánku můžete zahlédnout, jak si nacvičuje úsměv, kterým vás okouzlí za pár měsíců. Zato velmi dobře umí brečet.

Od prvního dne má novorozenec sadu reflexů, které jsou navrženy tak, aby jej chránili a zajistily, že dostane péči, kterou potřebuje (i když vaše rodičovské instinkty ještě nefungují). Mezi tyto reflexy patří hledací reflex, který miminku pomáhá nalézt prso nebo láhev, sací reflex, který pomáhá jíst, úchopový reflex, díky kterému vám miminko uchopí prst a Morův reflex, který je reakcí novorozence na leknutí (miminko symetricky rozhodí obě ruce, rozevře pěsti a pokrčí nohy).

Hýčkejte a chovejte své miminko tolik, kolik to jen bude možné. Nedejte na rady okolí, že bude rozmazlené. Na výchovu bude dost času po šestém měsíci. Pokud miminko pláče, je to v prvních měsících proto, že něco potřebuje - jíst, přebalit, pomazlit nebo je mu horko, zima či ho něco bolí. Zatím totiž nemá jiný způsob než pláč, jak vám dát svůj problém najevo. Proto pláč miminka neignorujte a na doporučení typu, ať se vyřve nebo si procvičí plíce, se jednoduše vykašlete. Vy jste máma a nejlépe víte, co vaše miminko potřebuje. A láska a něha je v prvních měsících po uspokojení základních potřeb to nejdůležitější.

Porod byl totiž pro miminko velmi stresujícím okamžikem. Devět měsíců si hovělo v teple a přítmí vaší dělohy, kde dostávalo pravidelný přísun potravy, kdykoliv potřebovalo a společnost mu dělal uklidňující tlukot vašeho srdce. Po porodu o své přirozené prostředí přišlo. Najednou poznává, co je to zima, nepříjemné světlo, hlad, počůraná plena, stesk, hluk a nepohodlí. A to by byl šok i pro mnohé dospělé, natož tak pro malého tvorečka, který se zatím neumí sám obsloužit, ani si o to říct.

Smysly miminka

Všechny smysly vašeho miminka fungují od okamžiku, kdy se narodilo. Od narození vidí dobře předměty a tváře na vzdálenost 20 – 40 cm. Zatím je však vidí obráceně, jeho mozek se musí teprve naučit obraz přetáčet. Vidění novorozence je černobílé, proto je dobré ukazovat mu kontrastní černobílé hračky, obrázky a leporela. Barevně začne vidět do tří měsíců.

Miminko je citlivé na světlo, proto dbejte na to, aby mu na procházkách nesvítilo slunce do oči. Kočárek můžete zakrýt plenkou, ale pozor ve velkých vedrech. Sluch miminka sice funguje trochu tlumeně, protože prvních 10 dnů mu vysychá z uší plodová voda, hlas maminky ale pozná. Otcův hlas zatím nezná. Miminko je citlivé na náhlé a ostré zvuky, proto se jej před nimi snažte ochránit. Chuťové buňky miminka jsou vysoce rozvinuty. Dokáže rozlišovat mezi sladkou a hořkou chutí. Dobře rozvinutý je i čich. Nejvyvinutějším smyslem od narození je dotek.

Váha

Je zcela normální, že novorozenec v prvních dnech svého života ztratí 5-10 % své porodní váhy. Od třetího dne by pak miminko mělo začít denně přibírat. Přibližně do dvou týdnů od porodu dosáhne miminko své porodní váhy.

Spánek novorozence

Novorozené děti spí hodně. Očekávejte, že vaše miminko prospí 14 až 17 hodin nebo více. Často se probudí jen na krmení. Některá miminka spí i 19 až 20 hodin denně. Jiná naopak méně než 14 hodin. National Sleep Foundation říká, že novorozenci potřebují 14 až 17 hodin spánku denně. Je důležité, aby bylo miminko v postýlce v bezpečí. Umístěte jej na pevnou matraci bez polštářů, přikrývek, plyšáků a hraček. Abyste snížili riziko náhlého úmrtí a měli klidný spánek, je dobré si pořídit kvalitní monitor dechu.

Krmení miminka

První měsíc miminko kojte na požádání. Po měsíci možná budete moci intervaly mezi krmením trochu prodloužit. Během několika prvních týdnů děti jedí velmi často - nejméně osm až dvanáctkrát (nebo více) za 24 hodin. Vzhledem k tomu, že vaše prsa nejsou vybaveny vestavěným měřičem, může být obtížné určit, zda a kdy má vaše miminko dostatek jídla. Existuje však několik indícií, které vám napoví. Pokud se vaše dítě zdá být spokojené, jeho hmotnost se zvyšuje úměrně jeho věku a počůrá dostatek plen (osm až dvanáct za den), tak má pravděpodobně dostatek jídla.

Vylučování

Špinavých plenek můžete v prvním týdnu očekávat opravdu mnoho. První stolice je obvykle černá a lepkavá - nazývá se mekonium nebo smolka a plnila střeva vašeho miminka během jeho pobytu v děloze. Během jednoho či dvou dnů se mekonium změní na zelenavě žlutou stolici, která bude za několik dní pravidelná. Kojené děti obvykle potřebují nejméně pět plenek denně, někdy i více.

Zdraví vašeho miminka


Pláč

Pláč vašeho miminka vás s velkou pravděpodobností bude zneklidňovat, je to ale jediný způsob, kterým miminko zatím umí komunikovat. Postupně se naučíte rozeznávat, co který pláč znamená. Ve skutečnosti může být pláč znamením, že je vaše miminko zdravé. Pokud moc nepláče a vy víte, že možná něco potřebuje, je lepší navštívit ihned lékaře.

Co když dítě pláče pořád? Některé dětí prostě pláčou více než ostatní. Studie ukazují, že 80 až 90 % miminek pláče denně 15 až 60 minut a příčina je přitom jen těžce vysvětlitelná. Někdy jsou tyto záchvaty pláče předvídatelné - například večer nebo po rušném dni mimo dům. Jindy jsou zase neočekávané jako letní bouře. Ujistěte se, že není hladové, nepotřebuje vyměnit plenu, nebo se necítí nepohodlně. Pokud je vše v pořádku, pochovejte jej nebo mu zazpívejte. Může chvíli trvat, než se miminko uklidní.

Některá miminka mohou trpět kolikami. Miminko, které trápí kolika, obvykle pláče, má pevně zavřené nebo široce otevřené oči, kolena se snaží přitahovat k hrudi, prudce pohybuje končetinami, má větry a dýchá zkráceně. Koliky většinou začínají kolem 2. nebo 3. týdne života dítěte a nejčastěji vrcholí kolem 6. týdne. Mohou však trvat i do třetího měsíce. Ptáte se, jak miminku ulevit? Pro začátek můžete zkusit kapky proti nadýmání. Osvědčené jsou kapky Espumisan nebo Bio Gaia. Před použitím se ale poraďte s lékařem. Miminko noste co nejčastěji na tzv. tygříka.

Jakmile má miminko zahojený pupík, je možné jej krátce pokládat na bříško (například při přebalování nebo před jídlem). Pokud kojíte, snažte se jíst potraviny, které nenadýmají. Někdy však ani tyto rady nefungují a musíte vydržet, až se miminko začne více hýbat.

Péče o pupík

Pahyl pupečníkové šňůry by měl odpadnout během prvních pár týdnů života vašeho miminka. Do té doby by měl zůstat čistý a suchý. Pupík se ošetřuje lihem.

V prvním týdnu miminko obvykle umí:

 • Reflexivně sát, když se mu dostane do úst měkký předmět.
 • Automaticky polykat mléko, které má na jazyku.
 • Jestliže se lekne, prohne se v zádech a rozhodí paže a nohy do vzduchu (Morův reflex).
 • Pokud jej někdo přidrží nad rovným povrchem tak, že se dotkne chodidly, pohybuje reflexivně nohama, jakoby chodilo.
 • Poté, co jej někdo pohladí po tváři, otočí hlavu a reflexivně hledá bradavku.
 • Nedokáže bez opory udržet hlavu, ani ji zvednout z matrace.
 • Ve spánku jeho nohy a paže zaujmou polohu plodu.
 • Předměty, které někdo novorozenci vloží do dlaně, reflexivně uchopuje, není však schopen je udržet.
 • Zaostřuje zrak na předmět, jenž je přibližně 20-25 cm od jeho obličeje.
 • Často mívá ruku sevřenou v pěst.
 • Reflexivně mrkne, když se k jeho obličeji něco rychle přiblíží.
 • Snaží se na vás dívat, když na něj mluvíte.
 • Reaguje na zvuky, jako je například náhlý zvuk.
 • Rozezná hlas rodiče a dokáže rozlišit vysoký a hluboký hlas.
 • Jestliže si jej přidržíte blízko k obličeji, naváže oční kontakt.
 • Je schopné na vás zaměřit pozornost.
 • Dokáže odlišit obličej rodičů od obličejů cizích lidí.
 • Během několika dnů umí rozeznat pach rodičů.
 • Citlivě vnímá dotek a uklidní se, když jej někdo drží.
 • Bývá vzhůru v nestejně dlouhou dobu, ale přibližně v 8 cyklech prospí 80 procent dne.
 • Raduje se z vaší společnosti a reaguje kladně na váš hlas.
 • Je-li váš obličej vzdálen 20-25 cm od jeho očí, upřeně na něj zírá.
 • Pláče, pokud jej něco bolí nebo má nepříjemné pocity.
 • Když je rozrušené, tluče kolem sebe pažemi a nohama.

Dovednosti miminka v prvním měsíci:

 • Jestliže miminko leží obličejem dolů, dokáže nadzvednout hlavu o několik centimetrů.
 • Pohybuje hlavou ze strany na stranu, ale většinou leží pravou tváří na matraci.
 • Kope nohama a vystřeluje pažema do vzduchu.
 • Když ochutná něco hořkého, zkřiví tvář.
 • Leží na zádech a snaží se otočit na bok.
 • Pokud se lekne, stále se ještě prohýbá v zádech a rozhodí paže a nohy (Morův reflex).
 • Zírá upřeně na předměty, které jsou 20-25 cm od jeho obličeje.
 • Sleduje očima předměty, jež se pohybují ze strany na stranu o několik centimetrů.
 • Pohybuje rukama, aniž by dokázalo pohyby příliš kontrolovat, ale dokáže si dát pěst k ústům.
 • Může si k sobě přitáhnout peřinku.
 • Stále má, když mu někdo něco vloží do dlaně, silný uchopovací reflex.
 • Používá více druhů pláče a rodiče mohou začít rozlišovat rozdíly mezi pláčem z hladu, z nudy, z únavy či nepohodlí.
 • Náladu vyjadřuje pohyby paží a nohou, výrazy obličeje - např. trhavými pohyby úst nebo upřeným pohledem.
 • Jakmile je šťastné, vydává zvuky.
 • Kladně reaguje na konejšivá slova.
 • Velmi rádo se dívá na cokoliv v okolí.
 • Delší dobu se upřeně dívá na modré a zelené předměty, kratší na červené.
 • Je okouzleno předměty, které jsou umístěny v jeho blízkosti.
 • Zapamatuje si předmět, jenž se znovu objeví po několika vteřinách.
 • Začíná odlišovat váš hlas od ostatních.
 • Je vzhůru přibližně jednu hodinu z deseti.
 • Je rádo, pokud se s ním někdo mazlí a usmívá se na ně.
 • Kladně reaguje, když na ně někdo mluví a zpívá mu.
 • Navazuje očima kontakt.
 • Umí se při koupání uvolnit, přičemž kope a plácá do vody.
 • Pláče, má-li žízeň, hlad nebo se necítí dobře.
 • Možná, že vás napodobí, když na něj vypláznete jazyk.

Při posuzování psychomotorického vývoje dítěte byste neměli zapomínat na následující skutečnosti. Každé dítě je jiné a vývoj každého dítěte je jedinečný. Rychlost, s jakou se dítě vyvíjí v prvním roce života, nenapovídá téměř nic o jeho budoucích schopnostech či inteligenci. Děti se učí nové dovednosti většinou v podobném pořadí, více se liší doba, kdy si novou dovednost osvojí. Vývoj dítěte často probíhá ve skocích, po kterých následují období, kdy se zdánlivě nic neděje. Pokud se vám zdá, že dítě zapomnělo nějakou dříve získanou dovednost, je pravděpodobné, že se právě učí něco nového a brzy vás touto novou dovedností překvapí.

Mohlo by vás zajímat:

Vývoj miminka v 2. měsíci
Vývoj miminka ve 3. měsíci
Vývoj miminka ve 4. měsíci
Vývoj miminka v 5. měsíci

Autor: Jana Divinová

Vývoj miminka v 1. měsíci. Co vaše miminko umí po narození a co by mělo umět první týden a měsíc svého života? Jak si poradit s péčí o čerstvě narozené miminko?
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ