Zdraví

Suchá pokožka - 10 prostředků, které vám pomohou nejen v zimě

14.01 2017|DIY
Suchá pokožka - 10 prostředků, které vám pomohou nejen v zimě

Zima je období, které přináší mnoho příjemných zážitků, ale suchá pokožka mezi ně nepatří. Suchá pokožka je jedním z nejčastějších problémů, se kterými se lidé musí vypořádat během zimních dnů.

Kůže má tendenci schnout v důsledku poklesu teploty i vlhkosti. To způsobuje, že kůže se stává dehydratovaná, což následně vede k jejímu vysušení, podráždění a svědění.

I když mezi hlavní faktory, které vedou k suché pokožce, patří počasí, existuje i celá řada jiných důvodů. Mezi ty patří například neadekvátní vlhkost v těle, vystavení se škodlivým ultrafialovým paprskům slunce, horká koupel či sprcha, drsná mýdla či detergenty i určité zdravotní problémy, jako například hypoertyróza, lupénka, cukrovka nebo dermatitida.

Suchá pleť potřebuje účinný lubrikant, který ji znovu hydratuje. Existuje mnoho přírodních složek, které jsou při léčbě suché pokožky účinné a Zdravé zdraví pro vás připravilo 10 z nich.

1. Kokosový olej

Kokosový olej je jedním z nejpopulárnějších a nejúčinnějších léků pro suchou pokožku během zimních měsíců. Obsahuje dostatek mastných kyselin, které mohou kompenzovat ztrátu vlhkosti z kůže. Stejně působí i bílkoviny a vitamín E, který se v kokosovém oleji nachází. Také jeho antioxidační vlastnosti jsou dobré pro celkové zdraví vaší pokožky. Kokosový olej navíc není mastný a snadno se vstřebává do kůže.

Zahřejte trochu kokosového oleje v mikrovlnné troubě na několik sekund a aplikujte na kůži před koupáním. Jemně promasírujte a počkejte 10 minut. Poté se vysprchujte. Tento proces opakujte jednou denně. Ti, kdo trpí méně suchou pokožkou, mohou kokosový olej používat na vlhkou pokožku až po koupeli.

2. Med

Med je považován za další hydratační prostředek s antimikrobiálními a zvlhčovacími vlastnosti, který je plný antioxidantů. Pomáhá vzniku vlhkosti, díky čemuž bude vaše pokožka extra měkká a hladká. Navíc má med mnoho důležitých vitamínů a minerálních látek, které pomáhají zlepšit zdraví pokožky a léčit kožní tkáně.

Předtím, než půjdete do vany nebo sprchy, natřete si na celé tělo surový med a jemně jej krouživými pohyby vmasírujte. Počkejte 10 minut a pak si dejte vanu nebo sprchu. Druhou možností je smíchat stejné množství medu a glycerinu, nanést na ruce, počkat 10 minut a poté opláchnout vlažnou vodou.

3. Olivový olej

Dalším účinným lékem pro suchou pleť je olivový olej. Olivový olej obsahuje antioxidanty, jako je vitamín E, které pomáhají neutralizovat oxidační účinek volných radikálů, které poškozují kolagen, jehož nedostatek způsobuje vysušování pokožky. Funguje také jako skvělý přírodní zvlhčující prostředek. Navíc, zdravé mastné kyseliny v něm mohou uklidnit suchou pokožku po celém těle.

Pro každodenní použití vetřete trochu vlažného olivového oleje do rukou, nohou a dalších oblastí se suchou kůží. Masírujte oblast krouživými pohyby a počkejte 30 minut. Poté se osprchujte a naneste hydratační krém. Pro týdenní použití použijte dostatečného množství olivového oleje, 1 lžíci hnědého cukru a vytvořte pastu. Poté směs jemně vydrhněte, nechte 15 minut působila pak smyt vlažnou vodou.

4. Smetana

Dalším mléčným výrobkem, který pomáhá proti suché kůži, je smetana. Vysoký obsah tuku v mléčné smetaně funguje jako přirozený zvlhčující prostředek pro suchou pokožku. Kyselina mléčná v mléku pomáhá odlupovat suchou, mrtvou pokožku a urychluje tvorbu kolagenu. Zároveň pomáhá udržovat rovnováhu pH pokožky.

Pro každodenní použití, vetřete čerstvou smetanou do suché pokožky. Nechte působit 10 minut a poté opláchněte vlažnou vodou. Další možností pro každodenní použití je smíchat lžičku smetany a mléka s několika kapkami citrónové šťávy. Naneste pastu na obličej, ruce a nohy. Nechte 15 minut působit, pak omyjte vodou. Pro týdenní použití smíchejte 2-3 lžíce mléka, smetany a 2 lžíce mouky. Tuto pastu naneste na suchou pokožku a nechte 15 minut působit. Poté opláchněte vlažnou vodou.

5. Avokádo

Avokádo je další přírodním prostředkem v boji proti suché kůži. Avokádo je bohaté na vitamín E, které chrání pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály a oxidačním stresem. Avokádo také obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které snadno pronikají hluboko do kůže, a tím dohánějí ztrátu vlhkosti.

Vydlabejte dužinu z poloviny avokáda, rozmačkejte jej do hladké pasty, smíchejte se 2 lžičkami medu a namažte na postiženou kůži. Nechte působit 20 minut, pak otřete vlhkou žínkou a opláchněte vodou. Provádějte několikrát týdně a vaše pokožka bude hladká a hydratovaná.

6. Aloe Vera

Když vás začne trápit suchá pleť, aloe vera je skvělým prostředkem na zmírnění. Perfektně hydratuje a zlepšuje tón pleti. Zmírňuje svědění a zabraňuje praskání a odlupování, které je spojené se suchou kůží. Studie z roku 2006, zveřejněna v Skin Research and Technology uvádí, že extrakt z aloe vera je účinný při hydrataci pokožky.

Extrahujte gel z listu aloe vera a natřete jej na postižená místa. Masírujte několik minut, aby gel pronikl hluboko do kůže. Nechte působit 30 minut a poté opláchněte vlažnou vodou. Opakujte 1-2 krát denně.

7. Jogurt

Jogurt je další vynikající kuchyňská složka, která může hydratovat vaší pokožku a pomoci vám bojovat proti vysušení. Jogurt dokonce může pomoci zklidnit svědění. Kyselina mléčná v něm pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky, hydratovat suchá místa a obnovit lesk a zářivost kůže.

Naneste čerstvý jogurt na ruce, obličej a nohy a jemně vmasírujte do pokožky. Nechte 10 minut působit a pak se osprchujte. Provádějte 3-4 týdně. Alternativním řešením je promíchat 3-4 lžíce jogurtu, 1/2 lžíce kurkumy a gram mouky. Tuto pastu můžete použít na obličej, krk a ruce. Počkejte 10 minut a pak smyjte. Opláchněte vodou a naneste hydratační krém. Používejte tento lék 2-3 krát týdně.

8 Banán

Banány také mohou pomoci v boji proti suché pokožce. Banány obsahují mnoho vody, která udržuje vaši pleť hydratovanou. Navíc obsahují vitamíny a antioxidanty, které působí proti stárnutí a pomáhají udržet vaší pleť mladší.

Půlku banánu rozmíchejte na kaši, přidejte 2 lžičky bílého jogurtu a 1 čajovou lžičku medu. Směs naneste na kůži a nechte působit 15 minut. Poté opláchněte vlažnou vodou. Provádějte 2-3 krát týdně.

9. Glycerin

Glycerin je ke svým hydratačním a zvlhčujícím vlastnostem skvělým lékem proti suché pokožce. Pomáhá kůži absorbovat a udržet vlhkost. Důkladně smíchejte stejný počet dílů glycerinu, růžové vody a citronové šťávy. Tento roztok natírejte na suchou pokožku před spaním. Druhý den ráno si dopřejte vlažnou sprchu. Tento lék aplikujte jednou denně.

10. Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou dalším skvělým prostředkem proti suché pokožce. Jsou skvělou přirozenou očistou a exofoliačním prostředkem, který pomáhá v boji proti vysušení tím, že odstraní odumřelé buňky. Navíc, bílkovina v nich obsažená předchází ztrátě vody a udržuje pokožku hydratovanou, čímž si zachovává přirozený lesk. Ovesné vločky také pomáhají uklidnit svědění a podrážděnou pokožku.

Přidejte šálek ovesných vloček a několik kapek levandulového oleje do vaší koupele a důkladně promíchejte. Odpočiňte si v této koupeli minimálně 15 minut a poté se opláchněte vodu. Jemně osušte pokožku a naneste tenkou vrstvu hydratačního krému. Hydratační koupel provádějte jednou týdně. Další variantou je smíchat polévkovou lžíci mletých ovesných vloček s mlékem a 2 lžícemi medu, nanést na suchou kůži, nechat působit 15 minut a poté opláchnout vodou.

Další tipy pro suchou pokožku:

  • Pijte po celý den hodně vody, aby se vaše tělo mohlo dostatečně hydratovat.
  • Při nákupu mýdel a pracích prostředků vybírejte ty, které jsou bez vůně nebo jen s mírnou vůní. Vyhýbejte se těm, které obsahují deodoranty a antibiotiky, protože obsahují chemikálie, které pokožku vysušují.
  • Vyhýbejte se maskám a pleťovým vodám na bázi alkoholu.
  • Sprchujte se spíše chladnou vodou než teplou.
  • Používejte opalovací krémy i v zimních měsících.
  • Vyhýbejte se kouření a alkoholu, protože dehydratuje tělo.
  • Jezte hodně ovoce a zeleniny.
  • Jednou týdně proveďte peeling celého těla, který odstraní šupinatou a odlupující se pokožku.
  • Používejte zvlhčovač vzduchu.
  • Pravidelně provádějte peeling vašich nohou, abyste zabránili popraskaným nohou.


Autor: Liv

Suchá pokožka - 10 prostředků, které vám pomohou nejen v zimě. Přírodní léky proti suché pokožce najdete v každé domácnosti. Vysušená pokožka se
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ