Zdraví

Přírodní deodoranty: v čem se liší od klasických a proč jsou lepší

01.12 2020|Alternativně
Přírodní deodoranty: v čem se liší od klasických a proč jsou lepší

Přírodní nebo klasický deodorant? Toť otázka, nad kterou se zamyslí mnozí z nás, kteří se zamysleli nad vlivem chemických látek používaných v kosmetice. V dnešním článku se proto podíváme, jaký v obou typech deodorantů rozdíl.

Pocení je nezbytné

Stejně jako jiní živočichové, i lidé musí chladit teplotu svého těla a zbavovat se tepla vytvořeného přeměnou energie. Pokud je však teplota okolí stejná jako teplota našeho těla, musíme zapojit aktivní mechanismus ochlazování. Jinými slovy přichází na řadu pocení, které je nezbytné, jelikož naše tělo před přehřátím.

V klidovém režimu vytvoří potní žlázy zhruba 200 mililitrů potu za den, během intenzivního cvičení nebo napjatého psychického stavu se číslo zvyšuje. Poslední druh pocení se nazývá emocionální a dochází k němu v důsledku nervozity, strachu, radosti či bolesti. V extrémních podmínkách je lidské tělo schopné vyloučit až několik litrů potu. Hlavní složkou je nepřekvapivě voda, jejímž odpařováním z povrchu kůže dochází k žádoucímu efektu ochlazení. Kromě ní obsahuje ionty draslíku, hořčíku a sodíku, ale také aminokyseliny a močovinu.

Zápach a pocení nejsou jedno a totéž

Přestože si většina z nás spojí tmavé kruhy v podpaží s nepříjemným zápachem, samotný pot je bez odéru. Zápach způsobují bakterie na povrchu kůže, které se živí bílkovinami a tuky obsaženými v potu. Navíc jim vyhovuje teplo a vlhko, typické zrovna pro oblast podpaží. Zajímavé je, že se takzvané apokrinní žlázy, které se nachází v oblasti třísel a podpaží, aktivují až v pubertě. Malé děti, ač zpocené, tedy nezapáchají. Mají totiž aktivní pouze ekrinní žlázy, nacházející se ve spodních vrstvách kůže. Ty produkují vodnatý pot.

Deodorant vs antiperspirant

Tím se dostáváme k hlavnímu rozdílu mezi deodoranty a antiperspiranty, které můžeme sehnat téměř všude, od sámošky přes drogerii až po lékárnu. Deodorant brání svým složením pouze zápachu, jelikož obsahuje látky, které zabraňují reakci potu s bakteriemi. Je-li navíc parfémovaný, zajistí nám příjemnou vůni, která pot překryje. Zato antiperspirant zabraňuje pocení samotnému. Obsahuje hliníkové soli, které se při kontaktu s pokožkou mění na gel, jenž potní žlázy prostě zablokuje. Pot tedy nemá kudy vycházet ven.

Hliník není jediným nebezpečím

Téměř každoročně se otvírá diskuze o škodlivosti hliníku v antiperspirantech, jelikož v některých studiích vyšla najevo možná spojitost s rakovinou prsu. Jeho soli totiž mohou způsobovat změny v estrogenových receptorech. Nebylo však prokázáno, že by skutečně způsoboval rakovinu. Nicméně hliník není tím jediným, čemu bychom se měli vyhnout v přípravcích, které používáme každý den. Stejně jako v konvenčních krémech, sprchových gelech, sérech a dalších produktech se i v deodorantech nachází látky, jež nejsou tím pravým ořechovým pro naše tělo.

Parabeny jsou konzervační látky zabraňující rychlému kažení výrobků. Mají stejnou pověst jako soli hliníku. Přestože lékaři nepotvrdili jejich spojitost s rakovinou, vedou se rozsáhlé debaty o tom, zda se mezi parabeny a nádory dá najít souvislost.

Přírodní deodoranty

Alternativou bez hliníku i bez parabenů jsou přírodní deodoranty. Antiperspiranty v přírodní kosmetice nenajdete, protože pocení samo o sobě je přirozeným procesem, který by se neměl potlačovat. Nenechte se však zmást marketingovými triky a nesahejte v drogerii po prvním přípravku v zeleném obalu s kytičkami. Vždy si pečlivě čtěte složení (INCI), a pokud v něm najdete látky, kterými si nejste jistí, zkuste si je vyhledat na internetu.


Krém, sprej nebo krystal

Přírodní deodoranty lze sehnat v mnoha variantách, od samotného krystalového kamence přes krémové v kelímku, tuhé v plastu či tekuté ve spreji. V jejich složení by měly převažovat esenciální oleje, zmíněný kamenec a másla. Mohou obsahovat také deriváty včelího vosku, glycerin, vitaminy či škrob/sodu. U sody pozor, může způsobit alergickou reakci, a tak někomu vyhovují bezsodé deodoranty (které jsou už také běžně k sehnání). A pokud nechcete nic kupovat, můžete si koneckonců zkusit vyrobit vlastní deodorant doma. Na internetu najdete spoustu návodů, z nichž některé budou obsahovat jedlou sodu, jiné kokosový olej. Je jen na vás, abyste je vyzkoušeli a zjistili, které složení vám nejvíce vyhovuje.

Čekání přináší ovoce

Poznámka na závěr: stejně jako jsme zmiňovali v předchozích článcích s tematikou přírodní kosmetiky, i u deodorantů může chvíli trvat, než se vaše tělo adaptuje na čistě přírodní látky. Pokud pocítíte v prvních dvou týdnech mírné zhoršení či se vám bude zdát, že deodorant nefunguje, vydržte a dejte svému tělu čas. Přece jen je to lepší, než si do něj vpravovat látky, které mohou být potenciálně nebezpečné.

Autor: Světlana Nedvědová

Přírodní deodoranty: v čem se liší od klasických a proč jsou lepší. Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem? Proč je lepší přírodní deodorant a proč se nevyplácí potlačovat pocení?
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
evka|15.12 2020 08:08
Osobně na přírodní deodoranty nedám dopustit. Už je to pár let, co jsem se rozhodla, vyřadit produkty s hliníkem. A nedávno jsem přešla na 100 přírodní kosmetiku a mám z toho velkou radost
Odpovědět
 0