Zdraví

Předčasný porod - vše, co potřebujete vědět

05.05 2017|Těhotenství
Předčasný porod - vše, co potřebujete vědět

Pro většinu žen těhotenství trvá asi 40 týdnů, ale někdy může skončit i předčasně. V dnešním článku vám přinášíme všechny informace, které byste měli vědět o předčasném porodu, o jeho příčinách i preventivních opatřeních.

Většina těhotenství, asi 89 % z nich, trvá skoro až dokonce. O normální porod se jedná, pokud nastane po 37 týdnu těhotenství. Od 24 do 37. týdne se jedná o předčasný porod. Pokud se dítě narodí před 24. týdnem, pak se jedná o potrat.

Jaké jsou příčiny předčasného porodu?

I když nikdo přesně neví, co předčasný porod způsobuje, odborníci poukazují na řadu faktorů, které by mohly zvyšovat jeho riziko.

1. Kouření, alkohol a drogy

Nejen, že tyto způsoby chování zvyšují riziko potratu, ale zvyšují také riziko předčasného narození dítěte nebo narození dítěte s nízkou porodní hmotností. To bývá způsobeno toxiny, které procházejí přes placentu a mohou dítěti bránit ve využívání kyslíku, který potřebuje k růstu. Pokud by žena měla někdy přestat kouřit, pak je to určitě v těhotenství, ideálně ještě před jeho začátkem.

2. Krátký interval mezi těhotenstvími

Otěhotnění dříve než 18 měsíců po porodu posledního dítěte rovněž zvyšuje riziko předčasného porodu. Čím déle po porodu prvního dítěte budete čekat, tím méně vás tato příčina může ohrožovat. Nedávná studie zjistila, že 20 % žen, které čekaly na další těhotenství méně než rok, porodily před 37. týdnem. Před 37. týdnem porodilo asi 10 % žen, které čekaly méně než 18 měsíců a 8 % žen, které čekaly déle než 18 měsíců.

3. Děložní a vaginální infekce

Infekce a pohlavní přenosné choroby, jako je třeba trichomoniasis nebo infekce dělohy či plodové vody, jsou považovány za příčinu téměř poloviny předčasných porodů. Odborníci mají podezření, že zánět vede k uvolňování prostaglandinů, což je látka, která vyvolává porod obvykle na konci těhotenství. Stejný efekt může mít i neléčená infekce močového ústrojí.

4. Těhotenské komplikace

Komplikace jako těhotenská cukrovka, preeklampsie, nadměrný objem plodové vody či problémy s placentou mohou být další příčinou předčasného porodu.

5. Strukturální anomálie dělohy nebo děložního čípku

Děloha, která má nějakou anomálii, je třeba extrémně velká nebo má jiné strukturální abnormality, může být pro donošení dítěte také zatěžující. Problémy s donošením dítěte mohou způsobovat i anomálie děložního čípku, kdy je například extrémně krátký nebo nezůstává uzavřený tak, jak by to během těhotenství mělo být.

6. Infekce dásní

Těhotenské hormony způsobují, že nastávající maminky jsou náchylnější k onemocněním dásní, což je také spojeno s předčasným porodem. Někteří odborníci mají podezření, že bakterie, které způsobují zánět dásní, se mohou dostat přes krevní oběh matky k plodu a vyvolat předčasný porod. Další výzkum spekuluje o tom, že zánět dásní může vyprovokovat imunitní systém ke vzniku zánětu děložního hrdla a dělohy, což také může být příčinou předčasného porodu.

7. Stres

Vědci se domnívají, že vážný emoční stres, který není způsoben zuřícími hormony, ani špatným dnem, ale souvisí s traumatickým zážitkem, může vést k uvolnění hormonů, které spouštějí kontrakce a následný porod.

8. Fyzická námaha

Extrémní fyzická námaha v práci bývá také spojena s předčasným porodem. Vědci zjistili, že ženy, které v práci stojí více než pět hodin, nebo které mají extrémně fyzicky vyčerpávající práci, mají větší pravděpodobnost, že porodí předčasně.

9. Věk matky

Ženy mladší 17 let a starší 35 let mají větší pravděpodobnost porodit před termínem. Stejné riziko mají i ženy, které mají vícečetné těhotenství. Například ženám, které se léčí s neplodností, bývá často implantováno více vajíček.

10. Předchozí předčasný porod

Pokud za sebou máte jeden předčasný porod, existuje zvýšené riziko, že další porod bude také předčasný.

11. Sama jste se narodila předčasně

Velká studie z roku 2015 zjistila, že ženy, které se narodily předčasně, jsou samy vystaveny riziku předčasnému porodu. Statisticky je riziko zvýšeno o 14,2 % v závislosti na tom, jak brzy jste se narodila.

Je důležité mít na paměti, že ani jeden z výše uvedených faktorů nemusí nutně znamenat, že porodíte předčasně. Platí to však i naopak. Porodit předčasně mohou i ženy, které netrpí žádným z uvedených příznaků. Některé ženy rodí předčasně i z jiných, pro lékaře často zatím neznámých důvodů.

Jak zabránit předčasnému porodu

Medicína v posledních desetiletích udělala mnoho pokroků, takže dokáže úspěšně léčit i ty nejmenší nedonošené děti. Zabránit předčasnému porodu však lékaři z velké části ještě nedokáží, protože nechápou přesné příčiny. Ale to neznamená, že je vše ztraceno. Dokonce i když nejste ohrožená předčasným porodem, existuje mnoho způsobů, jak pomoci udržet vaše dítě v děloze, dokud nebude kompletně připraveno na zdravý příchod na svět. Zde je pár tipů, co můžete udělat sama:

  • Nechte si rozestup mezi těhotenstvími alespoň 18 měsíců.
  • Navštěvujte pravidelně svého lékaře.
  • Nechte si kompletně zkontrolovat svůj zdravotní stav.
  • Hlídejte si svou váhu. Přílišné ztloustnutí během těhotenství může zvyšovat riziko vzniku gestační cukrovky nebo preeklampsie. Ohrožovat vás může i nízká váha.
  • Berte těhotenské vitamíny.
  • Stravujte se zdravě a vydatně.
  • Jezte častěji, alespoň pětkrát denně.
  • Pijte dostatek pitné vody.
  • Pečujte preventivně o svůj chrup a dásně.
  • Nezadržujte moč. Zadržování moči může dráždit dělohu a vyvolat kontrakce.

Jak rozpoznat předčasný porod

Celých 80 % žen, které mají příznaky předčasného porodu, to nepozná včas. I když je pravděpodobné, že nikdy nebudete potřebovat znát příznaky předčasného porodu, je dobré tyto znalosti mít. Čím dříve totiž zjistíte, že rodíte, tím dříve budete mít možnost vyhledat včasnou pomoc. Pokud budete mít následující příznaky, ihned kontaktujte svého lékaře:

Pravidelné kontrakce - to znamená, že přicházejí každých 10 minut nebo i častěji a neustupují ani při změně polohy. Kontrakce byste si neměly splést s Braxton Hicksovými kontrakcemi neboli poslíčky, kterými se tělo jen připravuje na porod a není důvod se jich nějak obávat. Poslíčky obvykle nezesilují a ustupují při změně polohy.

Změna poševního výtoku - pokud výtok obsahuje i stopy krve nebo se jedná jen o vaginální krvácení, může se jednat o porod.

Z pochvy vytéká tekutina - mohlo by se jednat o prasknutí plodové vody. Plodovou vodu můžete rozeznat od moči pomocí čichu. Moč bývá na rozdíl od plodové vody cítit čpavkem.

Silné křeče - pokud vás začnou trápit silné křeče ve spodní části břicha nebo dolní části zad, může to být náznakem začínajícího porodu.

Bolesti zad - konstantní, tupá bolest zad může být dalším příznakem porodu.

Zvýšený pánevní tlak - pokud cítíte výrazné zvýšení tlaku v pánevní oblasti, také ihned kontaktujte svého lékaře.

Následky předčasného porodu

Následkem předčasného porodu je porod nedonošeného novorozence. Nedonošené dítě má oproti donošenému novorozenci zpravidla menší váhu a většina jeho zdravotních problémů vyplývá z funkční nevyzrálosti orgánů.

Jednou ze závažných komplikací může být nezralost plic. Podobně nezralost centrálního nervového systému vede např. k problémům s přijímáním potravy, což souvisí s nedostatečným vybavením sacího nebo polykacího reflexu, s poruchami dýchání a dítě je ohroženo syndromem náhlého úmrtí kojence (SIDS).

Imunitní systém nedonošeného dítěte je nezralý, a tak není divu, že je dítě častěji vystaveno možnosti sepse nebo různým infekcím. Jeho tělo nedokáže dobře regulovat teplotu, a to s sebou nese poruchy vstřebávání výživových látek do organismu. Cévy v sítnici oka mohou být nedostatečně vyvinuté, což bude mít za následek různý stupeň postižení zraku (to platí zejména u dětí s porodní hmotností do 1 kg).

Zdravotní péče o nedonošené děti

Současné možnosti medicíny velmi zlepšují vyhlídky na zdravý vývoj předčasně narozených dětí. Porodnice soustřeďují tyto děti na specializovaná oddělení pro nedonošené, jež jsou vybavena nejmodernější technikou. Zdravotní péči zde vykonávají erudovaní lékaři a sestry specializované v oboru neonatologie.

S vývojem vědy se dnes daří neonatologům zachovat nedonošence i s porodní hmotností pod 500 gramů! Ne vždy však takto malé děti zůstávají bez zdravotních komplikací. Stupeň nezralosti přímo souvisí se stupněm gravidity, kde platí přímá úměrnost. Čím vyšší stupeň gravidity, tím lépe pro plod, a naopak - čím nižší stupeň gravidity, tím větší nezralost plodu a pravděpodobnost zdravotních rizik pro nedonošence.

Autor: Mak

Předčasný porod - vše, co potřebujete vědět. Jaké jsou příčiny předčasného porodu. Jak poznat předčasný porod. Preventivní opatření.
Zdravá výživa

 299 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ