Vývoj miminka v šestém měsíci – zoubky a bručení
Vývoj miminka v sedmém měsíci: od lezení ke slabikám
Nemoci novorozenců a kojenců
10 potravin vhodných pro novopečené maminky
Čím dříve dítě nastoupí do školky, tím častěji bude nemocné
10 způsobů, jak posílit imunitu vašeho dítěte
Vývoj miminka v sedmém měsíci: od lezení ke slabikám
Nemoci novorozenců a kojenců
10 potravin vhodných pro novopečené maminky
Čím dříve dítě nastoupí do školky, tím častěji bude nemocné
10 způsobů, jak posílit imunitu vašeho dítěte
Vývoj miminka v šestém měsíci – zoubky a bručení
Zdá se vám to jako včera, co jste se se svým miminkem vrátili z porodnice, a přesto už se blíží jeho šestý měsíc. Půlrok je v životě děťátka významný. Začíná se pohybovat, neustále si něco žvatlá a samozřejmě objevuje. V dnešním článku si řekneme, co vás a vašeho kojence v šestém měsíci čeká.
Fyzický vývoj
Po půl roce by mělo děťátko být přibližně na dvojnásobku své porodní váhy. Půlroční děvčata a chlapci by měli vážit nejméně šest kilogramů, lepší však je, když se váha blíží k sedmi či osmi kilům. Holčičky většinou váží o pár set gramů méně než chlapci. V tomto období se děti už nechtějí příliš zdržovat v jedné poloze, naopak se neustále přetáčí, a dokonce se můžou pokusit plazit dopředu. Dokážou se přetočit ze zad na břicho a naopak, také si ohmatávají nožičky a strkají je do pusy.Nedělá jim problém držet hlavičku a když se natahují pro hračku, používají na úchop celou dlaň a zapojují palce. Když jej podepřete, udrží ve stoje svou váhu. Může se stát, že se dítě pokusí přitahovat či dokonce sedat. Takovému typu sedu se říká pasivní. V šestém měsíci miminko neustále žvatlá, slintá, bručí, dělá bubliny a mlaská. Také se mohou začít prořezávat první mléčné zoubky, a tak se k brumlání přidává i pořádný řev.
Duševní vývoj
Miminko reaguje na své jméno, pozná jej. Začíná se orientovat i podle tónu hlasu dospělých, například dovede pochopit zákaz. Cizích lidí se ještě příliš nebojí (to přijde až v osmém měsíci), zato si začíná budovat strach z výšky a hloubky. Při hře je aktivní, snaží se brát hračky z rukou. Nejvíce si vyhraje s věcmi, které vydávají zvuky, kostkami a barevnými hračkami. Když mu kostky postavíte na sebe, bude celé nedočkavé je shodit. Také vzrůstá zájem o drobné věci, které s sebou samozřejmě nesou riziko vdechnutí. Buďte proto bedliví a dávejte pozor, co se miminku dostane do rukou.Je vhodné ukazovat mu také leporela a dětské knížky, číst mu pohádky a zpívat říkanky s opakujícími se slovy. Při koupání dejte miminku konvičky a džbánky, do nichž bude moci nalévat a přelévat vodu. Neustále na něj mluvte, usmívejte se, ukazujte mu předměty a pojmenovávejte je. Děťátko se vám pokusí „odpovídat“ svým vlastním způsobem. Šťastné miminko se v šestém měsíci skoro pořád směje a zřídka kdy pláče, pokud se tedy nehlásí o slovo první zoubky.
Sociální vývoj
Pro půlroční dítě stále zůstávají těmi nejdůležitějšími lidmi jeho rodiče, ke kterým by si mělo vyvinout pevnou sociální vazbu. Už v tomto období se může začít bát cizích lidí, a to i prarodičů, přestože je strach z ostatních typický až pro osmý měsíc. Zpravidla bude šestiměsíční miminko reagovat na ostatní stále ještě klidně. Opakováním říkanek si může dítě osvojit jisté slabiky, také je schopné kombinovat samohlásky a souhlásky. Už jsme zmiňovali, že zvládne rozpoznat intonaci.Ukazováním na předměty a pojmenováním je si může mimčo utvářet asociace a učit se tak nová slova. Při hře mluví na hračky nebo obraz v zrcadla, po kterém sahá, když v něm něco vidí. Máváním, brumláním a dalšími zvuky se pokouší přitáhnout na sebe pozornost. Okolí stále ještě poznávají skrze svá ústa, takže pozor na drobné (špinavé, nebezpečné, …) předměty. Když mu hračku vezmete, může vyjadřovat nespokojenost.
Potrava: kojení a příkrmy
V šestém měsíci už si miminko začíná zvykat na příkrmy, pokud se nestaly součástí jeho jídelníčku již předtím. U kojených dětí doporučují lékaři zavádět příkrmy pomalu a opatrně, nejprve jimi doplnit mléko k obědu. Testujte jen jeden druh příkrmu, například jablko. Pokud je po příkrmu děťátko v pořádku, neprojevuje se u něj alergie či nemá problémy se stolicí, můžete mléko k obědu úplně vynechat.Postupně zkoušejte kombinovat různé druhy a kombinace, sami uvidíte, co vašemu nejmenšímu chutná a co ne. Pokud se nechcete spoléhat na kupované pokrmy, vařte si je doma. Stále však platí, že by se děti do jednoho roku měly vyvarovat cibulovinám a houbám. Příkrmy by nicméně neměly v jídelníčku miminka převažovat, hlavní potravou je pořád mateřské či kojenecké mléko.
Pravidelné návštěvy pediatra
Pokud se vám zdá, že se vaše děťátko nevyvíjí tak, jak má, nezapomeňte se o tom zmínit vašemu dětskému lékaři na pravidelné prohlídce. Také myslete na nadcházející očkování, která miminko čekají.Autor: lan
Vaše miminko dosáhlo 6. měsíce? Pojďte se s námi podívat, jestli se vyvíjí správně na svůj věk. Probereme fyzický, duševní i sociální vývoj nebo příkrmy.
Zdravá výživa
300
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ