Zdraví

Jak se zbavit plynatosti

30.06 2015|Nemoci
Jak se zbavit plynatosti

Plynatost nebo-li nadýmání je nepříjemným projevem organismu, který trápí velké procento lidí. Mezi nejčastější příčiny patří nevhodná strava, špatné stravovací návyky, narušená mikroflora tzn. vyhynutí přátelských bakterií a přemnožení patogenních kvasinek a plísní.

K plynatosti často dochází po antibiotické či hormonální léčbě nebo při stravě bohaté na jednoduché cukry. Nadýmání může způsobit i nedostatečná produkce trávicích enzymů a žaludeční šťávy.

Potraviny, které způsobují plynatost

  • Jednoduché cukry (např. sladkosti, sušenky, zákusky) - přispívají k pomnožení kvasinek v trávicím traktu.
  • Nadýmavá zelenina jako je zelí, květák, brokolice.
  • Nápoje sycené oxidem uhličitým.
  • Luštěniny - způsobují nadýmání u lidí, kterým chybí speciální enzymy na trávení sacharidů obsažených v luštěninách.
  • Obiloviny - mohou způsobovat nadýmání u lidí trpících celiakií (nesnášenlivostí obilné bílkoviny lepku)
  • Mléko - způsobuje nadýmání u lidí neschopných trávit mléčný cukr laktózu.
  • Příliš slané potraviny a potraviny s obsahem glutamátu sodného (solené sušenky, uzeniny, konzervy, polévkové kostky) - zadržují v těle vodu, což může způsobit nadýmání.

Jak předejít plynatosti

Plynatosti můžete předejít dodržováním správného životního stylu. Vhodnou prevencí je pestrá strava, udržování stálé střevní mikroflóry, pravidelné vyprazdňování, dostatečný a vhodný pitný režim, přísun vlákniny. Omezte příjem velmi tučných, kořeněných, sladkých a slaných potravin. Naopak váš jídelníček obohaťte o probiotika, zázvor, mátu peprnou, semínka fenyklu a anýz. Odborní lékaři doporučují pravidelnou očistu střeva a detoxikaci organismu. Rychlým pomocníkem při nadýmání může být fenyklový čaj se špetkou anýzu nebo kmínu.

Autor: Liv

Plynatost je nepříjemný projev, který trápí mnoho lidí. Stačí ovšem jen dodržovat pár pravidel ve stravování a v životním stylu a plynatosti se zbavíte. Potraviny, které způsobují plynatost
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ