Hemeroidy a jejich léčba
Chronická zácpa může vést až k rakovině
Léčba kortikoidy může odstartovat cukrovku, obezitu či vysoký tlak
Maligní melanom - včasná diagnostika vás může zachránit
Zánět žlučníku - žlučníkový záchvat, příznaky a léčba
Bércové vředy - příčiny, příznaky, prevence a léčba
Trápí vás pocit těžkých nohou?
Chronická zácpa může vést až k rakovině
Léčba kortikoidy může odstartovat cukrovku, obezitu či vysoký tlak
Maligní melanom - včasná diagnostika vás může zachránit
Zánět žlučníku - žlučníkový záchvat, příznaky a léčba
Bércové vředy - příčiny, příznaky, prevence a léčba
Trápí vás pocit těžkých nohou?
Hemeroidy a jejich léčba
Hemeroidy jsou spleť žil v konečníku. Pojmem Hemeroidy se dnes běžně označují problémy s tímto pletencem žil. Jsou poměrně častým onemocněním a postihující až 60% populace, nejčastěji však věkovou skupinu mezi 45-65 lety. Hemeroidy je důležité začít řešit však a předejít tak případným větším problémům.
Proč vznikají hemeroidy
Mezi hlavní příčiny rozvoje tohoto onemocnění patří nadměrný tlak na pletenec žil. K tomu může docházet například při nadměrném tlačení v sedě při stolici. Žíly se poté rozšíří a zduří a to nám způsobuje potíže. Hemeroidy se často objevují u lidí, kteří mají dlouhodobou zácpu. Častěji se objevují také u těhotných žen, u obézních lidí a u lidi, kteří mají ve své stravě malé zastoupení vlákniny. Toto onemocnění je však velmi časté a potká alespoň jedou za život 70 procent Čechů. Nejčastěji se objevuje mezi 45 až 70 rokem našeho věku. Hemeroidy se dělí na vnitřní (výskyt uvnitř konečníku) a vnější hemeroidy (objeví se kolem řitního otvoru).Jak se projevují hemeroidy?
Vnější hemeroidy je možné nahmatat v okolí konečníku. Jejích častou komplikací je zánět, který vzniká drážděním vnějších hemeroidů řitním hlenem a zbytky stolice. Při zánětu kůže v postiženém místě zrudne, pálí a svědí. Ve vnějších hemeroidech může v důsledku nadměrného tlačení při stolici vzniknout také krevní sraženina, nazývaná trombus. Pokud praskne céva vlivem trombu, nastane krvácení a bolest. V oblasti vnitřních hemeroidů nejsou žádná nervová zakončení, proto nebolí. Projevují se krvácením při vyprazdňování. Mezi komplikace vnitřních hemeroidů patří trombóza, zaškrcení nebo vyhřeznutí řitním otvorem. Masivní trombóza se projevuje krvácením a bolestí, velmi bolestivé je také zaškrcení a vyhřeznutí hemeroidů řitním otvoremPříznaky hemoroidů
- Tlak v konečníku,
- bolest při i po defekaci,
- pálení, svědění,
- krvácení, nejčastěji po defekaci – skvrnky krve na toaletním papíře,
- mokvání kolem konečníku,
- výhřez hemoroidální tkáně,
- v pokročilém stádiu bolest i při sezení a chůzi.
Kdy vyhledat lékaře a jak probíhá vyšetření hemeroidů
Hemoroidy jsou často kámen úrazu, protože velká řada lidí se stydí a bojí se vyšetření. Pokud zpozorujete některé příznaky, které by mohly naznačovat, že trpíte hemoroidy, začněte se léčbou sami, a to volně prodejnými léky na léčbu hemoroidů v podobě mastí, gelů nebo tablet. Pokud potíže neustoupí, navštivte lékaře, který vás vyšetří a doporučí vhodnou léčbu. Lékař provede vyšetřením pohledem, palpačně prstem popřípadě rektoskopem (přístroj trubicového tvaru s optickým systémem a zdrojem světla, který umožní lékaři sledovat vnitřek konečníku.) Vyšetření probíhá v poloze v leže na boku nebo na všech čtyřech. Vyšetření je nepohodlné, není však vůbec bolestivé, jak se mnoho lidí domnívá.Jak se léčí hemeroidy?
Prvním krokem je potlačit zábrany a navštívit lékaře. Krvácení po stolici a bolest při vyprazdňování nejsou příznaky jen hemeroidů. Může jít o vážné onemocnění, které se lékařským vyšetřením vyloučí nebo potvrdí. Léčbu hemeroidů je možné rozdělit na konzervativní, léčbu pomocí ambulantních zákroků a chirurgickou léčbu. Konzervativní léčba zahrnuje dostatek vlákniny ve stravě, dostatek tekutin, používání gelů mastí, čípků, koupelí. Je-li příčinou hemeroidů stažený svěrač, pomáhají koupele v teplé vodě. Při akutní trombóze pomáhají ledové obklady.Další léčebnou metodou jsou ambulantní zákroky. Touto metodou se léčí většina hemeroidů. Mezi nejčastěji prováděné ambulantní zákroky patří:
- koagulace infračervenými paprsky – působí pouze do hloubky 3 mm, je vhodná jen pro malé hemeroidy.
- elastická ligatura – je nejrozšířenější metoda, provádí se podvázání hemeroidu gumovým kroužkem. Dojde k zaškrcení a odpadnutí hemeroidu. Po tomto zákroku je asi dva dyn pociťován tlak nebo bolest v konečníku, potom potíže odezní.
- unipolární elektrokoagulace – zákrok pomocí elektrického proudu, jeho působením se hemeroid scvrkne
- bipolární koagulace – hemeroid je zničen teplem
- kryoterapie – hemeroid je odstraněn mrazem
- Krajním řešením je operace, která zahrnuje mnoho metod. Někdy se odstraní pouze hemeroidy, jindy i okolní sliznice. Postup navrhuje lékař podle situace.
Proti hemeroidům pomohou i bylinky
Nejznámější bylinkou, která pomáhá proti hemeroidům, je dubová kůra. Její svíravé, stahující účinky pomáhají při výhřezu hemeroidů, zklidní postižené místo a zmírní otok. Osvědčenými prostředky v léčbě hemeroidů je sedací koupel v dubové kůře, používání gelu z dubové kůry. Proti hemeroidům pomáhá také sedací koupel v nálevu z květů měsíčku lékařského, z nati lnice, listu vlašského ořešáku. Při velkých bolestech pomáhá bylinný odvar v mléce nebo červeném víně, mléko i červené víno zvyšují účinek bylin. Koupel se provádí několikrát denně po dobu 10 až 15 minut, teplota vody je podle snášenlivosti. Proti velmi oteklým a bolestivým hemeroidům pomáhá obklad z rozvařeného nebo nastrouhaného kostivalu lékařského, smíchaného s vaječným bílkem nebo kašičkou, připravenou rozvařením mletého semene řeckého sena ve vodě. Proti hemeroidům pomáhá také pití nálevu z cca 10 g kopru, nálev se pije před spaním.Při léčbě hemeroidů pomáhá i strava
Vhodná strava je pomocníkem při léčbě hemeroidů. Mezi potraviny, které pomáhají proti hemeroidům, patří čerstvé ovoce a zelenina, nemleté obiloviny a luštěniny, rozinky, ječmenný slad, rýžový slad, rýže, pohanka, jáhly, ovčí a kozí sýry, sezamové máslo tahini, arašídové máslo, drůbež a ryby, lněná semínka, sezamová, slunečnicová a dýňová semínka, dostatek tekutin. Mezi vhodné tekutiny patří voda, stolní vody bez příchuti nepřislazované šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny, bylinné čaje z jitrocele, mateřídoušky, fenyklu, anýzu, badyánu, zázvoru. Při léčbě hemeroidů pomáhá konzumace zásadotvorných potravin, mezi které kromě zeleniny a nepříliš sladkého ovoce patří pohanka, jáhly. Každé jídlo by mělo obsahovat nějakou zásadotvornou potravinu.Mezi potraviny, kterým by se měli lidé, trpící hemeroidy vyhnout, patří ztužené tuky a náhradní chemická sladidla. Při hemeroidech je vhodné omezit konzumaci cukru, sladkých jídel, sladkostí, cukrovinek, většího množství chleba a pečiva, tučných sýrů a dalších mléčných výrobků s vyšším obsahem tuku, mléka, uzenin, všech uzených potravin, másla, vajec, vepřového masa.
Jaká je prevence vzniku hemeroidů?
Prevence spočívá ve správné skladbě stravy s dostatkem vlákniny, zásadotvorných potravin, v dostatečném příjmu vhodných tekutin, v udržování si fyziologické tělesné hmotnosti. Mezi další složky prevence patří dostatek pravidelného pohybu, nošení vzdušného oblečení i pravidelná hygiena řitní oblasti.Autor: Liv
Hemeroidy a jejich léčba. Hemeroidy postihují 60 % populace. Pokud se hemeroidy neléčí včas, může vzniknout vážný problém. Léčba hemeroidů je přitom
Zdravá výživa
308
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ