Zdraví

10 způsobů, jakými moderní společnost dělá ženy nešťastnými

21.04 2020|Psychika
10 způsobů, jakými moderní společnost dělá ženy nešťastnými

Na jedné straně žijeme v úžasné éře. Těžkosti, které trápily naše předky v jeskyních, jsou pro moderního člověka nanejvýš mírnou nepříjemností. Jako vrcholoví predátoři dominujeme na vrcholu potravinového řetězec. Naučili jsme se překonat mnoho přírodních nebezpečí. V mnoha zemích jsme natolik bohatí, abychom si mohli dovolit televizory HD prakticky v každém domě a máme tolik jídla, že tloustneme. Jeden by si myslel, že bychom si měli užívat radosti a prosperity. Opak je ovšem v mnoha případech pravdou.

Muži a ženy jsou nešťastní různými způsoby. Podle různých výzkumů je však u žen zřejmé, že mají sklon být méně šťastné než muži. Dokládají to například čísla z National Health and Nutrition Examination Survey, podle kterých ženy užívají dvakrát více antidepresiv než muži. Zvláštní je, že mnohé problémy si ženy nechtěně způsobují samy.

1. Antikoncepční pilulky

Antikoncepční pilulky moderní ženy hojně využívají k různým účelům. Kromě ochrany před otěhotněním také k regulaci menstruace, proti akné nebo při léčbě endometriózy. Ne vždy ale musí být antikoncepční pilulky prospěšné. Nová studie, která byla zveřejněna na zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe odhalila, že ženy, které užívají perorální antikoncepci, měly výrazně menší hypotalamus - část mozku, která pomáhá regulovat náladu. Jedním předběžným zjištěním bylo, že menší objem hypotalamu koreluje s depresivními příznaky. Je však ještě potřeba dalších studií a analýz, aby se to potvrdilo na sto procent.

2. Vysoká škola a vzdělání

Vysokoškolské vzdělávání žen je obvykle považováno za velký pokrok. Koneckonců, ne vždy byly ženy svobodné, aby mohly studovat jako jejich mužské protějšky. A v mnoha částech světa stále nejsou. Všechny ty dlouhé noci studia a tvrdé práce však nemusí být přínosem pro jejich duševní zdraví. Podle některých studií studentky častěji pociťují úzkost a stres. Mají také tendenci orientovat se na obory, které jsou více o lidech - sociologie, pedagogika, psychologie nebo sociální práce, které jim poskytují kariéru s obecně nižší tržní hodnotou a samozřejmě i platem.

3. Domácí zvířátka místo dětí

V průběhu tisíciletí se u žen vyladily pečovatelské instinkty natolik, že dokáží téměř dokonale pečovat o kojence a batolata. Pokud jde o evoluci, dává to dokonalý smysl, protože děti jsou samozřejmě velmi potřebné a někdo se o ně musí starat. Tyto instinkty jsou však v dnešní době odkloněny od dětí k domácím mazlíčkům, ukazuje americká studie.

Paralelně s tímto jevem se pak rodí i méně dětí. I když mohou být kočky a psi skvělým doplňkem rodiny, nejnovější výstřelky budoucích matek, které domácí mazlíčky berou jako "kožešinové děti", přehlíží jeden jednoduchý fakt: mazlíčci tu nebudou navěky. Jejich společnost je velmi omezená a na rozdíl od skutečných dětí neposkytnou svým rodičům jako stárnoucím důchodcům potřebnou péči.

4. Alkohol

I když může být alkohol považován za příjemné zpestření po náročném dni, každý zná nebezpečí nadměrné spotřeby. Alkoholismus má neblahý účinek na celé tělo, zejména na mozek, srdce, pankreas, ústa, játra a imunitní systém. Kocovina už také není příliš zábavná. Alkoholismus je všeobecně velký problém a pro ženy obzvlášť.

Nadměrné pití může přerušit menstruační cyklus a vést k neplodnosti. Ženy, které pijí alkohol, mají s větší pravděpodobností nechráněný sex, což zvyšuje riziko nechtěného těhotenství a sexuálně přenosných nemocí. Ženy, které pijí během těhotenství, zvyšují riziko fetálního alkoholového syndromu, který může způsobit mentální a fyzické vrozené vady. Podle americké studie z roku 2017 sponzorované Národním institutem pro zneužívání alkoholu a alkoholismus (NIAAA) se porucha užívání alkoholu u žen mezi lety 2002 a 2013 zvýšila o 83,7%. Více než 45 procent dospělých žen uvádí, že v posledním měsíci pilo alkohol, a 12 procent z nich uvádí, že pije alkohol.

5. Práce

Ženy vstupující na pracovní trh a konkurující mužům jsou důkazem toho, jak se jejich postavení ve společnosti v moderní době změnilo. Díky práci mají mnohem větší kontrolu nad průběhem svého života. Rozhodnutí pracovat, které je pro mnohé ženy nutností, spíše než přijmout tradiční roli ženy v domácnosti, však mělo některé nepromyšlené důsledky pro ženy, které se snaží toto relativně nové paradigma skloubit s mateřstvím. Průzkum z roku 2009 zjistil, že 62 % pracujících matek by raději pracovalo na částečný úvazek a pouze 21 % dospělých uvedlo, že rostoucí trend žen s malými dětmi, které pracují mimo domov, je dobrá věc. Podle průzkumu společnosti Gallup jsou ženy v práci spokojené o 8-12 % méně než muži.

6. Sexuální svoboda

Náš postoj k předmanželskému sexu se v v západním světě drasticky změnil. Dnešní lidé si myslí, že předmanželský sex je naprosto v pořádku a před uzavřením manželství mají tři nebo více sexuálních partnerů. Co má předmanželský sex společného s manželskou stabilitou? Podle průzkumu National Survey of Family Growth (NSFG), který porovnával data v letech 2002, 2006-2010 a 2011-2013, se ženy s 10 a více partnery rozvádějí nejčastěji, ženy s 3 až 9 partnery mají menší pravděpodobnost rozvodu a ženy s 0 až 1 partnerem mají nejmenší šanci na rozvod. Dřívější výzkumy zjistily, že mít více sexuálních partnerů před uzavřením manželství může vést k méně šťastným manželstvím a často to zvyšuje pravděpodobnost rozvodu.

7. Odkládání mateřství

I když dnes role matky není vrcholným úkolem ženy, je pro mnohé rozhodně prioritou. Mnohé ženy ovšem čas, kdy jsou ochotné budovat hnízdo a vychovávat děti, odkládají až ke čtyřicítce. Tím, že tak dlouho čekají, čelí vyššímu riziku potratů a vrozených vad dítěte. S rostoucím věkem u nich klesá množství vajíček, pokud budou čekat příliš dlouho, mohou se také stát neplodnými.

8. Rozvod

Novomanželé jsou často optimističtí ohledně své budoucnosti. Láska bohužel není vždy tak mocná, jak si lidé myslí. Americká studie ukázala, že hlavními iniciátorkami rozvodu jsou většinou ženy. O 69 % rozvodů žádají ženy. Šance na rozvod v prvním manželství je asi 41 %, v druhém manželství 60 % a ve třetím dokonce 73 %. Studie tvrdí, že když žena ukončí své první manželství, je statisticky nepravděpodobné, že by ještě byla šťastná. Zatímco muži mají tendenci být po rozvodu v napětí v krátkodobém horizontu, ženy zažívají napětí ještě dlouho po tom, protože se u nich zvyšuje riziko chudoby. Manželské páry jsou se svým životem spokojenější než rozvedení nebo svobodní lidé.

Ztráta náboženství

Náboženství bylo v mnoha zemích celkem běžnou záležitostí. Na mnoha místech se nedělní chození do kostela považovalo za nezbytnou účast na komunitním životě. Nebylo neobvyklé, že se členové stejné náboženské příslušnosti stýkali i mimo kostel na společných večeřích, obědech, svátcích a společně pomáhali v charitě. Pro některé lidi je to stále realita, mnozí od své víry v posledních letech ustoupilo. Například věřících Američanů je stále méně a méně, což by mohlo být negativní zprávou, protože věřící lidé mají tendenci být šťastnější, ukazuje výzkum. Největší efekt to může mít na ženy, které věří častěji než muži. Vědci zjistili, že ženy mají v náboženství sklon cítit pocit existenciální bezpečnosti, která nyní z jejich životů mizí.

10. Hrozba sociálních médií

Sociální média mohou být návyková. V průběhu let se stály populárnější než kdy předtím. Koneckonců, kdo se nerad pochlubí perfektními fotkami z dovolené nebo svých ratolestí. Statisticky je ženy používají obzvláště rády. Oblíbený je u nich Facebook a Instagram. Tento nově objevený trend ale nemusí být dobrý. Studie o využívání sociálních médií ve Švédsku zjistila, že ženy, které tráví více času na Facebooku, jsou méně šťastné. Další studie ukázala, že používání více platforem sociálních médií bylo spojeno s příznaky deprese a úzkosti, k nimž jsou ženy náchylnější než muži.

Co děla dnešní ženy nešťastnými? Moderní doba má své výhody, několik nových zvyků ale dělá ženy nešťastné více než v dávné minulosti. Ženy přitom mají na výběr
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Anonym|02.12 2021 17:55
Jakej omezenec napsal takovej nesmysl? Debilita.
Odpovědět
 3