Zdraví

Migréna a její léčba

01.11 2015|Nemoci
Migréna a její léčba

Migréna je v populaci velmi častá a silně geneticky vázaná. Až 70% pacientů s migrénou má příbuzného s anamnézou migrény.

Při migréně nemocný trpí nejčastěji jednostranně silnými bolestmi hlavy, které mají tendenci pulzovat. Je přecitlivělý na světlo, ale také hluk, můžete mít zvýšenou teplotu a pocit na zvracení. Migréna postihuje podle různých statistik od 6–20 % dospělé populace a více ženy než muže.

Co spouští migrénu?

 • Hormonální změny – často se objevují migrény u žen v období menstruace nebo v přechodu.
 • Určité druhy jídla – spouštěčem bolesti hlavy jsou např. glutamáty, které jsou obsažené v asijských jídlech nebo čokoláda, sýr, citrusové plody či alkohol.
 • Nedostatek nebo nadbytek spánku.
 • Pozor si dejte i na některé léky, například hormonální antikoncepční pilulky nebo léky s vazodilatačním účinkem můžou způsobit časté bolesti hlavy.
 • Vyhýbejte se průvanu, i klimatizace nepůsobí zrovna příznivě.
 • Dehydratace
 • Stres

Migréna a její prevence a léčba

 • Hlavní prevencí migrény je předcházet jejím spouštěčům. Jsou však i techniky, které vedou k oddálení či někdy k úplnému odstranění migrény. Patří zde akupunktura, akupresura či pravidelná indická masáž hlavy a šíje. Tak lze eliminovat výskyt záchvatů až o 50%.
 • Věnujte se více vaší stravě. Vystopujte jídla, po kterých vás bolí hlava a vyřaďte je z vašeho jídelníčku. Může to být čokoláda, cukr, alkohol, koření i mnoho dalších potravin a ingrediencí. Často to bývají látky nepřírodního původu.
 • Čerstvý vzduch a pohyb je základ. Každý den by měl člověk strávit na čerstvém vzduchu minimálně 2 hodiny. Čím více času strávíte venku, tím lépe, nejen pro vaší hlavu, ale celý organismus.
 • Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Jakmile je v organismu málo vody, krev se zahustí a pomalu proudí cévami a výsledek? Bolesti hlavy, očí a únava. Je důležité přijímat dostatek tekutin - ideálně formou pomalého pití, kdy celý den popíjíme po doušcích. Správně by jste neměli vypít najednou více jak 2 dcl tekutin. Naše tělo vytváří neustále odpadní látky, které je potřeba z těla odfiltrovat a odvést močí ven. Velké množství tekutin jen proteče naším organismem a neodvede tolik odpadních látek, jako když dodáváme vodu organismu po celý den v menším množství.

Pokud už záchvat migrény máte, je nejlepší klid, tmavá místnost a postel. Pro léčbu slabých záchvatů je možné použít volně prodejné léky na bolest či jejich silnější varianty, které jsou obvykle na předpis. Tyto léky ovšem pouze tlumí bolest, ale neodstraňují příčinu migrény. Pokud trpíte migrénou pravidelně, doporučuje se vést si deníček, kde si budete zapisovat, kdy migréna nastala, co tomu předcházelo, co jste jedni, dělali, jak dlouho trvala apod.

Autor: Liv

Migréna a její léčba. Trpíte často migrénou? Lze ji účinně zmírnit, snížit počet záchvatů či úplně odstranit. Co platí na migrénu a jak jí předcházet..
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ