Zdraví

Domácí léky na ucpaný nos

03.02 2017|DIY
Domácí léky na ucpaný nos

Ucpaný nos dokáže pěkně potrápit. Lidé jsou obvykle přesvědčení, že ucpaný nos je výsledkem nadměrného množství hlenu v nosních cestách. Ve skutečnosti je však rýma způsobena zánětem krevních cév ve vedlejších nosních dutinách, který může vzniknout v důsledku nachlazení, alergie nebo chřipky. Někdy ucpaný nos způsobí také infekce vedlejších nosních dutin.

Ucpaný nos je často doprovázen dalšími příznaky, včetně kašle, kýchání, obtížného dýchání, bolesti, nahromaděného hlenu, slzení, chraplavého hlasu, bolesti hlavy a mírné horečky. Pokud se neléčí, může ucpaný nos způsobit další problémy, jako je neklid, infekce ucha nebo dutin. Chemických léků na rýmu je více než dost, my jsme ale jak je zvykem pro vás připravili domácí léky na ucpaný nos, které vám pomohou a zároveň jsou šetrné.

1. Jablečný ocet

Jeden z nejlepších prostředků na ucpaný nos je jablečný ocet. Díky svému vysokému obsahu draslíku napomáhá vylučování hlenu. Navíc, kyselina octová zabraňuje množení bakterií a urychluje proces hojení.

Smíchejte 2 lžíce nefiltrovaného jablečného octu s 1 lžící medu v šálku horké vody. Tento nápoj pijte dvakrát denně. Jinou variantou je smíchat 1/2 šálku jablečného octu s 1/2 šálku vody. Směs přiveďte k varu a poté ji napařujte 3-5 minut ústy. Opakujte několikrát denně.

2. Napařování

Ať už inhalujete čistou vodou nebo směs bylin a éterických olejů, je to vysoce účinný prostředek, který vám přinese okamžitou úlevu od ucpaného nosu. Napařování podporuje přirozené smrkání a vykašlávání. Rovněž přinese úlevu zaníceným cévám v dutinách a pomůže udržet jejich vlhkost.

V hrnci uvařte vodu, do které můžete přidat bylinky, pár kapek máty peprné nebo eukalyptového éterického oleje. Dejte si přes hlavu ručník a pomalu dýchejte dovnitř a ven. Páru inhalujte několik minut. Provádějte 2-4 krát denně. Tento lék není vhodné pro děti mladší 12 let, těhotné ženy, osoby s vysokým krevním tlakem, srdečními problémy nebo s poruchami centrální nervové soustavy.

3. Vyplachování nosu

Ačkoliv není nejvýhodnějším lékem, vyplachování nosu je při léčbě rýmy a překrvení nosní sliznice velmi účinným prostředkem. Vyplachování nosu pomáhá odstranit z nosních dutin přebytečný hlen. Zároveň zvyšuje vlhkost v nosních dutinách, což pomáhá snižovat zánět krevních cév. Studie zveřejněna v roce 2016 uvedla, že vyplachování nosu může pomoci zmírnit příznaky pacientů s chronicky ucpaným nosem.

Smíchejte 3 lžičky soli a 1 lžičku sody. Směs uskladněte ve vzduchotěsné nádobě. Lžičku této směsi dejte do šálku převařené nebo destilované vody. Naplňte touto směsí stříkačku, opřete si hlavu nad umyvadlem a jemně vstřikujte roztok do jedné nosní dírky a druhou přitom lehce uzavřete prsty. Tento postup opakujte i s druhou nosní dírkou. Tento lék používejte 1-2 krát denně.

4. Teplý obklad

Dalším účinným způsobem, jak si pomoci od ucpaného nosu, je používat teplý obklad. Teplý obklad vám poskytne úlevu od bolesti a pomůže zmírnit zánět nosních dírek. Namočte ručník do mísy s horkou vodou. Přebytečnou vodu z ručníku vymačkejte a ručník si dejte přes nos a čelo. Dle potřeby opakujte několikrát denně.

5. Kajenský pepř

Kajenský pepř pomáhá uvolnit hleny z nosních dutin i z plic. Přírodní látka capsaicin obsažena v kajenském pepři může pomoci zmírnit otok a zánět, který zmenšuje nosní dírky.

1/4 šálku citrónové šťávy a 1/4 šálku nefiltrovaného jablečného octu nalijte do hrnce a nechte vařit. Přidejte 1/4 lžičky kajenského pepře a 1/2 lžičky zázvoru v prášku. Nakonec přidejte 2-3 lžíce medu a důkladně promíchejte. Směs uložte ve sklenici a denně používejte 1-2 lžíce. Další možností je čaj z kajenského pepře. 1/4 lžičky kajenského pepře rozmíchejte v šálku vroucí vody. Čaj popíjejte několikrát denně.

6. Česnek

Česnek je dalším skvělým, přírodním prostředkem proti ucpanému nosu. Česnek dokáže uvolnit nos a ulehčuje vykašlávání. Také pomáhá snižovat příznaky zánětu a posiluje imunitní systém, což pomáhá odstranit ucpání a bojovat s infekcí.

Přiveďte k varu šálek vody. Přidejte do něj 2-4 stroužky česneku a nechte povařit 2-3 minuty. Poté přidejte 1/2 lžičky kurkumy v prášku a pokud chcete tak i 1/2 lžičky kajenského pepře. Tuto směs pijte 1-2 krát denně. Jinou variantou je vytvořit si pastu ze 3-5 stroužků česneku a dvou lžíc medu a konzumovat 2-3 krát denně.

7. Zázvor

Zázvor má silné protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmírnit ucpaný nos. Zázvor dokáže uvolnit hlen a zároveň posiluje imunitní systém. Pomáhá zahřát tělo a poskytuje mu úlevu od dalších příznaků spojených s ucpaným nosem.

Do dvou šálků vařící vody přidejte lžičku čerstvě nakrájeného nebo nastrouhaného zázvoru. Přikryjte a duste na mírném ohni asi 10 minut. Čaj se zázvorem si dopřejte 2 krát denně. Zároveň si můžete ze zázvorového čaje dělat obklady na nos. Další variantou je smíchat 1 lžíci strouhaného zázvoru a lžičku čerstvé citronové šťávy a medu a pít tento lektvar 2-3 denně.

8. Masáž

Uklidnit ucpaný nos a zlepšit dýchání vám může pomoci i jednoduchá masáž nosu. Masáž zvýší krevní oběh a uvolní hleny, což může zmírnit bolest.

Zahřejte trochu hořčičného nebo olivového oleje a aplikujte na nos. Levým palcem a ukazováčkem lehkým tlakem masírujte plochu po stranách nosu od očí až k lícním kostem. Provádějte 20 sekund a potom tlak uvolněte. Cyklus opakujte 5-7 krát, několikrát denně. Při provádění této masáže dbejte na to, abyste dýchali ústy, nikoliv nosem.

9. Máta peprná

Máta peprná obsahuje mentol, který pomáhá stimulovat nervové receptory v nose, čímž usnadňuje dýchání. Kromě toho, máta peprná pomáhá uvolňovat hlen a otevírat nosní dírky. Zde je několik způsobů, jak lze mátu peprnou při uvolňování ucpaného nosu využít.

 • Přidejte několik kapek mátového oleje do hrnce s horkou vodou a páry inhalujte.
 • Dejte pár kapek mátového oleje na kapesník a vdechujte.
 • Smíchejte několik kapek máte peprné se 2 lžičkami kokosového olej. Směs vetřete do nosu.
 • Vychutnejte si šálek teplého mátového čaje 2-3 denně.

10. Zvlhčovač vzduchu

Vzduch, který je příliš teplý nebo příliš vlhký, může příznaky ucpaného nosu horšit. Proto je důležité upravit vlhkost v domě pomocí zvlhčovačů. Vedlejší nosní dutiny preferují vlhké a teplé prostředí s 35-45 % vlhkosti. Nastavte tedy zvlhčovač na požadované nastavení. Dýchání v tomto vlhkém vzduchu může uklidnit podrážděné tkáně a oteklé krevní cévy v nosu a nosních dutinách.

Další tipy, jak uvolnit ucpaný nos:

 • Inhalujte horkou páru během teplé sprchy.
 • Vyhněte se zakouřenému prostředí a náhlým změnám teplot.
 • Pravidelně smrkejte a vyhněte se popotahování.
 • Zvyšte příjem kořeněných jídel.
 • Pijte hodně vody.
 • Dopřejte si horkou kuřecí polévku.
 • Spěte na vyšším polštáři.
 • Pijte teplou vodu a další uklidňující teplé nápoje.
 • Nekuřte.
 • Odpočívejte, aby vaše tělo mohlo správně bojovat s infekcí.


Autor: Jad

Domácí léky na ucpaný nos. Přírodní léky na ucpaný nos jsou mnohem zdravější a často i účinnější než ty chemické. Ucpaný nos vzniká kvůli zánětu
Zdravá výživa

 307 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ