Zdraví

Podzimní detox: ulevte svému organismu, ale bezpečně

08.09 2021|Alternativně
Podzimní detox: ulevte svému organismu, ale bezpečně

Dny se začínají zkracovat a ochlazovat. Než se nadějeme, léto bude pryč a příroda kolem nás se rozehraje barvami podzimu. Přestože jsou červená, oranžová a žlutá považovány za veselé barvy, často náš přechod z bezstarostného léta doprovází splíny, cítíme se unaveně a bez energie. Právě proto se v dnešním článku podíváme na detox, kterým můžeme svůj organismus znovu nastartovat.

Úleva pro tělo i duši

Už od samotného slova detox je jasné, že hlavní roli zde mají toxiny. Právě ty se v našem těle hromadí, způsobují únavu a přemáhají organismus. Tělo je však natolik soběstačné, že v něm detoxikační procesy probíhají neustále, a to i bez našeho přispění. Jak by tedy měl vypadat podzimní detox? A co si pod oním slovem vůbec představit? Rozhodně nejde o úmyslné a dlouhodobé hladovění, po kterém byste shodili pár kilogramů dolů (to je naopak zaručená cesta k nežádoucímu jo-jo efektu). Detox nemusí vypadat ani jako pití zeleninových a ovocných šťáv.

Hlavním cílem by měla být úleva přetíženému organismu. Měli bychom se více soustředit na zdravou stravu a pravidelný pohyb, které jsme během léta zanedbávali. Zaměřit se na spánkový režim a upravit jej, pokud je rozhozený. Sečteno a podtrženo, měli bychom pomalu a pozvolna připravovat své tělo na dlouhé a studené zimní měsíce.

Kilo jablek denně? Jde to i jinak

Jedny z nejznámějších detoxikačních diet mají podobu velmi monotónního stravování. Například jablečný detox vybízí lidi ke konzumaci 1,5 kilogramu jablek denně po dobu tří dnů. Jen jablka, nic víc. Dieta slibuje zhubnutí až tří kilo, což se skutečně může povést. Háček je v tom, že při takovém zhubnutí se nezbavujete tuku, ale pouze glykogenu a obsahu střev. Navíc pokud se po třech dnech na jablkách (či jiném ovoci a zelenině) vrátíte k „normální“ stravě, jo-jo efekt bude nevyhnutelný.

Síla zeleniny a ovoce je nepopiratelná, rozhodně však nestačí postavit na nich několikadenní (či několikatýdenní) jídelníček a doufat v zázrak. Ba naopak, takové stravování vám může spíše uškodit. Řešením je vyvážená strava. K zelenině a ovoci přidejte zdravé tuky a bílkoviny, neopomíjejte ani sacharidy. Na snídani si místo samotného jablka dejte raději ovesnou kaši s vlákninou, obohacenou semínky, oříšky a zrovna oním jablkem. Zaměřte se také na konzumaci sezónních potravin. Konec léta se nese ve znamení rajčat, cuket a okurek, zatímco začátek podzimu s sebou přinese jablka, švestky, dýně, červenou řepu a další.

Drinkům už odzvonilo

Léto se svými horkými měsíci přímo vybízí k chlazeným limonádám, sirupům a osvěžujícím drinkům. Pokud váš pitný režim vypadal poslední týdny takto, je načase jej změnit. Další z hlavních složek detoxu je totiž pravidelný pitný režim, který se skládá především z pití vody, případně bylinných čajů a ovocných či zeleninových šťáv.

Neperlivé a neslazené vody byste měli denně vypít alespoň 1,5 litru, což platí nejen pro období detoxu, ale pro každý den v roce. Tekutiny můžete dále doplňovat prostřednictvím bylinných čajů (vhodná je šalvěj, pampeliška, ostropestřec nebo máta), ovocných a zeleninových šťáv (jestli vlastníte odšťavňovač, vyzkoušejte nejrůznější kombinace ovoce a zeleniny, třeba mrkev, jablko, pomeranč a listový špenát) a také polévek (i polévkou do sebe dostáváme tekutiny, na podzim je výborná třeba dýňová či řepová).

Odpočiňte si od špatných návyků

Ráno snídáte hrnek černé kávy s cigaretou a večer končíte se sklenkou vína v ruce? Na to můžete při detoxu zapomenout. Úplné vynechání alkoholu, cigaret a aspoň částečné omezení kofeinu je dalším z bodů, kterými se podzimní detox vyznačuje.

Dalším nešvarem týkajícím se mnoha z nás je ponocování. V létě je jednoduché zapomenout na přibývající hodiny, když je venku stále světlo a teplo. Podzim s sebou však přinese také dřívější a pošmournější večery, které jdou ruku v ruce s únavou. Zdravý, nejméně osmihodinový spánek je základním prvkem jak celkového zdravého životního stylu, tak i podzimního detoxu. (Pozor, nejlepší spánek máme, pokud do postele ulehneme ještě před půlnocí.)

Součástí jakéhokoliv detoxu by měl být i detox digitální. Jestliže první věcí, kterou po probuzení hledáte, je mobil, týká se digitální detox právě vás. Nemusíte se úplně odstřihnout od počítače, televize a mobilu, ale zkuste místo ranního brouzdání po netu a ležení v posteli hned vstát a jít si připravit snídani, kterou si doopravdy vychutnáte. Namísto večerního koukání na seriál se zabavte knihou nebo partií deskových her s rodinou či přáteli. Nebo si jednoduše zajděte na procházku, čehož se týká i náš poslední bod.

Pohyb, základ života

Součástí detoxu je také aktivní pohyb. Po prolenošeném létě by vás měl detox nastartovat na dny plné pravidelného pohybu, ať už půjde o delší procházky (které se v barevném podzimu přímo nabízí), lekce pilates a jógy nebo běhání. Nejdůležitější je hýbat se s radostí, ne z donucení a s nechutí. Pokud je běh váš nepřítel, zkuste třeba plavání v krytém bazénu. A pokud vyloženě neholdujete žádnému sportu, vždycky je tu pro vás chůze.

Neméně důležité je i protahování. Výborná je na něj jóga i pilates, přičemž se nemusíte hned běžet zapsat do placených kurzů. Na Youtube najdete obrovské množství videí, kde vám instruktorky předcvičují. Jen si dejte pozor na to, s kým cvičíte. Rozdíl mezi nadšencem-amatérem a zkušenou lektorkou je velký. (Tip pro vás: pokud ovládáte angličtinu, skvělou lektorkou pilates je Australanka Nicole McPherson, která na svůj kanál Move With Nicole přidává nová videa každý týden.) Je jen na vás, kolik z našich tipů pro vás zůstanou pouze detoxem a kolik z nich zařadíte do svého každodenního života. Buďte k sobě laskaví a postupujte pomalu ale svědomitě, a to podle svého vlastního uvážení.

Autor: Světlana Nedvědová

Detoxy všeho druhu jsou již nějakou dobu velkým módním trendem. Ne vždy ale nabádají ke zdraví bezpečným aktivitám. Poradíme vám, jak na podzimní detox v souladu s vašim zdravím.
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ