Zdraví

Čínské tajemství dlouhověkosti

25.10 2015|Alternativně
Čínské tajemství dlouhověkosti

Toužíte po dlouhověkosti? Nechte se inspirovat vesnicí Macau, kde lidé vsází na jednoduchý život a štěstí.

Devadesatiletý pan Chan má každé ráno stejnou rutinu od nepaměti. Rozmarný a šlachovitý muž si obléká velké bílo tričko, lehce vklouzne do černých kožených bot a vydává se na ranní procházku podél nábřeží Coloane. Je to jedna z jeho oblíbených tras, i když někdy si zajde na procházku do parku nebo na pláž s černým pískem Cheoc Van.

Sport a rodina

"Trávím většinu mých dní venku," řekl Chan, který má osm dětí a deset vnoučat. Moje žena a já sedíme na molu a obdivujeme krásný výhled na moře. Naše dny míjíme v radosti a smíchu.

Chan přisuzuje svůj dlouhý a šťastný život této jednoduché rutině a zdá se, že tento devadesátník není jediný. Podle CIA Worls Fact Book 2015 se obyvatelé Macau dožívají 4. nejdelšího života na světě s průměrným věkem 84,51 let. Na špičce seznamu je Monako s 89,52 lety, dvojka je Japonsko s 84,74 lety a třetí je Singapur s 84,68 lety.

Kromě své procházkové rutiny vsází pan Chan a všichni obyvatelé Macau na společenství, které je podle nich pro dlouhověkost také velmi důležité. Je nemožné to změřit, ale čínská kultura je dalším faktorem, který přispívá k dlouhověkosti v Macau. V čínské kultuře jsou za nejdůležitější pokládány nehmotné tradice a rodinné a společenské tradice. Multi-generační rodiny žijí společně většinu svého života. Málokdy se stane, že by se starší rodiče přestěhovali do pečovatelských domů.

"Lidé v Macau zdůrazňují harmonii rodinných vztahů." říká Dr. Zeng, vedoucí výzkumného centra pro zdraví. Lidé z Macau spolu každé ráno vypijí čaj. Pokud žijí odděleně, pak si tradiční dim sum dají alespoň jednou týdně," říká Dr. Zeng.

Kromě blízkosti rodiny hledají místní obyvatelé útěchu v komunitě, která žije kolem nich. "Naší sousedé jsou naši celoživotní přátelé, se kterými se známe od dětství," říká šedesátišestiletý Mui. "Je to velmi jednoduchý život, ale myslím, že štěstí je klíčem k dlouhověkosti," dodává Mui.

Komunita a rodina


Dlouhověkosti znamená najít radost z maličkostí

Manželka pane Chana má 80 let a říká: "Žijeme jednoduchý život, jíme jednoduchá jídla. Obvykle si dáme zeleninu, rýži, ryby a velmi málo masa. Naší typickou snídaní je toast a káva nebo čaj. Obvykle se těšíme na víkend, kdy se sejdeme s našimi dětmi a dáme si společně čaj a doženeme vše, co jsme přes týden nestihli," říká paní Chan.

Paní Chan strávila většinu svého života péčí o své děti a později o svých deset vnoučat. Děti jsou nyní dospělé a vnoučata už nepotřebují tolik její péče, a tak tráví čas hraním Mahjong u vody se svými nejbližšími přáteli, které zná od svého dětství. Téměř každý večer pan a paní Chanovi chodí na dlouhé procházky kolem pobřeží nebo se choulí na lavičce v parku a obdivují výhled na moře.

Procházky po pláži


"Musíte se nauči nechat věci jít a být optimističtí," rádí pan Chan. "Pokud nejste ženatí, rychle si najděte partnera. Pokud už partnera máte, diskutujte s ním o všem. Dalším klíčovým tipem pro dlouhověkost je sprcha teplou vodou. Nikdy se nesprchujte studenou," radí pan Chan.

Tak jednoduchý je život ve vesnici Macau. Není třeba spěchat, ani se vázat na technologie. V místě nejsou žádné mrakodrapy a na hlavním poloostrově v parcích jako Luís de Camoes cvičí každé odpoledne desítky žen Tai Chi nebo tančí ve skupinách. Na opačné straně parku hrají napjatí muži šachy, čtou noviny nebo se procházejí.

Není třeba vědeckých ukazatelů, abychom pochopili, že elixírem dlouhověkosti jsou jednoduchá jídla, smysl pro komunitu, rodinné hodnoty a spousta Mahjong.

Zdroj: BBC

Čínské tajemství dlouhověkosti. Toužíte po dlouhověkosti? Nechte se inspirovat vesnicí Macau, kde lidé vsází na jednoduchý život a štěstí. Dlouhověkost v Macau je
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Ing.Josef Ciger|03.08 2016 06:43
KÉŽ BYCHOM TO POCHOPILI A NASTOUPILI TAKÉ CESTU "DLOUHOVĚKOSTI",JE TO TAK JEDNODUCHÉ...ZAMYSLETE SE TAKÉ A VYTVOŘTE SI SVOU KOMUNITU...PRO ZDRAVÍ,JE TO ÚŽASNÁ VĚC!
Odpovědět
 2