Zdraví

Cukrovka 2. typu je nejčastějším typem cukrovky

30.10 2015|Nemoci
Cukrovka 2. typu je nejčastějším typem cukrovky

Cukrovka je porucha, při níž tělo neumí hospodařit s cukry. Příčinou cukrovky 2. typu je fakt, že buňky v těle nereagují na inzulín, který se v těle tvoří.

Nemoc souvisí s vyšším věkem, obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem. Podle odborníků se stává cukrovka 2. typu závažným celospolečenským problémem a společně s obezitou se začíná dotýkat až 30% lidí v ČR. Téměř 92% pacientů s diabetem trpí cukrovkou 2 typu, která v dnešní době postihuje stále mladší věkové skupiny. ,, Dříve to byla choroba postihující věkovou skupinu nad 70 let. Dnes cukrovou onemocní dospívající člověk nebo patnáctileté dítě, což se ještě před 20 lety nestávalo,‘‘ řekl Prof. MUDr. Štěpán Svačina ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Příznaky cukrovky 2. typu

Příznaky u diabetu 2 typu bývají většinou pozvolné, nevýrazné. Mezi tyto příznaky patří žízeň, časté močení, neostré vidění, hubnutí, pocit mravenčení v těle. Jelikož jsou příznaky nevýrazné, někdy atypické diagnostikuje se často nemoc až při náhodném odběru krve. Hlavním ukazatelem je stanovení hladiny cukru v krvi - tzv. glykémie.

Léčba cukrovky 2. typu

Pacienti s cukrovou 2 typu musí dodržovat správný stravovací režim ve formě doporučené diabetické diety, dostatečný fyzický pohyb a správný životní styl. K aplikaci inzulínu se přistupuje až v okamžiku, kdy dietní opatření selhalo.

Komplikace cukrovky 2. typu

Cukrovka nese sebou i závažné komplikace. Čím má pacient průměrnou hodnotu cukru v krvi vyšší, tím je více ohrožen diabetickými komplikacemi. Mezi ty patří zejména postižení nervů a oční sítnice, selhání ledvin a ucpávaní cév.

Zajímavosti o cukrovce 2. typu:

  • Staří Číňané zjišťovali cukrovku podle toho, zda mravence lákala moč pacienta, která při cukrovce byla sladší. V Evropě pak lékaři moč dokonce ochutnávali.
  • Objevitel inzulínu se stal kanadský lékař Frederik Grant Banting, který byl oceněn Nobelovou cenou.
  • Výraz diabetes mellitus neboli úplavice cukrová pochází z řečtiny. Diabetes znamená odtékat a mellitus sladký. Toto pojmenování je odvozené z faktu, že lidé trpící cukrovkou vylučovali nadměrné množství moči obsahující glukózu.Autor: Liv

Cukrovka 2. typu je nejčastějším typem cukrovky. Cukrovka 2. typu příznaky. Jak poznat cukrovku. Co jíst při cukrovce 2. typu..
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ