Zdraví

Ajurvéda - zdraví vycházející ze správného stravování

12.10 2015|Alternativně
Ajurvéda - zdraví vycházející ze správného stravování

Ajurvéda je nejznámější systém celostního lékařství, který se zrodil během tisíciletých tradic v Indii. Ajurvéda už však není praktikována jen na území Indie, ale dostala se do mnoha světových zemích včetně naší republiky jako jeden ze směrů alternativní medicíny.

Historie ajurvédy

Historie ajurvédy sahá do období před šesti tisíci lety. Systém lékařství pochází z véd, zejména z Atharvavédy, jež úzce souvisí s indickým náboženstvím a mytologií. Podle ajurvédy všechna inteligence a moudrost pramení z jednoho absolutního zdroje. Ajurvéda chápe zdraví jako požehnání absolutna, které působí prostřednictvím zákonů přírody. Ajurvéda podporuje harmonii mezi jedincem a přírodou pomocí života v rovnováze podle přírodních zákonů.

Hlavní principy

Cílem ajurvédy je pomoci navodit proces samoléčby. Největší roli hraje podle tohoto lékařského systému hraje strava. Existují tři typy osobností, přičemž každé z nich sedí zcela jiné potraviny. Hlavním principem ajruvédy je nastolení rovnováhy tří základních univerzálních typů energie, zvaných tři dóši. Tyto tři energie jsou také základním kamenem zdraví. Každý z nás má při narození specifický a vyvážený poměr dóš, jejichž nerovnováha je psk příčinou bolestí, nemocí i psychických potíží. Tyto tři energie vytvářejí podle ajurvédy pomocí sedmi různorodých kombinací jedinečný energetický vzorec, který zahrnuje individuální kombinaci fyzických, mentálních a emočních charakteristik. Tento energetický vzorec tvoří naši konstituci, která je neměnná po celý život.

Tři typy osobností podle ajurvédy

Jak jsme uvedli výše, v ajurvédě rozlišujeme tři typy osobnosti.
Jedná se o tyto typy: Váta – vítr, Pitta - oheň a Kapha – voda. Podle reakcí se v ajurvédě uvádějí tři základní typy, oběť (Váta), útočník (Pitta) a svědek (Kapha). Osobností typ podle ajurvédy určují kromě reakcí další faktory.

Lidé typu Vata

Lidé typu Vata jsou obvykle štíhlí, mají rychlé reakce, lehký přerušovaný spánek, sklon k nespavosti a stravují se nepravidelně. Lidem typu Váta nechybí nadšení a představivost, jsou bystří, rychle mění nálady, rychle zapomínají, jsou také starostliví se sklonem k přepínání se. Energii pociťují v nepravidelných návalech, někdy jí je nadbytek, jindy naopak chybí.

Lidé typu Pita

Pro lidi typu Pita je typická střední postava, často pociťují hlad a žízeň. Mají načervenalou kůži, mnohdy s pihami, světle hnědé či zrzavé vlasy. Nesnášejí horko, mají sklon ke hněvu a podrážděnosti. Náročné úkoly berou s radostí jako výzvu, jsou podnikaví, bystří inteligentní, stanovují si velké cíle. Jejich řeč je jasná a přesná.

Lidé typu Kapha

Pro lidí typu Kapha je charakteristická silná postava, fyzická síla, klid, stálost, pomalé myšlení a dobrá paměť. Lidé typu Kapha mají chladnou, bledou, často mastnou kůži i sklon k obezitě. Nemají problémy se spaním, rychle usínají a spí kvalitním, hlubokým spánkem. Jsou tolerantní dobrosrdeční, někteří z nich mohou mít sklon k samolibosti.

Ajurvéda jako cesta ke zdraví

Vývoj ájurvédy podpořil intenzivní zájem budhismu o udržování rovnováhy. Ajurvéda klade důraz na umírněnost v jídle, spánku, pohlavním styku, užívání léků a dalších oblastí života. Jednou z hlavních součástí ájurvédské životosprávy je hygiena. Hygiena zahrnuje pravidelné koupele, čistění zubů, jazyku, očí, uší a dalších částí těla i příležitostné mazání těla různými druhy olejů.

Stravování podle ajurvédy

Stravovací režim je podle ajurvédy základním pilířem zdraví, ostatní metody považuje ajurvéda za pomocné. Stravovací režim má podle ajurvédy své všeobecné zásady a řídí se také podle typu osobnosti jedince. Přestože je v Indii velice rozšířené vegetariánství, strava podle ajurvédy nemusí být vegetariánská. Čaraka, jeden ze zakladatelů ajurvédy dokonce doporučoval při některých zdravotních potížích vývary z masa. Mezi všeobecné zásady ajurvédského stravování patří:

  • Umírněnost – jedná se o hlavní zásadu ajurvédské stravy. Tato zásada zahrnuje umírněnost ve velikosti porcí i v dodržování doporučení. Ajurvéda nezná striktní zákaz některých potravin, podle ní je vhodné dodržovat doporučení ze 70 až 90 %. Výjimkou je omezení stravy z důvodu nemoci.
  • Klid a pohoda – podle ajurvédy máme jíst v klidu a vychutnat si jídlo. Ajurvéda nedoporučuje dělat při jídle jiné činnosti, řešit problémy. Ajurvéda podporuje zvyk starých kultur, kdy jídlo bylo rituálem. Měli bychom jíst v klidném a příjemném prostředí. Podle ajurvédy přispívá k dobrému trávení vše, co přispívá k pohodě při jídle.
  • Dostatek času na trávení – je třeba dopřát tělu dostatek času na trávení, trávení trvá většinou několik hodin. Z tohoto důvodu bychom neměli po dobu trávení zatěžovat náš trávicí systém dalším jídlem. Podle ajurvédy je samostatným jídlem každé uzobnutí, bonbón, žvýkačka, mléko. Toho všeho bychom se měli vyvarovat.
  • Zdravé a čisté potraviny – suroviny pro přípravu jídla mají být kvalitní a mají obsahovat co nejméně chemických látek. Ajurvéda doporučuje vyhýbat se margarínům, taveným sýrům, rafinovanému cukru, náhradním sladidlům a potravinám označovaným jako „light“ ", obohaceným potravinám", ohřívaným jídlům a jídlům připravovaným v mikrovlnné troubě.
  • Jíst jen při pocitu hladu – ajurvéda doporučuje jíst pouze při pocitu hladu a pít při pocitu žízně. Hlad je možné regulovat pravidelností ve stravování.
  • Kombinace potravin – podle ajurvédy by se neměly některé potraviny spolu kombinovat. Nejnevhodnější kombinace je kombinace ovoce s jinými potravinami. Nepřípustné jsou kombinace jogurtu s rybou, jogurtu s banánem a citrusy, masa a ryb s mléčnými výrobky, kvasnicového chleba a mléka, rýže a octa. Lidé typu Pitta a Kapha nemusejí na rozdíl do lidí typu Váta tolik dbát na správnou kombinaci potravin. Mají totiž lepší trávení než lidé typu Váta. Jednou z pravidel ajurvédské kuchyně je příprava jednoduchých jídel, složených z menšího množství surovin, jídlo se dochucuje kořením.
  • Pití při jídle – podle ajurvédy bychom měli pít 30 minut až jednu hodinu před a po jídle. Během jídla je možné pít po malých doušcích teplou vodu, teplý čaj či pramenitou vodu o pokojové teplotě. Během jídla bychom neměli vypít více než 2 dcl tekutin.

Stravování podle typu osobnosti

Stravování podle typu osobnosti je jednou z hlavních zásad ajurvédského stravování.

Lidem typu Váta dělají dobře hutné a teplé potraviny, nevadí jim tučnější strava. Mezi nejvhodnější potraviny pro Váty patří máslo, čerstvý zázvor, teplé mléko, ideálně se špetkou sušeného zázvoru a kardamomu, rýže, rýžový krém s trochou másla, zázvorem a kardamomem, teplé polévky, dušená masa, nejlépe s kořenovou zeleninou, mandle, sladké ovoce, jako jsou datle, fíky, červené hrozny, mrkev, červená řepa, sladké brambory a další kořenová zelenina, kuřecí vývar.

Pro trávicí systém lidí typu Pitta je nejvhodnější těžké, studené a sušší jídlo. Mezi nejvhodnější potraviny pro Pitty patří rozpuštěné máslo, mléko se špetkou kardamomu, slunečnicová semínka, dušená brokolice, okurka, listová zelenina, jako je hlávkový či ledový salát, obiloviny, zejména oves, luštěniny.

Trávicí systém lidí typu Kapha nejlépe zpracuje suché, světlé a teplé jídlo. Mezi nejvhodnější potraviny pro Kaphy patří teplá voda s čerstvým zázvorem, citrónem a medem, teplá pohanka, žito, proso, granátová jablka, meruňky, datle, fíky, listová zelenina, artyčok, zelené fazolky, květák, klíčky, luštěniny, dušená růžičková kapusta.

Mezi potraviny prospěšné Vátám, Pittám i Kaphám patří rýže basmati, mungo, jablka, jahody, meruňky, chřest, zelené fazolky, hrách, koriandr, přepuštěné máslo, zvané také ghí, slunečnicová semínka, kozí mléko.

Ajurvéda - zdraví vycházející ze správného stravování. Ajurvéda a její hlavní principy. Jak funguje ajurvéda a jaký může mít vliv na zdraví.
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ