Zdraví

Trápí vás pocit těžkých nohou?

30.10 2015|Nemoci
Trápí vás pocit těžkých nohou?

Otoky a pocit těžkých nohou jsou poměrně častým zdravotním problémem, trápící většinou ženy. Pocitem těžkých nohou však mohou trpět i muži.

Příčina pocitu těžkých nohou

Příčina těchto obtíží bývá nejčastěji v žílách dolních končetin, které nejsou schopny dostatečně rychle odvádět krev z nohou směrem k srdci. Shromážděná krev způsobí otoky a pocit tíhy, tzv. těžké nohy. Samotný pocit těžkých nohou může být způsoben mnoha faktory. Za nejčastější je uváděno dlouhotrvající časté stání nebo sezení. Dále se jedná o těhotenství, obezitu a celkově nezdravý způsob života. Především kouření a alkohol tomuto jevu napomáhají. Otoky nohou mohou být také varovným signálem pro onemocnění srdce, proto se při těchto problémech doporučuje navštívit odporného lékaře.

Pocit těžkých nohou a vyšetření

Pokud Vás trápí oteklé nohy a máte pocit těžkých nohou, doporučuje se vyšetření u cévního lékaře. Základním vyšetřením je ultrazvuk žil dolních končetin, který pomůže potvrdit nebo vyloučit přítomnost hluboké žilní trombózy. Při podezření na srdeční příčinu otoků, je nejvhodnějším vyšetřením ultrazvuk srdce (ECHO). Dále se provede vyšetření krve a podle výsledku vyšetření určí lékař postup léčby.

Léčba pocitu těžkých nohou

Nejčastější léčbou otoku a pocitů těžkých nohou jsou lymfatické masáže – manuální lymfodrenáž. Speciální lymfatická masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních a způsobují otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Z farmakoterapie Vám lékař naordinuje diuretika – léky, které pomáhají odvodňovat a venofarmaka, které Vám zlepší kondici cév. K podpoře léčby je důležitá změna pohybových návyků, pravidelný sport, procházky, cyklistika, plavání. Doporučují se bandáže dolních končetin či kompresní punčochy.

Autor: Liv

Trápí vás pocit těžkých nohou? Proč máte pocit těžkou nohou a otoky. Na jaká vyšetření si musíte zajít. Jak se pocit těžkých nohou léčí..
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Kateřina|23.06 2019 19:47
Ahoj, přidám tady moji zkušenost s pocitem těžkých a unavených nohou. Měla jsem s tím strašné problémy, k tomu sedavé zaměstnání, přechod a další elementy k tomu vůbec nepřispívaly. Jednoho dne jsem se fakt hecla, šla k Dr a nechala si udělat kompletní rozbor organismu. Vyšlo mi, že mám obrovský nadbytek vody v těle, který mi práve způsobuje tento problém. Vyzkoušejte
Odpovědět
 6