Zdraví

Cukrovka v těhotenství: proč vůbec vzniká?

22.11 2020|Těhotenství
Cukrovka v těhotenství: proč vůbec vzniká?

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes vzniká v průběhu těhotenství. Čím více je těhotenství pokročilejší, tím více narůstá i glykémie. Proč k tomu dochází? Jaké komplikace představuje pro dítě? A jak ji včas odhalit?

Ano, je to možné. Ať už jste hubená nebo trochu více při těle, v obou případech se může stát, že vám v pokročilém stádiu těhotenství diagnostikují cukrovku. Tento typ diabetu nastupuje s těhotenstvím a s porodem se vytratí. Proč ji ale dostane jen některá žena?

Genetika hraje v tomto případě velkou roli. Nemusíme však ani vědět, že naše babička nějakou cukrovku v těhotenství prodělala, neboť v dřívější době se tato dysfunkce v těhotenství ani nezjišťovala. U některé ženy se nemusí projevit ani u prvního těhotenství, ale přijít nečekaně s těhotenstvím druhým nebo i třetím.

Zákeřné těhotenské hormony bojují proti inzulínu

Právě zde je důvod, proč se gestační diabetes projeví až v pokročilém těhotenství. Těhotenské hormony stále narůstají, a pak mohou natropit paseku zablokováním inzulínu. Miminko potřebuje jíst, ale naše tělo se nedokáže vypořádat s narůstající glykémií. Aby se na přijatý cukr vstřebal do buněk, potřebuje klíč, který je odemkne. Tím je právě inzulín. Tento hormon slinivky břišní je buď nedostatečný nebo deaktivovaný. Cukr tedy koluje v krvi, ale nedostane se k cíli. Výsledkem je tedy často únava, neboť se buňky nezásobí potřebnou energií.

Jak se se zvýšenou glykémií vyrovnává miminko?

Jelikož má miminko již vyvinutou i svou slinivku, dokáže si k takovému množství cukru vyprodukovat vlastní inzulín. Problém však skýtá v tom, že právě tento hormon je i růstovým hormonem. Způsobuje tak u dítěte neadekvátní nárůst tukových zásob a zvětšování jeho tělíčka. To by se však nějak zvládnout dalo. Děje se však i to, že nemá dostatečně vyvinuté orgány. Po porodu tak může dojít k potížím s dechem, srdečním rytmem, novorozeneckou žloutenkou, nebo naopak může nastat ohrožující pokles cukru v krvi, tj. hypoglykémie.

K této hypoglykémii dochází po odloučení placenty, kdy je již dítě nezávislé na výživě maminky. Jeho tělíčko je zvyklé přijímat velké množství glykémie, ale najednou se takovým nárokům nemůže vyhovět. Proto se stává, že miminko právě v takovém případě dostane infúzi s glukózou.

Jak se dozvím, že mám těhotenskou cukrovku?V dnešní době se již nemusíte obávat, že byste těhotenství proplula bez zachycení projevu tohoto přechodného onemocnění. Jak tedy probíhá test na těhotenskou cukrovku? Na gynekologii se dbá na pečlivé odběry krve a moči v rámci prohlídek. Zde se právě může přijít na první projevy, a často se tak uskuteční díky odběrům krve.

Normální hodnoty glykémie se pohybují v rozmezí 3,9-5,5 mmol/l. Pokud se tedy glykémie na lačno přehoupne přes 5,5 mmol na litr, jedná se o zvýšený cukr. Již v takovém případě by vás měl gynekolog odeslat na diabetologickou ambulanci.

Jaké příznaky na sobě můžete zpozorovat?

Většinou si nevšimnete žádných příznaků. Mezi takové matoucí příznaky patří zvýšený pocit žízně, nadměrné močení a ospalost. To všechno ale vypadá jako průvodní jev těhotenství, co? Je tedy dosti obtížné si nějakých zvláštních projevů všimnout. Dále se mohou objevit i časté kvasinkové infekce nebo špatně hojící se rány.

Bude mi stačit dieta s omezením cukrů?

Pokud zjistíte, že máte mírně zvýšený cukr v krvi a váš ošetřující lékař vás odešle na diabetologii, určitě to nezanedbejte. Dieta s omezením cukrů nemusí vůbec pomoci ke snížení glykémie. Je naopak potřeba použít „klíč“ k otevření buněk, aby se ve stravě přijaté cukry dostaly na příslušné místo, k tomu je v některých případech nutný inzulín nebo léky zvané antidiabetika.

Co se stane, pokud se rozhodnu těhotenskou cukrovku neléčit?

S neléčením cukrovky způsobíte obtíže nejen sobě, ale i dítěti. V jeho případě se bude jednat o nárůst tělesné hmotnosti na úkor vývoje vnitřních orgánů. Takto narozené miminko má často poporodní komplikace. Z hlediska delšího časového horizontu se u něj může projevit mozková dysfunkce, hyperaktivita, narušená pozornost nebo cukrovka II. typu. V krajních případech může dojít až k jeho úmrtí jež v děloze. Pro maminku představuje rizika v podobě většího poporodního poranění (u přirozeného porodu), hypertenze nebo preeklampsie.

Kdy se těhotenské cukrovky zbavím nadobro?

Ve většině případů odpluje spolu s odlučující se placentou. S poklesem těhotenských hormonů se sníží rezistence buněk vůči inzulínu. Tento stav by se měl tedy normalizovat v průběhu šestinedělí, maximálně však do šesti měsíců od porodu. Je ale možné, že cukrovku dostanete znovu. Riziko představuje každé nové těhotenství. A jelikož se takový problém projevil v těhotenství, může následovat přechod k tzv. stařecké cukrovce neboli diabetu II. typu.

Jak mohu nástupu diabetu II. typu předejít?

Ačkoliv jsou genetické predispozice dosti silné, do jisté míry se bránit můžete. Důležitá je zdravá životospráva. Jako balzám tedy působí dostatek pohybu, sport, snížení hmotnosti, zdravá a vyvážená strava a samozřejmě vyloučení tabákových výrobků, alkoholu a nadměrného stresu.

Jak by měl vypadat vzorový jídelníček?

Dobrou zprávou je, že můžete vařit obyčejně. Stačí tedy jídelníček pro celou rodinu uzpůsobit vašim potřebám a vše následně doladit dle chutí ostatních. Všeobecně byste se měla vyhnout těmto potravinám:
  • jednoduché cukry
  • uzeniny
  • bílá mouka a bílá rýže
  • dia výrobky (ty nejsou pro těhotné vhodné)
  • slazená dochucovadla
  • průmyslově zpracované tuky

Co byste měla naopak do svého jídelníčku zařadit:

  • dostatek zeleniny
  • celozrnné výrobky
  • kvalitní tuky
  • domácí stravu (ne fastfood ani polotovary)

Rozdělení stravy během dne:

Snídaně – 30 g sacharidů
Dopolední svačinka – 20-30 g sacharidů
Oběd – maximálně 50 g sacharidů
Odpolední svačinka – 20-30 g sacharidů
Večeře – maximálně 50 g sacharidů
Druhá večeře – maximálně 20 g sacharidů

Autor: Zuzana Pitříková

Cukrovka v těhotenství: proč vůbec vzniká? Co je to gestační diabetes a kdo je k němu náchylný? Jak působí těhotenská cukrovka na matku a jak na plod? Jaké rizika může způsobit nenarozenému dítěti nebo matce?
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ