Zdraví

Játra patří k nejdůležitějším orgánům. Dokáží se samy regenerovat

08.07 2019|Anatomie
Játra patří k nejdůležitějším orgánům. Dokáží se samy regenerovat

Játra jsou největším vnitřním orgánem v našem těle a bez debaty jedním z nejdůležitějších. Pokud přestanou správně fungovat, znamená to nebezpečí pro celé tělo, protože všechny další orgány jsou na nich závislé. Naštěstí toho hodně snesou a mají na rozdíl od mnoha dalších částí těla dobrou schopnost se do určité míry regenerovat, ale samozřejmě mají své meze.

Uloženy jsou v pravé horní části břicha a mají zhruba trojúhelníkový tvar. Okysličená krev do nich proudí jaterní tepnou a vrátnicová žíla do nich přivádí živiny vstřebané ve střevech a v žaludku. Zajímavostí je, že v klidu spotřebují játra 20% veškerého kyslíku, který do našeho těla přichází.

Plní několik nepostradatelných funkcí

Závisí na nich metabolismus základních živin, tedy sacharidů, lipidů a bílkovin. Glukóza z krve je tu přeměňována na zásobu glykogenu nebo tuku, při hladovění se zásoby mění zpět na glukózu, kterou je tělo schopné zpracovat. Až 10 % všech tuků uložených v našem těle můžeme najít právě v játrech, což samozřejmě může znamenat problém, pokud trpíme nadváhou. Udržují také zásobu železa a vitamínu A, D, K a B12. Dohlíží na zachování stálé hladiny glykémie a tvoří se v nich neesenciální aminokyseliny.

Játra mají důležitou roli v procesu trávení, protože produkují žluč, která se ve střevech podílí na rozkladu tuků. To souvisí s další jejich funkcí, a to s detoxikací organismu. Do žluči se totiž postupnými procesy v játrech dostává nadbytečný cholesterol a hem z rozpadlých červených krvinek. Odbourávají z těla amoniak, který je toxický a tvoří se při některých fyziologických procesech. Tím ovlivňují acidobazickou rovnováhu těla, tedy laicky řečeno zabraňují překyselení organismu. Škodlivé cizorodé molekuly, které není možné vyloučit močí, jsou v játrech zpracovávány tak, aby se močí vyloučit daly. Končí tu nepoužité a neaktivní hormony, například inzulín.

Hormony se tu také tvoří, a to hormony ovlivňující krevní tlak a správný růst. Při embryonálním vývoji zde probíhá krvetvorba, která se může v případě velkého poškození kostní dřeně obnovit dokonce i u dospělých. Aby toho nebylo dost, játra hrají roli také v imunitních procesech, tvoří se v nich totiž spousta složek našeho imunitního systému a také albumin, což je bílkovina vyskytující se v krevní plazmě a dalších tělních tekutinách, která zprostředkovává správné přenášení látek v těle a udržuje tak stabilní vnitřní prostředí.

Jak už bylo řečeno, játra jsou nezbytná pro správné fungování našeho organismu. Co se týká znečištění, mají dost tuhý kořínek, ovšem mohou je postihnout i jiná onemocnění. Játra jsou na povrchu krytá pobřišnicí, na několika místech jsou však holá a tím pádem zranitelná. Těmito oblastmi do nich může proniknout především infekce, která řádí v oblasti břicha nebo hrudníku.

Onemocnění jater

Nejznámějším zánětem jater je hepatitida neboli infekční žloutenka. Všeobecně známá je také škodlivost přílišné konzumace alkoholu nebo některých léků, uveďme pro příklad paracetamol. Nebezpečí může přijít i z vlastního těla formou autoimunitní reakce, která způsobí primární biliární cirhózu - postupně jsou ničeny žlučové kanálky a žluč s toxiny se tak hromadí v játrech, místo aby byly odváděny pryč. Při poškození tkáně jater dochází k fibróze neboli zjizvení, které může být nakonec tak rozsáhlé, až se játra dostanou do stavu nazývaného cirhóza, při kterém je už ovlivněný správný průtok krve játry a dochází ke zvýšenému tlaku v povodí vrátnicové žíly.

Vyloučeno není ani fyzické poškození jater při úrazu nebo při některých divočejších sportech. Vzhledem k jejich prokrvenosti je vnitřní krvácení z jater zvlášť nebezpečné a může se rychle stát fatálním. V játrech může také vzniknout rakovinné bujení. Největšími rizikovými faktory jejího vzniku jsou hepatitidy typu B a C a právě cirhóza jater. Nejzávažnější a zároveň jeden z nejběžnějších nádorů, které mohou v játrech vzniknout, jsou hepatocelulární karcinomy. Pokud játra nefungují správně, začnou se samozřejmě v těle hromadit toxiny, které by v nich za normálních okolností byly odbourány, a nastává jaterní encefalopatie, která vede ke kómatu a může být smrtelná.

Jak poznat, že vaše játra nejsou v pořádku?

Existuje několik nezaměnitelných symptomů, které provázejí poruchy jater, ale pokud je na sobě začneme pozorovat, znamená to, že jsou na tom naše játra už opravdu hodně špatně a nezvládají poškození kompenzovat. Mezi tyto symptomy patří bledá stolice, protože dochází k absenci barviva vznikajícího ve správně fungujících játrech. Naopak moč je tmavá, protože se v ní vyskytuje bilirubin, který je normálně odváděn žlučí. Nadbytečný bilirubin se dostává také do kůže, důsledkem je typické její typické zežloutnutí a také zežloutnutí očního bělma.

Kromě toho způsobuje bilirubin na kůži svědění, které je nejčastější věcí, na kterou si pacienti s poškozenými játry stěžují, pociťují ho i v případě, kdy k zežloutnutí kůže nedošlo. Je to nepříjemné a často není možné ho potlačit ani léky. V poškozených játrech se neprodukuje albumin, nedochází tedy ke správnému transportu látek v těle a dochází k otékání břicha, nohou a kotníků. Nastupuje únava a slabost, protože organismus trpí celkovým nedostatkem živin, minerálů a vitamínů. Snadno se tvoří boule a krvácení, protože není dostatečná produkce srážlivých faktorů pocházejících z jater.

Játra se dokáží regenerovat

Játra, jako jediný orgán v našem těle, jsou schopna regenerace. Nejedná se o pravou regeneraci, kdy by výsledkem byl stejně vypadající orgán, nicméně pokud máme alespoň čtvrtinu jater, zvětší se a dokážou obnovit svou původní funkci. Pokud nám nezbývá ani čtvrtina použitelných jater, je jediným dalším řešením transplantace.

Může se dokonce jednat i o transplantace od živého dárce, především v pediatrii. Pro nahrazení kompletních jater novorozence nebo batolete je potřeba jen pětina jater dospělého člověka. Je možné tímto způsobem transplantovat játra i mezi dvěma dospělými, a to odebráním a přemístěním pravého laloku, který tvoří asi 60% jater. Je to ale kontroverzní řešení, protože pro dárce může znamenat poměrně velké nebezpečí, může skončit i jeho smrtí. V současné době je naštěstí pomocí vyspělých zobrazovacích metod možné posoudit, zda je stav a anatomie jater dárce skutečně vhodná k úspěšné transplantaci.

Co můžeme udělat pro zdraví našich jater?

Není to žádná věda ani magie. Stačí dodržovat základní předpoklady zdravého a vyváženého životního stylu. Mít pestrou stravu a dostatečný pitný režim, nekouřit, přehnaně nepít a celkově se vyhýbat kontaktu s nebezpečnými toxiny, které by nakonec v našich játrech skončili. Mezi ně patří pesticidy a insekticidy, ale také mnoho léků, jejichž užívání je vždy potřeba konzultovat s lékařem a nepřekračovat doporučené dávky.

Nebezpečí podle statistik představuje i užívání hormonální antikoncepce a anabolických steroidů. Dalším důležitým bodem je dodržování základní hygieny a bezpečného sexu. V neposlední řadě musíme uvést i pravidelnou fyzickou aktivitu a snahu o omezení nadváhy, stearóza neboli vnitřní tuk může fungování jater nemálo narušit.

Není zatím prokázáno, že by existovala nějaká potravina, která by měla na lidská játra ozdravný účinek - je to především nedostatkem testování přímo na lidech, nicméně předpokládá se, že játrům prospívají antioxidanty. Nemůžeme tedy nic zkazit například grapefruitem, borůvkami, brusinkami, hroznovým vínem, brokolicí, růžičkovou kapustou, ořechy, tučnými rybami nebo olivovým olejem. Milovníky kávy potěší, že se v souvislosti se zdravím jater všeobecně nejvíc vyzvedává pozitivní vliv pití kávy.

Autor: Barbora Bukačová

Játra jsou největším orgánem v těle a také jedním z nejdůležitějších. Játra mají několik životně důležitých funkcí. Produkují žluč, detoxikují organismus...
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ