Zdraví

Plocha jako tenisový kurt. Co víme o tenkém stře

29.09 2021|Anatomie
Plocha jako tenisový kurt. Co víme o tenkém stře

Jeden z nejdůležitějších orgánů našeho trávicího ústrojí má plochu o něco větší, než je průměrné tenisové hřiště. Řeč je o tenkém střevě, v němž dochází ke vstřebávání živin a bez něhož bychom jídlo jen tak nestrávili. V dnešním článku se podíváme nejen na funkci střeva, ale také na nemoci, které jej ohrožují.

Tenké, dlouhé a důležité

Tenké střevo se nachází mezi žaludkem a tlustým střevem. Jde o nejdůležitější část trávicí trubice. Na rozdíl od tlustého střeva je velmi dlouhé: délka se sice liší u každého člověka, obecně má však tenké střevo zhruba 3 až 5 metrů na délku. Jeho délku vyvažuje šířka, z níž se odvozuje také název samotného orgánu: v průměru má 3 až 3,5 centimetrů na šířku, a je tedy doopravdy tenké.

Jak jsme zmiňovali v titulku, jeho plocha je skutečně stejně velká (ne-li větší) než plocha tenisového kurtu (pro srovnání: plocha tenkého střeva je zhruba 300 metrů čtverečních, zatímco plocha tenisového hřiště přibližně 260 metrů čtverečních). Jeho sliznice vytváří velké množství klků, což jsou miniaturní výběžky umožňující zvětšení vnitřního prostoru. Tím usnadňují vstřebávání. Tenké střevo je tvořeno třemi částmi, které na sebe plynule navazují. Pojďme se na podívat blíže.

Dvanáctník, lačník a kyčelník

Čeština jim dala jména jako z pohádky, často je však uvidíte i pod jejich
latinskými názvy: duodenum, jejunum a ileum. Dvanáctník neboli duodenum je první a nejkratší část tenkého střeva. Měří zhruba 25 centimetrů. Jeho stěna tvoří hladká svalovina, která zajišťuje peristaltické pohyby, díky nímž dochází k pohybu a promíchávání potravy. Zároveň v něm dochází k chemickému rozkladu potravy a absorpci živin.

Lačník neboli jejunum plynule navazuje na dvanáctník, který se v něj mění v blízkosti levé ledviny. Stavbou se od něj příliš neliší, ačkoliv postrádá Brunnerovy žlázy (ty ve dvanáctníku neutralizují kyselé žaludeční šťávy). Trávení potravy a absorpce živin probíhá i v lačníku. Kyčelník neboli ileum je nejdelší částí tenkého střeva. Nachází se na pravé straně dutiny břišní a přechází do tlustého střeva. Jeho sliznice je na rozdíl od předchozích dvou částí méně zřasená. Absorbuje se zde vitamin B12 a také soli žlučových kyselin.

Hlavní funkce tenkého střeva

Jak bylo řečeno výše, mezi hlavní funkce tenkého střeva patří především trávení potravy, které však začíná už v žaludku. Díky přítomnosti pankreatických šťáv a žluči je však trávenina dále štěpena a živiny z ní jsou absorbovány – včetně vitamínů, iontů.

A právě vstřebávání je druhou hlavní funkcí tenkého střeva. Děje se různými mechanismy, například procesem aktivního transportu. Při něm se živiny za spotřeby energie transportují přes střevní stěnu. Právě ve střevní stěně se nachází specifické a složité sloučeniny, které fungují jako přenašeče a jsou pro tento typ transportu nezbytné. Některé látky se však absorbují pomocí pasivního transportu: vstřebávání je v tom případě podobné difúzi. Obecně lze říct, že v první části tenkého střeva dochází k hlavnímu štěpení živin, zatímco v druhé převažuje funkce resorpce živin do krevního a lymfatického oběhu.

Kdy zpozornit aneb nemoci tenkého střeva

Mezi nemoci, které se s tenkým střevem pojí nejčastěji, patří idiopatické střevní záněty (IZS). Jde o chronická onemocnění, která charakterizuje poškození tkání a zánět. Typické je pro ně střídání relapsů a remisí, tedy horších a lepších období. Mezi dva základní IZS řadíme Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu.

Crohnova nemoc

Příčina vzniku není známá, předpokládá se, že jde o autoimunitní a geneticky podmíněnou chorobu. Projevuje se bolestí v podbřišku, průjmem, ztrátou váhy a únavou. Nemoc se většinou projeví u dospívajících a mladých dospělých, zhruba mezi 15. a 30. rokem. Postihnout nemusí pouze tenké střevo, ale jakoukoliv část trávicího traktu.

Nicméně nejčastěji bývá postižený kyčelník, tedy poslední část tenkého střeva, nebo tračník. Zánět napadá stěnu trávicí trubice a tvoří vředy, může se mísit s dalšími komplikacemi jako krvácení a infekce. U 60 procent nemocných je třeba chirurgického zásahu a odnětí postiženého úseku traktu. Zároveň pacienti užívají léky a musí upravit svůj jídelníček. Crohnova choroba dokáže znepříjemnit život, úmrtnost má však nízkou. Důležitá je co nejčasnější diagnostika a zahájení léčby.

Ulcerózní kolitida

Hned na začátek musíme zmínit, že ulcerózní kolitida postihuje téměř výlučně tlusté střevo. Jsou však známy i případy, kdy poškodí poslední část tenkého střeva, lačník. Opět jde o autoimunitní onemocnění, na rozdíl od Crohnovy choroby jsou jím postiženy o něco častěji ženy (u Crohna postihuje obě pohlaví stejnou měrou). Příčiny vzniku choroby nejsou známé, zajímavé však je, že se téměř nevyskytuje v rozvojových zemích.

Mezi příznaky patří neustálé nutkání vyprázdnit se, přičemž z těla vychází pouze malé množství stolice, často smíšené s krví. Bolesti břicha, krvácení a průjem jsou spolu s horečkami a bolestmi další z projevů. Podobně jako u Crohna jsou při léčbě nasazeny medikamenty a upravuje se jídelníček. Chirurgický zákrok se však týká pouze těžkých případů.

Rakovina tenkého střeva

Poměrně dobrou zprávou je, že rakovina tenkého střeva je vzácným onemocněním, které postihuje každoročně jen zhruba 150 lidí v České republice. Příčiny vzniku nejsou známy. Nádory mohou být jak nezhoubné (benigní), tak zhoubné (maligní). Podle zhoubnosti se také liší projevy rakoviny. Obecně lze považovat za příznaky opakovanou a krátkodobou obstrukci střeva, bolest vystřelující do zad, skryté krvácení a pokles váhy spolu s nechutenstvím.

Vliv na vznik rakoviny mohou mít klasické nezdravé návyky jako nevhodná strava, kouření a nadměrné pití alkoholu. Zvýšené riziko je také u pacientů s Crohnovou chorobou. Léčí se operativně, často v kombinaci s ozařováním a chemoterapií. Po skončení léčby chodí pacient pravidelně na kontroly, aby se případně podchytilo opětovné vzplanutí nemoci. Součástí léčby by měla být také lázeňská péče.

Autor: lan

Tenké střevo je nenahraditelný orgán. Bez něj bychom nemohli strávit potravu. Jeho plocha je větší než tenisové hřiště. Choroby tenkého střeva.
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ