Zdraví

Epsomská sůl: 15 překvapivých využití pro zdraví, krásu a domov

18.01 2022|Alternativně
Epsomská sůl: 15 překvapivých využití pro zdraví, krásu a domov

Epsomská sůl je jednou z těch věcí, které je dobré mít vždy po ruce, obzvláště, pokud vás zajímá přírodní medicína. Chemicky se jedná o síran hořečnatý doplněný krystalovou vodou, který tak získává formu heptahydrátu. Je významnou součástí mořské vody i některých českých minerálních vod (Šaratica, Zaječická hořká). Oceňována je hlavně pro svůj vysoký obsah hořčíku, díky kterému má široké využití nejen v oblastí zdraví a krásy.

Co je Epsomská sůl?

Se stolní nebo himalájskou nemá nic společného. Na rozdíl od tradičních solí, které jsou na bází sodíku, je epsomská sůl spíše "solí" na bázi hořčíku. Právě hořčík patří mezi minerály, které mnoha lidem chybí. Využitím epsomské soli různými způsoby si můžete snadným způsobem doplnit hladinu hořčíku. Jen buďte opatrní, jak varují štítky na jakémkoliv balení této soli, je to silné projímadlo, takže to rozhodně není doplněk, který byste měli užívat interně bez doporučení lékaře.

Využití epsomské soli


1. Relaxační koupel

Epsomská sůl se přidává do koupele již od dob, kdy byla poprvé objevena u anglického města Epsom. Díky vysokému obsahu hořčíku je ji přisuzována schopnost odbourávat stres, zlepšovat spánek a podporovat dobrou náladu. Příprava koupele je jednoduchá, stačí přidat šálek epsomské soli do teplé koupele a relaxovat v ní 20 minut. Můžete také přidat jednu nebo dvě kapky levandulového éterického oleje, který dodá krásnou vůni a rovněž pomůže navodit pocit relaxace.

2. Pomůže odstranit třísku

Tohle je starý trik, který se osvědčí všem rodičům, jejichž děti milují lezení po stromech a běhání naboso. Silný roztok teplé vody a epsomské soli může pomoci při vytahování třísky. Tříska se díky němu rozmočí a pak se lépe vytahuje. Jak na to? Rozpusťte 1/3 šálku epsomské soli v 1 šálku teplé vody a míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Postiženou část těla namáčejte v roztoku nejméně 10 minut. Poté třísku opatrně odstraňte pinzetou. Pokud je tříska velká a hluboko, určitě je lepší navštívit lékaře.

3. Hořčíkový peeling na nohy

Nohy jsou jednou z nejvíce přepracovaných a nedoceněných částí našeho těla. V náročných dnech, kdy končíte s bolavými nohami, vám může pomoci hořčíkový peeling. Jak na to? Jeden šálek epsomské soli smíchejte s 1/4 šálku olivového oleje, 1 lžičkou tekutého kastilského mýdla a 10 kapkami esenciálního oleje dle výběru. Vše smíchejte a aplikujte na unavené nohy. Po použití opláchněte. Peeling má blahodárné účinky také na popraskané paty. Pokud vám směs zůstane, uchovávejte ji ve vzduchotěsné nádobě.

4. Pevnější pokožka obličeje

Začleňte epsomskou sůl do každodenní rutiny při mytí obličeje. Má skvělý exfoliační a čisticí účinek! Její látky pronikají do pórů, odstraňují přebytečnou špínu a maz. Stačí trošku soli rozmixovat v mixéru a přidat do mycího prostředku na obličej.

5. Úleva od bolesti

Epsomská sůl je skvělá proti bolestem těla a svalů. Dokonce má vliv i na otoky. Síran hořečnatý se nejlépe vstřebává kůží, proto se nejčastěji indikuje ve formě koupelí. Přidejte 2 šálky epsomské soli do horké koupele a relaxujte v ní minimálně 20 minut.

6. Pomoc proti mastným vlasům

Pokud vás trápí mastné vlasy, které myjete skoro každý den a už večer cítíte, že jsou zase zplihlé a mastné, pak zkuste epsomskou sůl. Sůl přidejte do svého šamponu, umyjte si s ním vlasy a poté důkladně opláchněte, jako obvykle.

7. Maska na vlasy zvyšující objem

Jak jsme si výše uvedli, hořčík je skvělým prostředkem na mastné a zplihlé vlasy. Můžete jej použít také k jejich posílení a zvětšení objemu. Namíchejte svůj kondicionér stejným dílem se solí, naneste na vlasy a nechte cca 15–20 minut působit. Poté vše opláchněte a vyfoukejte fénem jednotlivé prameny do sucha! Budete překvapeni výsledkem.

8. Hořčíkové mléko

Účinek magnezia na kožní onemocnění byl prokázán mnoha studiemi. Magnezium snižuje nadměrné rohovění pokožky, reguluje imunitní pochody v kůži a tlumí alergický zánět. Poradit si dokáže i s mravenčením. Všechny tyto účinky si můžete dopřát, když rozmixovanou epsomskou sůl (1/2 šálku) přidáte do svého tělového krému.

9. Peeling

Epsomská sůl je bezva přísadou do tělového peelingu. Půl hrnku soli smíchejte s trochou mandlového nebo olivového oleje a peeling je na světě. Hrubou sůl můžete použít na tělový peeling. Pokud potřebujete peeling na pleť, sůl lehce rozdrťte v mixéru.

10. Proti svědění a kousnutí od hmyzu

Epsomská sůl dokáže zmírnit svědění kůže po kousnutí hmyzem. Rozpusťte lžíci epsomské soli v šálku vody a nechte ji vychladnout. Potřete místo, kde vás kousl hmyz a nechte chvíli působit. Uklidnit svědící pokožku po kousnutí od komára dokáže i kapka levandulového oleje.


11. Uklidňující sprej po opalování

Opalování je prospěšné jen s mírou a nikdy ne během pravého poledne, kdy je žár slunce nejsilnější a riziko spálení největší. Vzhledem k tomu, že je spálení sluncem škodlivé, měli bychom vyvinout veškeré úsilí proto, abychom se mu vyhnuli. Ve výjimečných případech, kdy máme sluníčka více než potřebujeme, je dobré použít uklidňující krém po opalování. Rozpusťte 2 lžíce epsomské soli v šálku vody a nechte vychladnout. Přelijte do rozprašovače a přidejte 4 kapky levandulového éterického oleje a protřepejte. Nastříkejte na spálenou pokožku. Na stejný problém funguje i zředěn jablečný ocet, solný sprej ale voní mnohem lépe!

12. Buďte lepším zahradníkem

Přidejte lžíci epsomské soli do půdy okolo rostlin, které produkují ovoce. Úroda bude lepší a plody sladší. Dvě polévkové lžíce epsomské soli jednou za měsíc ocení i rostliny v květináči. Stačí ji přidat do zeminy nebo zálivky.

13. Rozlučte se slimáky

Sůl všeho druhu, včetně té epsomské, je skvělým prostředkem proti slimákům. Nasypejte epsomskou sůl všude tam, kde nechcete, aby se slimáci dostali.

14. Krásné růže

Růže milují hořčík. Zkuste kolem růžových keřů jednou za měsíc nasypat lžíci epsomské soli a dobře je zalít. Porostou rychleji a budou lépe kvést.

15. Čistič obkladů a spár

Epsomská sůl najde své upotřebení i v domácnosti. Oceníte ji při čištění ploch v koupelně. Zvláště, pokud chcete vyčistit dlaždice nebo spáry bez chemického čističe. Stačí přidat trochu epsomské soli do tekutého mýdla a špinavou plochu vydrhnout a následně dobře opláchnout.

Epsomská sůl a dávkování

Epsomská sůl je bezpečná, pokud dodržujete dávkování. Co se týče vnitřního používání, je vždy dobré se poradit s lékařem! I když epsomská sůl není silně účinná látka, může způsobit problémy. Síran hořečnatý se například nesmí podávat při nedostatečnosti ledvin. Laik navíc nezná přesnou koncentraci vodného roztoku. Dalším problémem je kvalita epsomské soli. Je dobré si všimnout, že na velké části balení epsomské soli se uvádí, že je pouze pro vnější použití. Výrobek totiž může obsahovat látky, které nejsou vhodné pro vnitřní použití, například olovo.

Autor: jad

Epsomská sůl je skvělým prostředkem k uvolnění namožených svalů. Dokáže odbourat stres, zlepšit spánek či náladu. Četné využití má i v oblasti krásy a domácnosti.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ