Zdraví

Vývoj miminka v sedmém měsíci: od lezení ke slabikám

25.03 2021|Mateřství
Vývoj miminka v sedmém měsíci: od lezení ke slabikám

První půlrok je pryč a vy s miminkem vstupujete do takzvaného třetího trimenonu, který začíná právě sedmým měsícem (a končí devátým). Každý měsíc znamená pro děťátko poznávání a učení se něčeho nového. Sedmička je především ve znamení pohybu a prvního opakování slabik. Blíže se na vývoj sedmiměsíčního kojence podíváme v dnešním článku.

Fyzický vývoj aneb kdo to tady leze

Váha a výška se mezi šestým a sedmým měsícem tolik nemění. U chlapců by měla lehce převyšovat osm kilo, u dívek se k osmi kilům blížit. Výškově porostou děti přibližně o dva centimetry: chlapci měří téměř 70 centimetrů, zatímco dívkám do sedmdesáti ještě dva tři centimetry chybí.

Pokud se vaše dítko už v šestém měsíci snažilo plazit, sedmý měsíc bude plazením prostoupený. Děti se na začátku třetího čtvrtletí staví na všechny čtyři a zpočátku jsou v této poloze nehybné. Když se rozpohybují, většinou spadnou, ale nevzdávají se. Tímto postupem se naučí lézt. Levá ruka a pravé koleno, pravá ruka a levé koleno, kupředu! Lezení je u každého dítka individuální, nemusíte se však bát, když je ze začátku spíš nemotorné. Zdokonaluje se každým den a ke konci sedmého měsíce už bude miminko capkat všude.

Některé děti se mohou pokusit sedat, ale pozor: většinou se tomuto typu sedu říká pasivní. Navíc z vývojového hlediska není dobré, když kojenec stráví více času sezením než lezením. Právě lezení mu zpevňuje zádové a šíjové svaly, které jsou důležité pro správné držení těla. Zdokonaluje se i jemná motorika dítěte, například předávání věci z ruky do ruky. Úchopu se už mohou přestat účastnit malíčky a dítě rádo otáčí předmětem a zkoumá ho ze všech stran. I pohyby se zpřesňují.

Duševní vývoj aneb dej mi zpět tu hračku

Miminko si čím dál více začíná uvědomovat různé zákonitosti. Například když mu seberete hračku, může se zlobit, protože si nyní nemá s čím hrát. Také už můžete pomalu zkoušet, jakou bude mít vedoucí ruku. Když mu budete hráčku podávat, dbejte na to, aby byla uprostřed a děťátko se samo rozhodlo, kterou ručkou ji uchopí. (Jde doopravdy o začátek, zda je dítě pravák či levák se definitivně rozhodne až v předškolním věku.)

Už bezpečně pozná své jméno, dokonce na něj je schopné zareagovat. Projevuje nadšení, když vidí známé tváře a nejlépe se cítí ve známém prostředí. Pomalu se může začít projevovat strach z cizích lidí, jenž naplno vypukne s osmým měsícem.

Ideální hrou pro sedmiměsíčního špunta je hra na schovávanou, kdy se dospělý skryje za svými dlaněmi nebo třeba závěsem, šátkem. Čtení a povídání děťátku samozřejmě stále prospívá, převažovat by stále ještě měly říkanky, ale i nerýmované pohádky budou získávat na popularitě (zvlášť pokud budete miminku ukazovat obrázky). Je také možné, že bude v noci i přes den méně spát. Zhruba mezi šestým a sedmým měsícem nastává období růstového spurtu, kdy má dítě větší hlad, jenž ho budí.

Společenský vývoj aneb já se směju, ty se směješ

Konec šestého měsíce se nesl ve znamení brumlání a reagování na pronesená slova, zvlášť na jejich intonaci. To se samozřejmě v sedmém měsíci prohlubuje. Vývoj řeči se od sedmého měsíce posouvá kupředu, miminko může už opakovat slabiky jako má-ma, bé-bé, pá-pá a další. Také na říkanky reaguje různými projevy. Může tleskat, bouchat nebo mávat, když slyší konkrétní slovo.

Umí rozlišit blízké a cizí osoby. Nejvíce upřednostňuje své nejbližší, tedy rodiče. Je schopné reagovat na jejich mimiku: když se smějí, směje se též. Když se mračí, mračí se zpět. Pořád platí, že pro sebe strhává pozornost mumláním a natahováním ruček.

A v neposlední řadě si dítě začíná uvědomovat své nálady, podle kterých mění tón, výšku, dokonce i rychlost svého žvatlání. Nejspokojenější tak bude u svých rodičů, kteří si s ním hrají na schovávanou a opakují s ním říkanky. Dobrou náladu může také nabudit poslech klidné a pomalejší hudby. Zkuste svému miminku pustit třeba Chopina.

Ach ty zoubky

Už jsme několikrát zmiňovali, že každé dítě je jiné, a podle toho se i odvíjí jeho vývoj. Jsou děti, které budou mít v sedmi měsících už prořezané všechny řezáky. Stejně tak existují děti, které nemají ani jeden.

Pokud se však vašemu dítku začínají prořezávat první zoubky, znamená to nepříliš příjemné momenty. Miminko může mít horečku, bude plakat a křičet, protože nebude úplně rozumět tomu, co se vlastně děje. Na oteklé dásně a první zoubky může pomoct neslazený heřmánkový a šalvějový čaj. Vatovou tyčinku namočte do čaje a opatrně jí potírejte bolavá místa. Ulevit může i obklad z kapesníku namočeného ve studené vodě. V lékárnách se dají sehnat i utišující gely a olejíčky.

A zapomenout nesmíme ani na kousátka, která se dávají vychladit do ledničky. Použít ale můžete i jídlo, třeba kůrku od chleba nebo mrkev. Akorát dávejte pozor, aby se miminko nezadusilo vdechnutým malým kouskem.

Nesnažte se křik utišit tím, že budete kousátka namáčet do sladkých sirupů nebo třeba medu. Chvilka ticha vám ani vašemu děťátku za zubní kaz nestačí. Pokud má miminko horečku, kontrolujte ji, ale nesrážejte léky. Jestliže přetrvává, jděte radši k pediatrovi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vývoj miminka v 1. měsíci
Vývoj miminka v 2. měsíci
Vývoj miminka ve 3 měsíci. Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti?
Vývoj miminka ve čtvrtém měsíci – příkrmy a plavání?
Vývoj miminka v 5. měsíci

Autor: lan

Jak vypadá fyzický a psychický vývoj 7. měsíčního miminka? Co ještě je v normě a co už ne? Podívejte se s námi, jak by se mělo vaše miminko vyvíjet v sedmém měsíci.
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ