Zdraví

Bércové vředy - příčiny, příznaky, prevence a léčba

30.10 2015|Nemoci
Bércové vředy - příčiny, příznaky, prevence a léčba

Bércové vředy jsou otevřené, špatně se hojící defekty v kůži i podkoží vyskytující se převážně na dolních končetinách v oblasti bérce.

V počátku dochází jen k zarudnutí, následně ke ztenčováním pokožky. Kůže v dané oblasti začne praskat, hnisat a zapáchat. Bércový vřed má tendenci se rozšiřovat a pronikat do hloubky, je velice bolestivý a znemožňuje chůzi nemocného.

Příčiny vzniku bércových vředů

Bércový vřed je způsoben nedostatečnou funkcí cév (tepen či žil) dolních končetin. To má za příčinu obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, záněty cév dolních končetin, křečové žíly. Vhledem k tomu, že bércový vřed nevzniká náhle, ale tvoří se dlouho, je důležité sledovat začínající příznaky. Mezi tyto příznaky patří například tenká až papírová, kůže, která se nadměrně olupuje či mokvá. Hlavní ložisko poškození pak často vzniká z nějakého drobného poranění, malé ranky nebo škrábnutí, které se dlouho a neúspěšně hojí.

Léčba bércových vředů


Léčba bércových vředů je dlouhodobá záležitost a můžeme ji rozdělit:
  1. Léčba konzervativní - hojeni vředu závisí na správném prostředí rány, proto se udržuje rána čistá, kryje se vlhkým krytím - alginátová, pěnová či krytí s aktivním uhlím apod. Lékaři také doporučují komprese postižené končetiny obinadlem, čímž dochází ke zmenšení městnání krve v žilách.
  2. Léčba chirurgická - autotransplantace je jednou z nejefektivnějších a moderních forem léčby bércových vředů. Provádí v celkové anestezii. Na ošetřenou ránu se nanese kožní štěp odebraný pacientovi z vhodného místa na jeho těle.

Prevence bércových vředů

Velkou roli při prevenci bércových vředů hraje stravování, dostatečný pitný režim. Je nezbytné dbát na dostatek ovoce a zeleniny. Právě tato cesta je základem prevence vzniku obezity, která zvyšuje riziko cukrovky. Od cukrovky už je potom pouze krůček k rozvoji bércových vředů.

Lékaři také apelují na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Doporučuje se cvičení dolních končetin, tzv. cévní gymnastika. Právě pravidelná aktivita zajišťuje správnou cirkulaci krve.

Autor: Liv

Bércové vředy - příčiny, příznaky, prevence a léčba. Trápí vás bércové vředy? Věděli jste, že bércovým vředům můžete předejít? Léčba bércových vředů
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ