Nemoci novorozenců a kojenců
10 potravin vhodných pro novopečené maminky
Čím dříve dítě nastoupí do školky, tím častěji bude nemocné
Vývoj miminka v 5. měsíci
Vývoj miminka ve čtvrtém měsíci – příkrmy a plavání?
Vývoj miminka v sedmém měsíci: od lezení ke slabikám
Vývoj miminka v šestém měsíci – zoubky a bručení
10 potravin vhodných pro novopečené maminky
Čím dříve dítě nastoupí do školky, tím častěji bude nemocné
Vývoj miminka v 5. měsíci
Vývoj miminka ve čtvrtém měsíci – příkrmy a plavání?
Vývoj miminka v sedmém měsíci: od lezení ke slabikám
Vývoj miminka v šestém měsíci – zoubky a bručení
Nemoci novorozenců a kojenců
Křik, pláč, zarudlé tvářičky a bezesné noci. Nemocné miminko se však nemusí rovnat bezmocný rodič. Když se dopředu poučíte o nejčastějších nemocech, které mohou vaše děťátko potrápit v novorozeneckém a kojeneckém věku, první příznaky rozpoznáte snadno a rychle.
Miminkům se imunitní systém utváří až po narození, není tedy divu, že se většina dětí nějaké té nemoci nevyhne. V dnešním článku se podíváme na příznaky typických dětských onemocnění, řekneme si něco málo o jejich léčbě a zaměříme se i na prevenci.
Jelikož je tato nemoc typická pro kojence, o úpravu stravy se snaží kojící maminka. Je nutné nasadit protikvasinkovou dietu, tedy vyřazení či alespoň výrazné omezení cukrů. Právě tím se totiž kvasinky živí. Úplně vyřadit je třeba klasické sladkosti (bonbony, čokolády, oplatky), ale také sladké ovoce (mango, hrozny) a nedoporučuje se jíst přílišné množství brambor, rýže a hub. Naopak do svého jídelníčku zařaďte probiotika, zvlášť pokud na kvasinkové infekce trpíte i vy sami.
Inkubační doba je 5-12 dní. Nemoc je také vysoce infekční, nakažlivost začíná již před projevem nemoci a končí, když zmizí vyrážka. Prvním příznakem je vysoká horečka, která trvá tři dny. Po ní se na tělíčku objeví červená vyrážka (obličej zůstává čistý). Mezi další příznaky patří samozřejmě únava, nechutenství a plačtivost, mohou se také zvětšit uzliny. Dobrou zprávou je, že děťátko je schopné nemoc „přechodit“ i bez lékařské pomoci. Doporučuje se podávat léky na snížení teploty a zavodňovat. Pokud by však horečka či vyrážka přetrvávala déle než pět dní, k pediatrovi se vypravte.
Lékař vám nejspíše předepíše kapky či sirupy na podporu trávení, vy sami můžete na bříško přikládat nahřátou plenu a provádět jemné masáže. Prevencí je také nošení dítěte v šátku; miminko tak netráví většinu času v horizontální poloze, a tak se mu snadněji stravuje mléko. Navíc má v šátku nožky zeširoka od sebe, což napomáhá přirozenému odcházení plynů z těla.
Projevy poznáte hned; bolestivý pláč až křik, nespavost, horečka. Děťátko si často na bolestivé ouško sahá, což vám může napomoci, když si příznaky nebudete jistí. V takovém případě je nutné jet s dítětem do nemocnice. Vy sami můžete doma podávat prášky na snížení teploty, se samotným zánětem si však poradí až odborník. Velmi nepříjemnou vlastností této nemoci je její návratnost (sama autorka článku si v dětství prošla zánětem středního ucha sedmkrát). Prevencí je udržování průchodného nosu a nasazování čepiček, které zakrývají uši (zvlášť pokud silně fouká).
Při rýmě je potřeba u miminka pravidelně čistit nos, aby se mu dobře dýchalo. K tomu je ideální mořská voda ve spreji pro miminka a odsávačka. Miminko je dobré ukládat na vyvýšený polštář, aby mu rýma mohla vytékat z nosu. Co se frekvence odsávání týče, nebojte a odsávejte klidně i každou půl hodinu, pokud je to potřeba. Hlavní je dostat rýmu vena nedovolit ji, aby se někde usadila a způsobila horší problémy. I když se to miminku pravděpodobně nebude líbit, je to rozhodně lepší varianta, než případné potíže.
Vývoj miminka v 2. měsíci
Vývoj miminka ve 3. měsíci
Vývoj miminka ve 4. měsíci
Vývoj miminka v 5. měsíci
Autor: Světlana Nedvědová
Kožní nemoci
Tato poměrně obsáhlá skupina zahrnuje mimo jiné opruzeniny a kvasinkové infekce, které se u malých dětí objevují nejčastěji.Opruzeniny
Opruzený zadeček vzniká kvůli nedostatečné hygieně u nejmenších, kteří nosí plenky. Když se dítě nechá v znečištěné plence příliš dlouho, zadeček se mu zapaří a bakterie ze zbytků stolice se začnou přemnožovat. Vznikne nepříjemná svědivá vyrážka, kterou dává děťátko najevo hlasitým pláčem. Abyste se dopředu vyhnuli této nežádoucí situaci, zadeček dítěte vždy pořádně, ale jemně umyjte nejlépe proudem vody (můžete použít i hygienické ubrousky, pokud je však zadeček opruzený, dávejte pozor, abyste kůži ještě více nepodráždili). Následně jej pečlivě osušte a použijte mast či krém proti opruzeninám. Teprve poté můžete nasadit čistou plenu.Kvasinky
S kvasinkovou infekcí se nepotýkají jen ženy; tento problém se často vyskytuje i u novorozenců. Stejně jako u dospělých i u dětí vznikají problémy až když se kvasinky přemnoží. Infekce se u miminek nejčastěji projevuje zarudnutím v záhybech kůže, případně bílým povlakem v ústech včetně jazyka vnitřní strany tváří. Prevencí je udržování správné střevní mikroflóry a pečlivá hygiena.Jelikož je tato nemoc typická pro kojence, o úpravu stravy se snaží kojící maminka. Je nutné nasadit protikvasinkovou dietu, tedy vyřazení či alespoň výrazné omezení cukrů. Právě tím se totiž kvasinky živí. Úplně vyřadit je třeba klasické sladkosti (bonbony, čokolády, oplatky), ale také sladké ovoce (mango, hrozny) a nedoporučuje se jíst přílišné množství brambor, rýže a hub. Naopak do svého jídelníčku zařaďte probiotika, zvlášť pokud na kvasinkové infekce trpíte i vy sami.
Šestá nemoc
Zkušení rodiče už o této chorobě jistě slyšeli, možná dokonce ví o existenci dalších, podobně znějících (Pátá či Sedmá nemoc). Šestá nemoc se nejčastěji projeví v kojeneckém věku, může však potrápit i batolata. Jde o virové onemocnění, které způsobuje lidský herpes virus 6 (HHV6). Infekcí se děťátko může nakazit od rodičů, virus se totiž přenáší slinami a mateřským mlékem (ale také močí), ale i kdekoliv jinde.Inkubační doba je 5-12 dní. Nemoc je také vysoce infekční, nakažlivost začíná již před projevem nemoci a končí, když zmizí vyrážka. Prvním příznakem je vysoká horečka, která trvá tři dny. Po ní se na tělíčku objeví červená vyrážka (obličej zůstává čistý). Mezi další příznaky patří samozřejmě únava, nechutenství a plačtivost, mohou se také zvětšit uzliny. Dobrou zprávou je, že děťátko je schopné nemoc „přechodit“ i bez lékařské pomoci. Doporučuje se podávat léky na snížení teploty a zavodňovat. Pokud by však horečka či vyrážka přetrvávala déle než pět dní, k pediatrovi se vypravte.
Kolika
Neustávající pláč a probdělé noci jsou typickými důsledky koliky. Tato zákeřná nemoc se může projevit hned v prvních týdnech po propuštění z porodnice a trvat může i několik měsíců. Příčinou je nejspíše hromadění plynů, které způsobují tvrdé a bolavé bříško, často se přidá i zácpa. Výsledkem je nepřetržitý křik a pláč, miminko si totiž neumí jinak poradit.Lékař vám nejspíše předepíše kapky či sirupy na podporu trávení, vy sami můžete na bříško přikládat nahřátou plenu a provádět jemné masáže. Prevencí je také nošení dítěte v šátku; miminko tak netráví většinu času v horizontální poloze, a tak se mu snadněji stravuje mléko. Navíc má v šátku nožky zeširoka od sebe, což napomáhá přirozenému odcházení plynů z těla.
Zánět středního ucha
Další z velmi bolestivých a bohužel i velmi častých onemocnění, zároveň také první z našeho seznamu, které se doopravdy neobejde bez návštěvy doktora. Zánět středního ucha vzniká jako důsledek infekce horních dýchacích cest, kdy se infekce z nosohltanu dostává až ke střednímu uchu.Projevy poznáte hned; bolestivý pláč až křik, nespavost, horečka. Děťátko si často na bolestivé ouško sahá, což vám může napomoci, když si příznaky nebudete jistí. V takovém případě je nutné jet s dítětem do nemocnice. Vy sami můžete doma podávat prášky na snížení teploty, se samotným zánětem si však poradí až odborník. Velmi nepříjemnou vlastností této nemoci je její návratnost (sama autorka článku si v dětství prošla zánětem středního ucha sedmkrát). Prevencí je udržování průchodného nosu a nasazování čepiček, které zakrývají uši (zvlášť pokud silně fouká).
Nachlazení
S nachlazení se u vašeho miminka setkáte v prvním roce téměř na 100 %. Původcem onemocnění horních cest dýchacích jsou nejčastěji viry. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí, proto je důležité miminko, a hlavně novorozence, zbytečně nevystavovat místům s velkou koncentrací lidí. Nejlepší prevencí je časté mytí rukou, omezení návštěv, dostatečně větrat a také kojit.Při rýmě je potřeba u miminka pravidelně čistit nos, aby se mu dobře dýchalo. K tomu je ideální mořská voda ve spreji pro miminka a odsávačka. Miminko je dobré ukládat na vyvýšený polštář, aby mu rýma mohla vytékat z nosu. Co se frekvence odsávání týče, nebojte a odsávejte klidně i každou půl hodinu, pokud je to potřeba. Hlavní je dostat rýmu vena nedovolit ji, aby se někde usadila a způsobila horší problémy. I když se to miminku pravděpodobně nebude líbit, je to rozhodně lepší varianta, než případné potíže.
Spalničky
Choroba, jejíž název se především v posledních letech často objevuje v médiích. A je to pro důvod; ačkoliv je očkování proti spalničkám povinné, někteří rodiče se rozhodli, že své potomky neočkují. A tak se spalničky stávají stále větší hrozbou. Nemoc se projevuje vysokou horečkou, kašlem a vyrážkou po celém těle, která je pro spalničky typická. U dětí se slabší imunitou se často ke spalničkám přidává také zánět středního ucha nebo zápal plic. Jde o nebezpečné onemocnění, které může končit i fatálně. Spalničky se přenáší kapénkami, inkubační doba je mezi osmi a čtrnácti dny. Prevencí je očkování, antibiotika nemají na nemocného vliv.Další onemocnění
Tento článek rozhodně nepojednává o všech nemocích, které mohou u dětí vypuknout. Je třeba se neustále vzdělávat, abyste sami byli schopni rozeznat příznaky vcelku nezávažného nachlazení od alarmujících horeček při spalničkách. Nezapomeňte: ne vše je nutné řešit medikací, naopak podceňování vážných nemocí může přivodit mnohem větší komplikace.Mohlo by vás zajímat:
Vývoj miminka v 1. měsíciVývoj miminka v 2. měsíci
Vývoj miminka ve 3. měsíci
Vývoj miminka ve 4. měsíci
Vývoj miminka v 5. měsíci
Autor: Světlana Nedvědová
Jaké nemoci mohou postihnout vaše miminko během prvních pár měsíců života? Většina maminek u svých miminek zažila opruzeniny, koliky, rýmu nebo kašel.
Zdravá výživa
300
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ