Zdraví

10 způsobů, jakými sociální média ovlivňují naše duševní zdraví

10.01 2019|Psychika
10 způsobů, jakými sociální média ovlivňují naše duševní zdraví

Sociální média nás v posledních letech úplně pohltila. Není proto divu, že se vědci začali zabývat tím, jaký mají sociální média vliv na naše duševní zdraví. Souhrn 10 nejdůležitějších poznatků jsme pro vás dnes vybrali do následujícího článku.

1. Sociální média jsou návyková

Studie ukazují, že 63 % Američanů se na Facebook přihlašuje 1x denně, 40 procent pak i několikrát denně. Lidé procházejí denně bezpočet stránek. Hlavním důvodem, proč navštěvují sociální sítě, však je rozptýlení a zahnání nudy. Možnost získat like nebo komentář posiluje pozitivní mínění o sobě samém, díky čemuž je pro velkou část uživatelů Facebooku těžké se sociální sítí přestat. Vědci dokonce vytvořili měřítko pro měření této závislosti. Jmenuje se The Berge Facebook Addiction Scale.

2. Sociální média nás nutí se porovnávat s ostatními

Příspěvky prezentovány skrze sociální média často prezentují idealizovanou verzi toho, co se danému uživateli odehrává ve skutečnosti. To často vede ostatní uživatele k neustálému porovnávání se s ostatními, což vede k tomu, že tito lidé začínají méně myslet na svůj vlastní život. Pokud debaty na sociální sítích nejdou podle představ uživatelů, pravděpodobně to negativně ovlivní jejich náladu. V roce 2012 tým vědců z Velké Británie provedl průzkum uživatelů z něhož vyplynulo, že u 53 % uživatelů změnily sociální média chování. Asi 51 % uživatelů přiznalo, že se jim v důsledku nepřiměřeného porovnávání se s ostatními zhoršila nálada.

3. Díky sociálním mediím jsme nervóznější

Ze stejného výzkumu vyplynulo, že dvě třetiny uživatelů pokládají používání sociálních médií za obtížný způsob odpočinku. Sociální média v nich vzbuzují neklid.


4. Sociální média vedou ke kyberšikaně

Šikana je obrovským problémem, a to zejména u dospívajících. Organizace, která si klade za cíl bezpečnost na internetu provedla průzkum, který zjistil, že 95 % teenageru, kteří používají sociální média, byli svědky kyberšikany. 33 % z nich se stali obětmi.

5. Sociální média oslavují užívání drog a alkoholu

Studie, která zkoumala vztah mezi teenagery, sociálními médii a užívání drog, zjistila, že 70 % dospívajících ve věku 12-17 let, kteří na denní bázi komunikují prostřednictvím sociální médií, mají až 5 krát větší pravděpodobnost, že budou kouřit, třikrát větší pravděpodobnost, že budou pít a dvakrát větší pravděpodobnost, že budou užívat drogy. Navíc, 40 % respondentů uznalo, že viděli na sociálních médií fotografie osob pod vlivem alkoholu nebo drog, což naznačuje souvislost mezi těmito dvěma faktory.

6. Sociální média nás dělají nešťastnými

Studie z Michiganské univerzity, která shromáždila údaje o uživatelích Facebooku, zjišťovala, jak sociální sítě souvisí s jejich náladou. Zjistila, že nejvášnivější uživatelé Facebooku jsou zároveň i ti nejvíce nešťastní. Nejvášnivější uživatelé Facebooku zároveň hlásili nižší spokojenost ve svém celkovém životě.

7. Sociální média mohou vést ke strachu z toho, že o něco přicházíte

Používání sociálních médií vede ke strachu, že přicházíte o něco, co dělají všichni ostatní, kteří navštěvují každou událost a sdílejí každou svou životní zkušenost. To může v uživatelích sociálních sítí vyvolávat úzkost a otázku, proč se všichni baví bez nich. Průzkumy dokonce zjistily, že lidé se necítí bezpečně po použití Pinterestu, protože mají pocit, že nejsou dost kreativní. Po použití Facebooku a Twitteru pak mívají lidé pocit, že nejsou dostatečně úspěšní a chytří.

8. Sociální média vedou k multitaskingu

Kolik záložek máte otevřeno právě teď? Soustředíte se na jednu věc? Výzkum ukázal, že naše mozky nemají dostatečnou kapacitu, aby plně zaměřily svou pozornost na dvě věci najednou a místo toho na ně působí multitasking, kdy náš mozek musí připínat z jednoho úkolu na druhý. To brání důkladnému zpracování informací a lepší produktivitě. Pokud zavřete vaše okno s Facebookem, určitě se budete lépe soustředit.

9. Sociální média zvyšují naši konektivitu

Jednou z pozitivních vlastností sociálních médií je schopnost udržovat vztahy s ostatními lidmi. Ještě více vzrušující je možnost propojení neuvěřitelného množství stejně smýšlejících lidí, kteří se mohou připojit jediným kliknutí. Výzkum prezentovaný v časopise British Psychological Society zjistil, že studenti, kteří mají nízké sebevědomí, mohou využít sociální média a jejich schopnosti ke spojení se s ostatními za účelem zvýšení vlastního sebevědomí.

10. Sociální média mohou pomoci se socializaci

Výzkum prezentovaný při příležitosti 119. výročí American Psychological Association zjistil, že dospívající introverti mohou skutečně získat sociální dovednosti pomocí sociálních médií. Z části je to proto, že plaší jedinci se za obrazovkou počítače mohou cítit bezpečněji. Zároveň se dospívající mohou naučit vyjadřování empatií vůči ostatním.

Autor: Jad

10 způsobů, jakými sociální média ovlivňují naše duševní zdraví. Není proto divu, že se vědci začali zabývat tím, jaký mají sociální média vliv na naše duševní zdraví.
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ