10 tipů, jak pečovat o novorozence
Důležité rady pro pohodové kojení
10 způsobů, jak posílit imunitu vašeho dítěte
Vývoj miminka v 1. měsíci
Vývoj miminka v 2. měsíci
Vývoj miminka ve 3 měsíci. Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti?
Vývoj miminka ve čtvrtém měsíci – příkrmy a plavání?
Důležité rady pro pohodové kojení
10 způsobů, jak posílit imunitu vašeho dítěte
Vývoj miminka v 1. měsíci
Vývoj miminka v 2. měsíci
Vývoj miminka ve 3 měsíci. Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti?
Vývoj miminka ve čtvrtém měsíci – příkrmy a plavání?
10 tipů, jak pečovat o novorozence
S novorozencem přichází spousta odpovědnosti a práce, což většinu čerstvých maminek dokáže pořádně znervóznit, zvláště pak ty, které v péči o novorozence nemají žádnou praxi. Když je čas přivézt miminko z nemocnice, mnozí čerství rodiče se cítí nepřipraveni, a to i když předtím nastudovali všechny dostupné příručky. Existuje mnoho důležitých věcí, které je třeba mít při péči o novorozence na paměti. Následující tipy a rady vám péči o miminko mohou usnadnit.
1. Držte své dítě opatrně
Novorozenci mají nevyvinuté krční svaly. Svaly se začínají rozvíjet až během několika prvních měsíců. Do té doby by měli mít rodiče vždy jistotu, že pevně podpírají hlavičku dítěte. Správná podpora zabrání tomu, aby se hlava miminka pohybovala nekontrolovatelným způsobem, což by mohlo poškodit jeho mozek. Podpora hlavy a krku vám také usnadní držení miminka.Vždy, když miminko držíte v náruči, držte jeho hlavu a krk rukama. Když dítě nosíte, snažte se přitisknout jeho hlavu k tělu. Hlavu miminka podpírejte i když jej nosíte vzpřímeně, nebo, když jej pokládáte.
2. Pomozte vašemu miminku správně se přisát
Rozhodnutí kojit miminko je jedním z nejlepších darů, které svému miminku můžete dát. Mateřské mléko má mnoho přínosů pro zdraví, včetně posilování imunity dítěte.Pokud jde o kojení, je velmi důležité správné přisání miminka, protože nesprávné přisátí může způsobit nepohodlí vám i miminku. Pokud je miminko dobře přisáté, jeho ústa pokrývají bradavku i dvorec. Díky tomu budou ústa, jazyk a rty dítěte masírovat mléčné žlázy a dítě z nich bude sát mateřské mléko.
Chcete-li dosáhnout správného přisátí, přiložte dítě k prsům a a polechtejte bradavkou jeho rty tak, aby se jeho ústa doširoka otevřela. Jakmile jsou otevřená, přisuňte dítě k prsu. Prsty drže prso, dokud se miminko dobře nepřisaje a nezačne dobře kojit. Nechte své dítě kojit z obou prsou - z každého nejméně 10 minut. Pokud máte problémy s bradavkami, použijte kloboučky na kojení.
3. Nezapomínejte nechat miminko odříhnout
Vzduch, který vaše miminko přijímá během kojení, může narušovat jeho trávení. To pro něj může být nepříjemné a nebo dokonce vést ke kolikám. Proto je důležité, abyste po každém kojení nebo přikrmování nechala dítě odříhnout.Existuje několik poloh. Nejznámější je poloha přes rameno, kdy je miminko opřeno tělíčkem o naši hruď, hlavičku má volně opřenou o naše rameno a rukou ho lehce přidržujeme pod zadečkem. Je důležité, abyste byla lehce zakloněna, tak, aby dítě nebylo ve vzpřímené poloze, ve které by u něj mohlo docházet ke špatnému zakřivení páteře.
Další známou polohou je poloha na tygříka. Tato poloha je vhodná nejen na odříhnutí, ale může také pomoci zmírnit bolestivost bříška při kolikách nebo nadýmání. Zády se opírá o vaše tělo a hlavičku má volně položenou na loketním ohbí. Ručičky dítěte jsou každá z jedné strany vašeho předloktí.
Pokud vám nevyhovuje tato poloha, můžete vyzkoušet polohu na klíně, kdy dítě leží bříškem vodorovně přes vaše stehna a je mu fixována rukou hlavička pod bradou.
4. Zpočátku miminko pouze omývejte žínkou
Dokud novorozenci neodpadne pupečník, je důležité jej umývat pouze žínkou. Pamatujte si, že když je pupečník suchý, odpadne rychleji. Může to trvat klidně 2 až 3 týdny. Nezapomeňte jej pravidelně čistit. Poté, co odpadne pupečník, můžete své miminko opravdu koupat. Koupání miminka několikrát týdně je během prvního roku v pořádku.5. Nechte dítě spát na zádech
Dokonce i když půjde o krátké zdřímnutí během dne, položte miminko na záda. Je to nejbezpečnější a nejzdravější způsob spánku. Tento způsob spánku, který doporučuje i Americká pediatrická akademie, snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí. Dbejte na to, aby přikrývka nebo deka nezakrývala dítěti ústa nebo nos. Přikrývka by neměla být výše než hrudník dítěte. Přikrývku nechávejte zastrčenou v dolní části postýlky pod matrací tak, aby nedosáhla k tváři dítěte.6. Vyměňujte pleny včas
I když výrobci plen lákají na to, že jejich pleny vydrží bez výměny celou věčnost a vy můžete ušetřit, nenechte se přesvědčit a pleny vyměňujte dostatečně často. Mokré nebo pokakané plenky mohou miminku způsobit svědění, bolestivé vyrážky, opruzeniny i infekci. Před výměnou novou plenky důkladně očistěte pokožku a aplikujte ochranný krém, který funguje jako bariéra proti vlhkosti. Pokud je to možné, nechte své dítě čas od času bez pleny. Pokožka tak bude mít šanci chvíli volně dýchat.7. Dezinfikujte si ruce
Novorozenci mají slabý imunitní systém a jsou velmi náchylní k infekcím. Abyste své dítě ochránili, musíte dodržovat přísná hygienická pravidla. Kvůli tomu, že se téměř neustále dotýkáte svého dítěte, musíte mít důkladně čisté ruce. Ruce si myjte vždy před manipulací s dítětem a zvláště po výměně špinavé pleny.Pokud nebudete mít čas si umýt ruce, použijte alespoň dezinfekci, kterou je dobré mít neustále po ruce. Ujistěte se, že je bez alkoholu. Ujistěte se, že čisté ruce má i ten, kdo se o vaše dítě stará. Současně nedovolte, aby někdo políbil vaše dítě na tvář.
8. Masírujte miminko po celém těle
Masáž je pro novorozené miminko velmi důležitá. Zlepšuje kvalitu jeho spánku, podporuje uvolnění a posiluje imunitní systém. Jemná masáž podporuje rozvoj pružnosti a koordinace, zároveň také zlepšuje tok kyslíku a živin do buněk. Masáž posiluje vazbu mezi matkou a dítětem, což hraje klíčovou roli při vytváření základů láskyplné a otevřené komunikace. Masírujte celé tělo miminka 2 až 3 krát denně. Masáž může trvat 10 až 30 minut. S masážemi byste měli počkat až miminku odpadne pupečník.9. Natírejte miminko často olejem
Po narození bude kůže vašeho dítěte měkká, hladká a hedvábná. Po čase se kůže většiny kojenců stane suchou a vločkovitou. Je to tím, že je kůže najednou po devíti měsících, kdy byla namočena v plodové vodě v děloze, vystavena vzduchu. Suchá pokožka se časem sama spraví. Pokud ale chcete snížit nepohodlí miminka, můžete použít hypoalergenní dětské krémy bez parfému nebo dětské olejíčky.10. Nikdy s novorozencem netřeste
Novorozencem nikdy netřeste, ani když si hrajete, ani když se jej snažíte vzbudit. Drsné třesení může způsobit krvácení do mozku a dokonce i smrt. Abyste zabránila nadměrným otřesům, vždy se ujistěte, že je vaše dítě bezpečně uloženo, případně zajištěno v kočárku i autosedačce.Mohlo by vás zajímat:
Vývoj miminka v 1. měsíciVývoj miminka v 2. měsíci
Vývoj miminka ve 3. měsíci
Vývoj miminka ve 4. měsíci
Vývoj miminka v 5. měsíci
Autor: Liv
10 tipů, jak pečovat o novorozence. Péče o miminko není jednoduchá. Následujících deset tipů vám ji usnadní. Důležité rady v péči o miminko.
Zdravá výživa
301
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ