Zdraví

10 užitečných způsobů, jak využít banánové slupky

25.08 2021|DIY
10 užitečných způsobů, jak využít banánové slupky

Banány jsou pravděpodobně jedním z nejčastějších druhů ovoce, které najdete po celém světě. Banány jsou velmi zdravé a patří mezi takzvané super potraviny, které obsahují složky, jež nám mohou pomoci bojovat proti mnoha nemocem. Až si budete příště dopřávat banán, nezapomeňte, že velmi prospěšná je i banánová slupka.

Banánové slupky jsou plné antioxidantů a mají protiplísňové, antibakteriální a enzymatické vlastnosti, které mají mnoho využití v oblasti krásy i zdraví. Navíc obsahují velké množství vitamínů B6, B12, hořčíku a draslíku. Zdravé zdraví pro vás má 10 způsobů, jak banánové slupky využít ve prospěch zdraví a krásy.

1. Bělí zuby

Chcete-li perleťově bílé zuby, pak banánové slupky rozhodně nevyhazujte. Tyto slupky obsahují kyselinu citrónovou, která vám může pomoci odstranit žluté skvrny na zubech. Navíc, slupky obsahují kyseliny salicylovou, která nepoškodí zubní sklovinu a ještě podpoří zdraví vašich zubů.

Přidržte kousek čerstvé vnitřní banánové slupky na vašich zubech po dobu několika minut. Až budete hotovi, umyjte si zuby zubní pastou, abyste odstranili zbytky. Provádějte to jednou denně po dobu několika týdnů.

2. Rozpouští bradavice

Banánové slupky obsahují silné antioxidanty, stejně jako různé enzymy, které vás mohou bezpečně zbavit bradavic. Dokonce mohou zahnat virus, který bradavice způsobil. Banánové slupky vás mohou zbavit i kuřích ok.

Vyřízněte kousek banánové slupky větší, než je velikost vaší bradavice. Na postiženou oblast umístěte slupku vnitřní částí. Zajistěte ji páskou a nechte působit přes noc Druhý den ráno slupku sundejte. Opakujte denně po dobu několika týdnů, dokud se bradavice nezbavíte.

3. Léčí akné

Banánové slupky jsou vynikající pro léčbu pupínků a akné. Slupka funguje jako přírodní exofoliační činidlo, které odstraňuje toxiny z kožních pórů. Jejich antioxidační síla pomáhá v boji proti bakteriím, které způsobují akné. Navíc, protizánětlivé vlastnosti banánové slupky tiší kožní zanícení.

Umyjte pokožku studenou vodou a pak osušte čistým ručníkem. Masírujte postiženou oblast kůže vnitřkem banánové slupky asi pět minut. Potom počkejte 20 minut, aby se živiny z banánu vstřebaly do pokožky a opláchněte studenou vodou. Opakujte 2-3 krát denně. Pokud chcete účinky znásobit, posypte vnitřní stranu banánové slupky kurkumou.

4. Léčí skvrny

Banánové slupky jsou dobré i pro léčbu různých skvrn na pleti. Pleti prospívají vitamíny A, B, C a E, které banán obsahuje. Navíc jsou slupky bohaté na antioxidanty, které pomáhají redukovat temné tmavé skvrny.

Banánovou slupkou jemně masírujte postiženou kůži 5-10 minut. Poté nechte působit minimálně 20 minut. Opakujte 2-3 denně, dokud skvrny nezmizí.

5. Zmírňuje bodnutí komárem

Kousnutí od komárů a jiného hmyzu způsobuje nepříjemné svědění, kterého se těžko zbavuje. Proti kousnutí skvěle působí banánové slupky, které pomáhají odčerpávat jedovatou tekutinu z rány. Do kůže z banánové slupky prosakují polysacharidy, které pomáhají zastavit otok a zánět během několika minut.

Masírujte postiženou oblast vnitřkem banánové slupky asi 5 minut. Počkejte 15 minut a poté postiženou oblast opláchněte studenou vodou. Opakujte dle potřeby.

6. Odstraňuje kožní výrostky

Banánové slupky vás také dokáží zbavit ošklivých kožních výrostků. Obsahují totiž enzymy, které je pomáhají rozpouštět.

Vyřízněte kus banánové slupky a pokryjte jí postiženou oblast. Přelepte páskou a nechte přes noc. Druhý den ráno odstraňte a pokožku opláchněte. Provádějte každý den, dokud se vaše pokožka nezačne uzdravovat.

7. Pomáhá odstranit třísky

Banánové slupky jsou velmi účinné při odstraňování třísek z kůže. Enzymy v kůře zjemňují pokožku a podporují snadné vytahování třísky. Navíc pomáhají léčit zranění.

Uřízněte malý kousek čerstvé banánové slupky. Položte ji na třísku vnitřní stranou slupky. Zalepte páskou a nechte přes noc. Druhý den ráno odstraňte třísku pinzetou.

8. Zmenšují vrásky a jemné linky

Banánové slupky dokáží snížit výskyt jemných vrásek a linek. Slupky také pomáhají sjednotit tón pleti. Obsahují totiž lutein, což je antioxidant, který zpomaluje stárnutí.

Rub banánové slupky položte přes obličej a nechte působit 20-30 minut. Poté opláchněte studenou vodou. Proceduru opakujte jednou denně.

9. Léčí psoriázu

Psoriáza je chronické kožní onemocnění, které vyvolává intenzivní svědění a suchá místa na různých částech těla. Banánová slupka je přeplněná antioxidanty, včetně luteinu, které mohou pomoci chránit pokožku před poškozením sluncem. Mastné kyseliny ve slupce pomáhají udržovat pokožku hydratovanou, což zmírňuje svědění a suchost pokožky.

Postiženou kůži masírujte vnitřkem banánových slupek. Nechte působit 30 minut a poté opláchněte studenou vodou. Opakujte dvakrát denně. Alternativou je namočit vnitřek banánové slupky do olivového oleje a potírat stejným způsobem.

10. Zmírňuje otoky očí

Čerstvé banánové slupky můžete použít na zmírnění unavených a opuchlých očí. Slupky banánů jsou plné draslíku, který pomáhá proti otokům pod očima. Zároveň reguluje tmavé kruhy pod očima.

Lžící seškrábejte bílá vlákna z vnitřní strany banánové slupky. Smíchejte jednu polévkovou lžíci vláken s čistým aloe vera gelem a utřete z ingrediencí hladkou pastu. Tu aplikujte kolem očí. Nechte působit 15 minut a opláchněte studenou vodou. Opakujte dle potřeby.

Autor: Liv

Banánové slupky mají celou řadu účinků na zdraví i krásu. Banánové slupky léčí akné, psoriázu, zmírňují vrásky, odstraňují bradavice. Banánové slupky mohou
Zdravá výživa

 309 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ