Zdraví

Syfilis – podceněné příznaky mohou vést k bolestivé smrti

30.10 2015|Nemoci
Syfilis – podceněné příznaky mohou vést k bolestivé smrti

Syfilis je infekční onemocnění přenášené v 98 % pohlavním stykem nebo z matky na plod. Původcem nemoci je bakterie Treponema pallium. Syfilis má pozvolný chronický průběh a stává se, že mnoho pacientů ani nepozná, že se touto nemocí nakazilo a šíří ji dál.

Nejrizikovější věkovou skupinou v ČR jsou lidé od 25 do 34 let, zejména muži. Včasná a správná léčba je důležitá. Neléčená syfilis může být smrtelná nebo způsobit trvalou invaliditu.

Příznaky syfilis

  • Primární stadium - nastává dva až tři týdny od nákazy. V místě kontaktu s bakterií, nejčastěji v okolí pohlavních orgánů se objeví tvrdý většinou nebolestivý vřed, který má v průměru dva až tři centimetry. Dojde k zduření uzlin v místě vzniku nákazy- u pohlavních orgánů zduří tříselné uzliny, u přenosu ústy zduří krční uzliny. Vřed se obvykle během 4-6 týdnů spontánně zhojí, infekce však postupuje mízní cestou do přilehlých uzlin a šíří se tak do celého organismu.
  • Sekundární stádium - infekce se projeví vyrážkou v podobě bílých stroupků, která se nejčastěji objeví na trupu, v ústech. Stádium doprovází horečky, vypadávání vlasů, nechutenství a zvracení. Tyto příznaky se můžou opakovat a opět mizet, nakonec se úplně vytratí a nastává období klidu.
  • Terciální stádium - nastává po několika letech zdánlivé latence, kdy bakterie ničí organismus bez výraznějších vnějších projevů. U nemocného dochází k postižení kloubů, různých orgánů včetně mozku a srdce, kožní tkáň se začíná rozpadat. V této fází prožívá člověk silnou bolest, může přestat vidět a slyšet a následně umírá. S takto drastickým závěrem nemoci se setkáváme zejména v rozvojových zemích.

Jak se přenáší syfilis

Syfilis se nejčastěji přenáší pohlavním stykem (vaginálním, orálním i análním), dále pak z matky na plod. Pokud má těhotná žena syfilis, pravděpodobnost přenosu na plod je velmi vysoká. Následkem můžou být těžké deformace plodu nebo jeho potracení. Těhotné ženy jsou proto v České republice na tuto nemoc testovány.

Vyšetření při podezření na syfilis

Při podezření na tuto nemoc vám lékař udělá patřičné vyšetření. Provádí se mikroskopické testy přímo z vředu (v 1. a 2. stádiu) nebo speciálními testy z krve, kterými je záchyt možný prakticky ve všech stadiích. Vyšetření provádí dermatovenerolog, lékař specializující se na kožní a pohlavní nemoci. Pro návštěvu dermatovenerologa není zapotřebí doporučení od praktického lékaře. Syfilis podléhá povinnému hlášení, to znamená, že pokud lékař u pacienta onemocnění objeví, je povinen tuto informaci sdělit místní hygienické stanici, se kterou se potom účastní na vyhledání všech pacientových sexuálních kontaktů, které musejí být na tuto nemoc důkladně vyšetřeni. Testy na syfilis nelze provádět anonymně, neboť se na onemocnění vztahují přísná epidemiologická pravidla. U některých skupin obyvatelstva se povinně provádí vyhledávací sérologické testy (gravidní, novorozenci, dárci krve, tkání, orgánů apod.)

Léčba syfilis

Samotná léčba syfilis probíhá při hospitalizaci v nemocnici na lůžkovém oddělení. Pacientovi se podává penicilin, který se aplikuje do žíly 4 až 6 krát denně. Je účinný ve všech stadiích onemocnění. Časná syfilis se obvykle léčí 15 dní, pozdní syfilis až 21 dnů. Pacient po absolvování léčby syfilis zůstává v péči příslušného venerologického pracoviště, kde se podrobuje pravidelným kontrolám a odběrem krve na sérologické vyšetření, minimálně po dobu 2 let. Pokud jsou klinická i sérologická vyšetření po dvou letech od zaléčení negativní, může být pacient vyřazen z evidence. Neléčený syfilis může být v pozdním stádiu příčinou úmrtí či invalidity pacienta. Každý pacient se zjištěnou syfilis je ze zákona povinen se podrobit léčbě. Pokud tak neučiní, jeho konání může byt chápáno jako trestní čin.

Autor: Liv

Syfilis má pozvolný chronický průběh a stává se tak, že mnoho pacientů ani nepozná, že se touto nemocí nakazilo a v tomto ohledu je tato nemoc nebezpečná. Syfilis příznaky..
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ