Zdraví

Snížená a zvýšená funkce štítné žlázy v těhotenství

10.04 2017|Těhotenství
Snížená a zvýšená funkce štítné žlázy v těhotenství

Choroby štítné žlázy jako hypofunkce a hyperfunkce štítné žlázy jsou v těhotenství poměrně časté a je důležité je včas léčit. Štítná žláza je orgán, který se nachází v přední části krku, která uvolňuje hormony, jež regulují metabolismus, srdce, nervový systém, hmotnost, tělesnou teplotu a mnoho dalších procesů v těle.

Nemoci štítné žlázy v těhotenství

Dostatek hormonů štítné žlázy je důležitý pro správný vývoj plodu během nitroděložního vývoje (obzvláště nervové soustavy), kritických je prvních 10-12 týdnů nitroděložního vývoje, kdy je plod plně závislý na dodávce hormonů z oběhu matky. Později již tvoří hormony i jeho vlastní štítná žláza. Dostatečný přísun hormonů štítné žlázy a jódu je však nutný během celého těhotenství a kojení.

Pokud již hypertyreózu nebo hypotyreózu máte, pak byste v průběhu těhotenství měla absolvovat častější kontroly, zejména v prvním trimestru. Občas těhotenství může způsobit příznaky podobné hypertyreóze během prvního trimestru. Pokud se u vás objeví bušení srdce, hubnutí a přetrvávající zvracení, měly byste se obrátit na svého lékaře. Neléčené onemocnění štítné žlázy v těhotenství může vést k předčasnému porodu, preeklampsii, potratu, nízké porodní hmotnosti novorozence a podobně.

Plánování těhotenství s onemocněním štítné žlázy

Pokud žena, která se léčí se štítnou žlázou, teprve plánuje těhotenství, je vhodné ověřit, že dávka léku pro těhotenství vyhovuje. Jakmile zjistí, že je těhotná, měla by o tom co nejdříve informovat i svého endokrinologa, aby se včas, nejlépe v 5.-6. týdnu zkontrolovaly hladiny jejich hormonů štítné žlázy a případný nedostatek se doplnil. Léky, které na onemocnění štítné žlázy užívá, v žádném případě nesmí sama vysazovat, naopak dávka se často zvyšuje. Hormony štítné žlázy v žádném případě jejímu dítěti neškodí, pokud jsou užívány správně.

v období těhotenství by měla žena dbát na dostatečný přísun jódu, který lze ovlivnit správným stravování a doplněním jódu ve formě jodidových tablet nebo minerálních doplňků. Platí to i pro období kojení. Správně léčené onemocnění štítné žlázy neznamená žádnou překážku pro plánované těhotenství, jeho průběh a vývoj plodu. Důležité je pečlivé užívání léku a spolupráce s ošetřujícím endokrinologem.

Před plánovanou graviditou nebo na začátku gravidity doporučuje Česka endokrinologická společnost tato laboratorní vyšetření - hladiny tyreostimulačního hormonu - TSH a protilátky proti štítné žláze - TPOab. Při jakékoliv odchylce laboratorního nálezu je okamžitá porada s endokrinologem nezbytná.

Každé onemocnění štítné žlázy je léčeno s ohledem k věku, přidatným nemocem a konkrétním nálezům individuálního pacienta. Diagnóza a léčba onemocnění štítné žlázy je propracovaná a účinná. Obvykle odstraní potíže nemocné osoby a umožňuje její plné životní, pracovní a sportovní aktivity. Je však obvykle dlouhodobá nebo i celoživotní a vyžaduje úzkou spolupráci pacienta, jeho okolí a zdravotníků.


S touto problematikou úzce souvisí obsah jódu v potravinách. Podívejte se na potraviny obsahující jód.

Autor: Mak

Snížená a zvýšená funkce štítné žlázy v těhotenství. Hypofunkce a hyperfunkce v těhotenství je docela běžná. Jak se léčí a plánuje těhotenství se štítnou žlázou
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ