Zdraví

Trápí vás slinivka? Neberte to na lehkou váhu

01.03 2021|Anatomie
Trápí vás slinivka? Neberte to na lehkou váhu

Nenápadná, malá, ale důležitá. Takto by se dala popsat slinivka břišní neboli pankreas. Lidé, kteří mají slinivku zdravou, o ní pomalu ani nevědí. To stejné nemohou tvrdit ti, kteří si už prošli pankreatitidou či jinými nemocemi, které slinivku postihují. V dnešním článku se na pankreas podíváme blíž. Popíšeme si, jak vypadá, jaké plní v našem těle funkce a jaké choroby ji ohrožují.

Lehká, ale nezbytná

Slinivka břišní je malý nepárový orgán trávicí soustavy nacházející se hluboko v dutině břišní. Leží pod brániční klenbou mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Obecně ji lze rozdělit na tři základní části: hlavu (caput pancreatis), tělo (corpus pancreatis) a ocas (cauda pancreatis).

Váží zhruba 80 gramů a měří necelých 20 centimetrů. Ačkoliv svou velikostí nepřesahuje dlaň dospělého člověka, plní v našem těle dvě důležité funkce. Jako žláza s vnitřní sekrecí tvoří hormony jako například inzulín a glukagon, které regulují hladinu krevního cukru. A jako žláza s vnější sekrecí produkuje trávicí enzymy. Díky nim se nám
v žaludku štěpí jídlo na cukry, tuky a bílkoviny. Když je slinivka zdravá, pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi v normě, a trávicí enzymy posílá do dvanáctníku, čímž udržuje celý trávicí systém v chodu. Tiše a spolehlivě pracuje v našem těle, zdravý člověk o ní ani neví. To se však mění, když je se slinivkou něco v nepořádku.

Alkohol a další rizikové faktory

Jedním z nejčastějších onemocnění slinivky je zánět neboli pankreatitida. Příčin onemocnění může být několik, jedním z hlavních rizikových faktorů je nicméně alkohol. V rozumném množství a jednou za čas vám neublíží, přemíra alkoholu však způsobuje problémy nejen s játry, ale právě také se slinivkou. Dlouhodobé a nadměrné pití totiž ničí její tkáň.

Nezdravý jídelníček je další možnou příčinou, zvlášť pokud se skládá z mastných a tučných jídel. I samotná konzumace jídla je důležitá. Pokud hltáte a jíte rychle, budete mít kromě těžkého žaludku také podrážděnou slinivku. Žlučové choroby, traumata břicha, metabolické poruchy či virová onemocnění mají na stav slinivky také vliv. Nežádoucně mohou působit také některé léky. A svůj podíl nese samozřejmě genetika.

Zánět slinivky a jeho druhy

Pankreatitida neboli zánět slinivky se dělí na akutní a chronickou.

Akutní zánět slinivky břišní

Akutní pankreatitida postihuje spíš muže ve věku 30 až 50 let, mezi její příčiny se nejčastěji řadí zaklínění žlučového kamene a blokáda hlavního slinivkového východu. Tím se enzymy vytvořené ve slinivce nemohou dostat dál, a tak se vrací zpět, čímž dochází k poškození tkáně. Při akutním zánětu má nemocný silné bolesti břicha, které doprovází zvracení. Bolest je většinou tak úporná, že dovede pacienta k lékaři, a tak může být pankreatitida téměř okamžitě diagnostikovaná a náležitě léčená. Diagnóze předchází pohmatové vyšetření, testy krve a moči, případně ultrasonografie. Nemocný si může pár dní pobýt v nemocnici. Po propuštění se vyhýbá potenciálním spouštěčům; alkoholu a tučným jídlům.

Chronický zánět slinivky břišní

Naproti tomu chronický zánět se řadí k dlouhodobým onemocněním. Hlavní příčinou bývá dlouhodobá a nadměrná konzumace alkoholu, případně onemocnění žlučníku. Projevy jsou podobné jako u akutního zánětu. Záchvaty bolesti břicha se objevují v průběhu let, navíc se k nim mohou přidat další komplikace, jako je cukrovka nebo infekce. Časté jsou také úbytky váhy. Na rozdíl od akutní pankreatitidy se na chronickou přichází až po letech, kdy mohou být funkce slinivky poškozeny. Při léčbě je nutné vysadit alkohol, tučná jídla a v případě cukrovky kontrolovat hladinu cukru. V případě nedodržování těchto opatření hrozí nemocnému smrt.

Cystická fibróza, rakovina a nedostatečná funkce slinivky břišní

Mezi další nemoci souvisící s nemocnou slinivkou patří také cystická fibróza, rakovina a pankreatická insuficience.

Cystická fibróza

Cystická fibróza je vážné a nevyléčitelné dědičné onemocnění. Příčinou je porucha transportu chloridů na buněčné úrovni, což způsobuje tvorbu hlenových zátek. Tyto zátky ucpávají slinivkové vývody a znemožňují přesun enzymů. Proto mají pacienti trpící fibrózou problém s výživou. Především je však postižený dýchací systém, zejména plíce.

Rakovina slinivky břišní

Bez náležité léčby je medián přežití zhruba půl roku. Mezi rizikové faktory patří kromě kouření, alkoholu a chronické pankreatitidy také věk a pohlaví. Častěji jí onemocní muži starší 60 let. Cukrovka rovněž zvyšuje riziko karcinomu. Roli má i genetika. Rakovině slinivky se přezdívá také „tichý zabiják z horní části břicha“.

Jednou z hlavních potíží při diagnóze rakoviny slinivky je totiž fakt, že se dlouhou dobu nijak neprojevuje. V počátečním stádiu nevyvolává téměř žádné potíže, a tak se nemocní často ocitají u doktora až v pokročilém stadiu. Jak nádor roste, může se dostavit bolest břicha, nechutenství, váhový úbytek a zežloutnutí bělma očí. Jen málokdy se najde karcinom pouze ve slinivce, často dochází k diagnóze až když je prorostlý a s metastázemi. Léčbu je třeba stanovit individuálně pro každého pacienta. K léčbě se využívá operace, chemoterapie a ozařování. Jakmile se však projeví příznaky, bývá už pozdě. Lékaři se v takovém případě snaží prodloužit dobu dožití.

Pankreatická insuficience

Neboli nedostatečná činnost slinivky břišní. Jde o neschopnost pankreatu produkovat či dopravovat dostatečné množství trávicích enzymů do tenkého střeva. Typicky se projevuje jako následek chronické pankreatitidy u dospělých a cystické fibrózy u dětí. Projevuje se příznaky spojenými se špatným vstřebáváním živin: nedostatkem vitamínů, úbytkem váhy a velkého množství páchnoucí stolice světlé barvy mastného vzhledu. U dospělých se může v důsledku pankreatické insuficience vyvinout i cukrovka.

Zdravá životospráva jako prevence

To nejmenší, co můžete pro svou slinivku udělat, je nezatěžovat ji litry alkoholu a tunami nezdravého jídla. Při potížích se nezdráhejte vyhledat lékaře, a zejména pokud máte se slinivkou problémy, choďte pravidelně na kontroly.

Autor: lan

Trápí vás slinivka? Neberte to na lehkou váhu. Co je to slinivka, jakou má v těle funkci a jaké nemoci s ní mohou být spojené? Na co si dávat pozor, abyste svou slinivku udrželi zdravou?
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ