Ajurvédské čištění nosu - prevence i léčba rýmy
11 účinků esenciálního oleje z hřebíčku + recept na jeho domácí výrobu
Epsomská sůl: 15 překvapivých využití pro zdraví, krásu a domov
Přírodní deodoranty: v čem se liší od klasických a proč jsou lepší
Jojobový olej – tekutý zázrak
Podzimní detox: ulevte svému organismu, ale bezpečně
11 účinků esenciálního oleje z hřebíčku + recept na jeho domácí výrobu
Epsomská sůl: 15 překvapivých využití pro zdraví, krásu a domov
Přírodní deodoranty: v čem se liší od klasických a proč jsou lepší
Jojobový olej – tekutý zázrak
Podzimní detox: ulevte svému organismu, ale bezpečně
Ajurvédské čištění nosu - prevence i léčba rýmy
Rýma dokáže potrápit v každém ročním období. Spreje z lékáren jsou sice účinné, můžete si na nich však snadno vypěstovat závislost. Pojďme se spolu podívat na jednoduchou techniku celostní medicíny, která vás ucpaného nosu zbaví - ajurvédské čištění nosu.
Starobylá ajurvéda
Ještě než si vysvětlíme samotnou techniku čištění nosu, zaměříme se na ajurvédu, ze které vychází. Co to tedy ta tajemně znějící ajurvéda vůbec je?Ajurvéda je, zjednodušeně řečeno, styl života. Její název se skládá ze svou slov, která v sanskrtu znamenají život (ayur) a vědění (veda), a právě vědění či nauka o životě plně vystihuje význam tohoto slovíčka. Přestože se v současnosti pojí především s alternativní medicínou, ajurvéda se netýká jen našeho zdraví, ačkoliv ho samozřejmě ovlivňuje. Vztahuje se také k našemu spánku, ke způsobu stravování či přístupu k životu. Cílem ajurvédy je nalezení vnitřního klidu, souladu mezi duševnem a fyzičnem. Tento cíl je neměnný už přibližně 5 tisíc let a v dnešní uspěchané době si získává čím dál více příznivců.
Čištění nosu nejen jako prevence
Stejně jako si každý den čistíme zuby, oblékáme se a češeme si vlasy, měli bychom každodenní péči věnovat i našemu nosu, respektive nosním dutinám. Právě nos totiž slouží jako „filtr“ nejrůznějších nečistot, které při každém nádechu nasáváme a které se usazují na jemných chloupcích. Přes tyto nečistoty následně dýcháme i ve spánku.Mnoho lidí navíc trpí sezónními alergiemi, které se projevují neustálým smrkáním. Když se k těmto alergiím přidá ještě zmíněné nachlazení či chřipka, náš nos dostává doopravdy zabrat. Kromě běžných nemocí a alergií se pravidelné vyplachování nosu doporučuje také lidem, kteří mají za sebou či před sebou operaci nosu, trpí astmatem, chronickou rýmou nebo bolestmi očí a čela.
Technika čištění nosu
Na výběr máme hned několik možností, v dnešním článku se zblízka podíváme na dvě nejznámější a nejoblíbenější: výplach nosní dutiny a výplach dutiny u kosti čelní.První technika
Výplach nosní dutiny se doporučuje provádět každý den tak, aby vám úkon zevšedněl. Lidé jej často spojují s ranním či/a večerním čištěním zubů, čímž si vyplachování zautomatizují ještě jednodušeji.Co k výplachům potřebujeme?
Budou nám stačit čtyři základní věci: jogínská plastová vyplachovací konvička (také se jí říká konvička néti), kterou seženete v lékárně a jejíž součástí je i odměrka na sůl, mořská sůl a voda o teplotě lidského těla (tedy kolem 37° C).1. Nejprve si v konvičce připravíme proplachovací roztok. Ten získáme smícháním přibližně 3 gramů mořské soli s 3 decilitry vody o teplotě lidského těla.
2. Chvilku počkáme, než se sůl rozpustí a vznikne nám tím fyziologický roztok.
3.Po dvou třech minutách vezmeme konvičku, předkloníme se nad umyvadlem, bradu stáhneme a ústí konvičky přiložíme k jedné nosní dírce.
4. Zhluboka se nadechneme a nakloníme konvičku tak, aby z ní začala téct voda. Ta nám bude proplachovat dutinu nosní, a tím pádem vytékat z druhé dírky. Nezapomeňte během celého procesu dýchat ústy!
5. Jakmile proteče zhruba polovina roztoku, je na čase propláchnout i druhou nosní dírku.
6. Když nám roztok došel, je nutné vysmrkat přebytečnou vodu a zbavit nos i dutiny veškeré tekutiny.
Druhá technika
Druhá metoda se od první odlišuje ve dvou věcech: první je samotný roztok, jelikož nebudeme nadále pracovat s obyčejným solným, nýbrž si připravíme bylinný proplach. A druhou věcí je samotné místo proplachu; kromě nosu se zaměříme i na dutiny u čelní kosti.Pozor: zatímco první typ proplachování se doporučuje všem, i dětem v mladším školním věku, druhá technika by mohla pro nejmenší být velmi nepříjemná!
Co k výplachu potřebujeme?
Místo konvičky budeme pracovat se dvěma stříkačkami o objemu 2,5 mililitru, dále s čistým bylinným výluhem, kapesníky a stopkami. Důrazně se doporučuje také druhá osoba, zvlášť zkoušíme-li tuto techniku poprvé.1. Nejprve si musíme vyrobit náš vlastní bylinný výluh. K tomu potřebujeme zhruba půl litru převařené vody, pět čajových lžiček sušeného plodu anýzu (k dostání ve zdravých výživách) a patnáct čajových lžiček sušené natě přesličky (k dostání ve zdravých výživách).
2. Obě bylinky podle potřeby nadrtíme v hmoždíři, následně smícháme v uzavíratelné skleničce. Dáme si vařit vodu, z bylinné směsi odebereme na polovinu čajové lžičky a tuto polovinu zalijeme. Necháme louhovat přinejmenším půl hodiny, poté scedíme. Takový roztok nám v lednici vydrží tři čtyři dny.
3. Do stříkaček natáhneme připravený roztok v teplotě lidského těla.
4. Najdeme vhodné místo, na které si můžeme lehnout tak, aby nám hlava volně „visela“ v záklonu (to nám umožní dýchat ústy).
5. Na minutce nastavíme 3 minuty, což je doba jednoho výplachu. Uvolníme se a dýcháme ústy.
6. Nejprve propláchneme stříkačkou jednu dírku, hned poté druhou. Nelekněte se nepříjemného pálení! Je součástí procedury. Čekáme, než se ozve minutka a pravidelně při tom dýcháme ústy.
7. Po uplynutí tří minut se velmi pomalu a opatrně posadíme a vysmrkáme nyní rozpuštěný obsah dutin a zbytky roztoku.
8. Poté opakujeme body 3 až 7. Jakmile je i druhý proplach za námi, relaxujeme a zhluboka dýcháme.
Jak jsem již zmiňovala výše; tento typ výplachu není zdaleka pro každého. Vyhnout by se mu měly malé děti, osoby trpící akutním zánětem v oblasti nosu či uší, lidé s mozkovou či srdeční chorobou. Při aplikaci by s vámi v místnosti měla být ještě jedna osoba. Po výplachu se vám může točit hlava, mohou vás trápit zalehlé uši či pocit pálení. Veškeré nepříjemné pocity by měly do několika dní odeznít. Pokud nadále přetrvávají, obraťte se na svého lékaře.
Technika, při které se čistí pouze nosní dutiny, by žádné komplikace způsobovat neměla a je proto vhodná úplně pro všechny. Přesto nemusí vyhovovat úplně všem, a jelikož hlavním mottem ajurvédy je soulad mezi tělem a myslí, nenuťte se do výplachů, způsobují-li vám spíše stres než uvolnění.
Autor: Světlana Nedvědová
Máte rýmu? Vylečte ji přírodně, pomocí ajurvédské metody s konvičkou neti. Čištění pomocí konvičky neti je skvělé i jako prevence proti rýmě, alergiím.
Zdravá výživa
300
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ