Zdraví

11 účinků esenciálního oleje z hřebíčku + recept na jeho domácí výrobu

23.04 2021|Alternativně
11 účinků esenciálního oleje z hřebíčku + recept na jeho domácí výrobu

Esenciální hřebíčkový olej je získáván destilací sušených pupenů květu nebo jiných částí stromu (listů, stonků) Hřebíčkovce kořenného. Kromě toho, že se hřebíček pyšní velice významnou rolí v kuchyni, je i léčivým pokladem. Věděli jste, že přírodní olej získaný z hřebíčku prospívá našemu zdraví?

Jaké látky esenciální olej z hřebíčku obsahuje?

Eugenol neboli kyselina hřebíčková je olejovitá kapalina, která je částečně vodou rozpustná, ale dokonale se rozpouští v organických rozpouštědlech, ve kterých se právě esenciální oleje připravují. Koncentrace eugenolu tedy dosahuje až 90% celkového obsahu složek oleje z hřebíčku. Využívá se jako antiseptikum a analgetikum ve zdravotnictví. Mimo tvoří příměs do zubních výplní, využívá jako přísada do parfémů, ochucovadel, mýdel aj.

Jak účinkuje?

Hřebíčkový esenciální olej patří mezi jeden z nejintenzivnějších ze skupiny. Je více dráždivý, proto se doporučuje ve velké míře naředit na maximálně 1-2% roztok. Eugenol je totiž ve vysokých koncentracích toxický vůči játrům i ledvinám. Když jej ale správně využíváme, může přinést tyto benefity:

1. Má antibakteriální účinky
Zabíjí buňky stafylokokových bakterií a účinně ničí respirační bakterie.

2. Má fungicidní účinky
Jinak také protiplísňové účinky. Zastavují totiž růst mnoha druhů plísní.

3. Účinně působí proti kvasinkám
Candida albicans způsobuje kvasinkové infekce na chodidlech, v ústech nebo vagíně. Hřebíčkový olej tyto kvasinky úspěšně zahubí.

4. Přírodní antioxidant
Pomáhá odbourávat volné radikály, které způsobují oxidační stres buněk. V tomto důsledku dochází k předčasnému stárnutí, a také nebezpečným mutacím buněk.

5. Působí na zdraví jater
Výzkum, který byl prozatím proveden pouze na krysách ukázal, že by hřebíček nebo eugenol mohly působit proti steatóze (ztučnění) jater. Výsledkem byl ústup zánětu a odbourání oxidativního stresu. Některé průzkumy dokonce ukázaly, že by hřebíčkový olej mohl působit k regeneraci jater při cirhóze.

6. Snižuje krevní cukr
U myší trpících diabetem byly provedeny pokusy, které ukázaly, že by olej z hřebíčku mohl zlepšovat vychytávání inzulínu.

7. Na zdraví chrupu
Působí léčivě na eroze (oděrky) a afty v ústech. Na zubní kaz jej můžete využít jako přírodní anestetikum.

8. Je přínosem pro trávicí trakt
Trápí vás žaludeční vředy, plynatost nebo záněty žaludku? Hřebíčkový olej působí protizánětlivě, antisepticky a uklidňuje trávicí trakt.

9. Pro zdraví pleti
Ulevuje od svědění a je účinným přírodním tonikem na problematickou pleť. Nesmí se však aplikovat na otevřené rány.

10. Pro zdraví kostí
Další test, který byl proveden zatím na zvířatech ukázal, že by pravidelné dávky hřebíčkového oleje mohly přispívat k prevenci osteoporózy.

11. Působí proti rakovině
Výzkum z roku 2014, který se konal in vitro (ve zkumavce), potvrdil, že by esenciální hřebíčkový olej mohl ovlivnit rakovinu prsu. Působí totiž na rakovinné buňky toxicky. V jiném in vitro výzkumu se ukázalo, že zastavil růst rakovinných buněk prsu, děložního čípku a tlustého střeva.

Jak můžeme esenciální hřebíčkový olej využít?

Difuzér

Sprej

Lokální využití
Jako masážní olej (2,5% roztok); krémy, peelingy a tělová mléka (1-2,5% na normální typ pleti a 0,5-1% na citlivý typ pokožky)

Na zuby a dutinu ústní
Pár kapek esenciálního hřebíčkového oleje smíchejte s nosným olejem (olivovým, kokosovým,..) a namočte do něj smotek vaty, aplikujte přímo na bolavý zub a nechte pár minut působit. Zamezte kontaktu s dásněmi. Můžete opakovat každé 2 hodiny.

Vedlejší účinky podání esenciálního oleje z hřebíčku


1. Alergické reakce

Ve vzácných případech se může dostavit i neadekvátní alergická reakce, která může vést až k anafylaktickému šoku.

Jak rozpoznat příznaky anafylaktického šoku?
  • vyrážka, která výrazně svědí
  • potíže s dechem
  • chraptění nebo kašel
  • pocit nateklého nebo zúženého hrdla
  • pocit na zvracení
  • průjem
  • omdlení

2. Poleptání nebo podráždění kůže

Někteří lidé mohou být na hřebíčkový olej citlivější, zejména proto, že jde o dost silný a dráždivý olejíček. Doporučuje se proto udělat test citlivosti. Na předloktí aplikujte malé množství zředěného oleje. Pokud postřehnete začervenání, svědění nebo otok, raději olejíček nevyužívejte.

3. Interakce s léky

Hřebíčkový olej může vzájemně působit a ovlivňovat se s určitými druhy léčiv. Patří zde například:

antikoagulancia (léky na ředění krve)

SSRI a inhibitory moanoaminooxidázy (ze skupiny antidepresiv)

A také se nesmí kombinovat s léky, které zpomalují srážlivost krve, např. ibuprofen a aspirin.

4. Kontraindikace užití

Pokud jste po vážnějším operačním zákroku, máte cukrovku nebo krvácivé choroby, aplikace ani užívání oleje z hřebíčku se nedoporučuje.

Jak si vyrobit hřebíčkový olej doma?

Recept je velice jednoduchý. Během 14 dnů jej můžete začít využívat. Budete potřebovat 1 skleněnou lahvičku o objemu 30 ml, která je ideálně tmavá (pokud je průhledná, zabalte ji, aby na do ní neprosvítalo světlo), 5-10 hřebíčků a panenský olivový olej nebo kokosový olej.

Hřebíčky stačí do lahvičky vsypat a zalít olivovým nebo kokosovým olejem zhruba 2,5 cm nad hladinu hřebíčků. Důkladně protřepejte a nechte 14 dní odležet na temném místě. Po 14 dnech proceďte přes obvaz nebo hrubě tkané plátno.

Autor: Zuzana Pitříková

Hřebíčkový olej je výborný pomocník proti bolestem zubů, plísním, kvasinkám. Působí jako přírodní antioxidant, podporuje zdravá játra a snižuje krevní cukr. Návod, jak si hřebíčkový olej vyrobit doma.
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ