Zdraví

18 léčivých účinků zázvoru

18.07 2021|Bylinky
18 léčivých účinků zázvoru

Zázvor je jedním z nejzdravějších koření na planetě. Obsahuje mnoho živin a bioaktivních látek, které mají silné pozitivní účinky na tělo i mozek. Jeho aromatická, ostrá a kořeněná chuť dodává zvláštní a typickou chuť mnohým pokrmům.

Používání zázvoru pro jeho léčivé účinky má dlouholetou tradici. V alternativní medicíně je zázvor ceněn pro své antioxidační a protizánětlivé účinky. Zázvor obsahuje vitamíny A, B1, B2, C, E a mnoho živin a minerálů.

1. Zmírňuje nevolnosti a zvracení v těhotenství

Bylo prokázáno, že zázvor účinně zmírňuje nevolnosti a zvracení v těhotenství. Dokáže zmírnit dokonce i nejzávažnější formy těchto obtíží, které obvykle vyžadují hospitalizaci. V jedné ze studií došlo po užívání zázvoru k výraznému snížení nevolnosti a případů zvracení u 19 z 27 těhotných žen v časné fázi těhotenství (méně než 20 týdnu). Na rozdíl od chemických léků proti zvracení, které mohou způsobit závažné poškození plodu, je zázvor bezpečný a stačí ho opravdu malé množství.

2. Protizánětlivé účinky

Zázvor obsahuje velmi silné protizánětlivé látky, které se nazývají Gingerols. Vědci věří, že tyto látky jsou důvodem, proč se u lidí s osteoartritidou nebo revmatoidní artritidou zmírnila úroveň bolesti a došlo ke zlepšení jejich schopnosti pohybu. Ve dvou klinických studií zaznamenalo po používání zázvoru zlepšení až 75 % pacientů. Díky zázvoru se u pacientů zmírnila bolest, otoky kolenou a zmenšil se i zánět.

3. Zlepšuje imunitu

Zázvor má vynikající schopnost prohřát naše tělo v chladných dnech. Přispívá ke zdravému pocení, které je užitečné při nachlazení a chřipce. Dobré pocení nejen, že nás vyléčí z nachlazení, ale pomáhá naše tělo i detoxikovat. Zázvor obsahuje složky, které dokáží účinně bojovat s infekcemi.

4. Účinný proti rakovině

Zázvor pomáhá nejen při běžných onemocnění. Je zároveň skvělým pomocníkem při léčbě rakoviny. Výzkum univerzity v Michiganu ukázal, že zázvor dokáže zničit nádorové buňky na vaječnících. Zázvor podnítil u rakovinných buněk dva typy buněčné smrti - apoptózu a autofagii.

Apoptóza znamená, že nádorové buňky v podstatě spáchají sebevraždu. Autofagie znamená, že buňky buď vyhnívají nebo na sebe vzájemně útočí. Kromě toho má zázvor mnoho léčebných účinků při rakovině tlustého střeva. Jedna ze studií zjistila, že zázvor může bránit progresi kolorektálních rakovinných buněk. Studie zveřejněna v Journal of Clinical Oncology ukázala, že ti, kteří používali zázvor, měli nižší hladinu zánětu tlustého střeva, což pomohlo snížit riziko rakoviny tlustého střeva. Nespornou výhodou zázvoru je jeho schopnost pomáhat proti nebezpečným účinkům léků na rakovinu.

5. Léčí pálení žáhy

Lidé, kteří trpí pálením žáhy a poruchami trávení by ušetřili hodně peněz, kdyby vyzkoušeli místo drahých a často zbytečných chemických léků zázvor. Náklady na léky na pálení žáhy nebo žaludečním šťávy většinou převyšují jakýkoliv potenciální přínos. Bylo dokonce zjištěno, zvyšují riziko zlomenin kostí, pneumonie nebo rakoviny.

6. Zlepšuje funkci mozku

Oxidační stres a chronický zánět může urychlit proces stárnutí. Vědci věří že může být klíčovým faktorem při výskytu Alzheimerovy choroby a úbytku kognitivních funkcí souvisejících s věkem. Některé studie provedené na zvířatech ukazují, že antioxidanty a bioaktivní sloučeniny v zázvoru mohou inhibovat zánětlivé reakce, které se vyskytují v mozku.

Existují také důkazy, že zázvor může zlepšit funkci mozku přímo. Ve studii, která testovala 60 žen středního věku, bylo prokázáno, že u těch, které konzumovaly zázvor, se zlepšila reakční doba a pracovní paměť. Výzkum na zvířatech dokonce ukazuje, že zázvor může chránit před poklesem mozkové funkce s rostoucím věkem.

7. Snižuje hladinu cholesterolu

Vysoká hladina LDL lipoprotinů (špatný cholesterol) je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. Na hladinu LDL může mít silný vliv potrava, kterou denně přijímáme. V jedné 45-denní studii užívalo 85 jedinců s vysokým cholesterolem 3 gramy zázvorového prášku. Po 45 dnech bylo zjištěno, že zázvor jim způsobil významné snížení cholesterolu. Stejná studie byla provedená na potkanech. A i u nich se projevily stejné výsledky.

Další léčivé účinky zázvoru:

 • 8. Působí preventivně proti ateroskleróze
 • 9. Má vynikající baktericidní a fungicidní účinky
 • 10. Stimuluje krevní oběh
 • 11. Působí jako afrodiziakum
 • 12. Předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest
 • 13. Pomáhá při redukci váhy
 • 14. Léčí rýmu a chřipku
 • 15. Pomáhá relaxovat
 • 16. Podporuje chuť k jídlu
 • 17. Uklidňuje a zmírňuje bolesti hlavy
 • 18. Pomáhá při krvácení
Autor: Liv

18 léčivých účinků zázvoru. Zázvor je jedním z nejzdravějších koření na planetě. Zázvor má mnoho skvělých účinků na zdraví. Zázvor a zdraví..
Zdravá výživa

 309 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ