Zdraví

Výroba domácího mýdla aneb jak na to

05.11 2015|DIY
Výroba domácího mýdla aneb jak na to

Mýdla vyrobená doma jsou originální a skvělým dárkem pro milovanou osobu. Při výrobě mýdla se využívají vlastnosti rostlinných olejů a jejich pěstících účinků. Domácí mýdla jsou nejen hezká, ale i šetrná k našemu zdraví.

Základní surovinou pro výrobu mýdla jsou rostlinné oleje – kokosový, palmový, olivový a přísady jako je vosk, glycerín a destilovaná voda. Mýdla jsou spojená s krásnou vůni, proto jsou obohacená o kvalitní esenciální oleje.

Domácí výroba mýdla je jednoduchá

Mýdlovou hmotu zahřejete v kastrolku nebo ve vodní lázni na 50 – 80°C a nechte ji řádně rozpustit na čirou tekutinu. Poté přimíchejte barvivo (nebo barviva, chcete-li si namíchat vlastní odstín) a přimíchejte éterický olej či aroma do mýdla. Tuto hotovou směs se nutné vlít do formiček, dozdobit různými dekoracemi a nechat pořádně vychladnout. Nakonec vyloupněte hotové mýdlo z formičky a máte hotovo. Nemáte-li po ruce řádnou formičku, můžete použít například vykrajovátka na cukroví. Připravenou hmotu nalijte do rovné misky, dejte zchladnout a krátce před úplným ztvrdnutím vyklopte a vykrajujte požadované tvary mýdla.

K výrobě mýdla za studena budete potřebovat:

  • olivový olej
  • kokosový olej
  • hydroxid sodný
  • destilovanou vodu
  • přírodní esence, koření, bylinky
  • formu, mikrotenový sáček

Všechny oleje zahřejte na 38°C. Hydroxid nasypejte do destilované vody – nikdy ne opačně ! Hydroxid se v reakci s destilovanou vodou zahřeje na 85°C a čekejte až teplota klesne na 37°C. Pak smíchejte s oleji a míchejte dokud mýdlo neudělá stopu za vařečkou.Nyní je čas na přidání esenciálních olejů, bylinek, koření.Hmotu nalijte do formiček, vyložené mikrotenovým sáčkem. Za 24 hodin mýdlo vyklopte, nechte 3 týdny zrát na větraném místě.
A na konec několik tipů: Do mýdel můžete vkládat například kávové zrna, usušené kousky citronů nebo pomerančů, sušené květy, kamínky.

Autor: Eve

Výroba domácího mýdla aneb jak na to - výroba domácího mýdla postup. Výroba domácího mýdla není složitá. Domácí mýdlo má příznivý vliv na zdraví pokožky
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ