Zdraví

Domácí čistící prostředky šetří peníze i zdraví

07.11 2015|DIY
Domácí čistící prostředky šetří peníze i zdraví

Žádná domácnost se neobejde bez čistících prostředků. Často máte plnou skříň nejrůznějších sprejů, krémů, prášků, mýdel či past a každý z těchto výrobků je určen na něco jiného. Někdy ovšem postačí na dokonalé vyčištění věcí v domácnosti něco tak obyčejného, jako je ocet, sůl, nebo soda. Čistit tak můžete levně a bez chemie.

Domácí čistící prostředky šetří vaše zdraví i peněženku

Možná o tom ani nevíte, že je doslova zbytečné za všechny tyto prostředky utrácet, protože stejnou službu vám udělají i mnohem jednodušší „čističe“, na které už nedaly dopustit naše babičky. Pokud tedy chcete šetřit své zdraví a také životní prostředí, zkuste si nějaký ten čisticí prostředek vyrobit sami, z dostupných zdrojů. Budete překvapeni, jak účinné čističe máte doma, aniž byste to věděli. Jaké čistě přírodní čisticí prostředky si tedy můžete doma vyrobit a co s nimi umyjete?

Domácí čistič skel a oken

Potřebujete: 1/4 šálku octa, 1/4 šálku lihu, 1 lžíci škrobu, 2 šálky teplé vody a nádobu s rozprašovačem. Suroviny dejte do nádoby a dobře promíchejte. Používeje k běžnému čistění oken, zrcadel a skel tak, jak jsme zvyklí u prostředků na okna.

Domácí prostředek na nádobí

Na 500 ml čisticího prostředku na nádobí budete potřebovat: 1,5 hrnku horké vody, 1/2 hrnku tekutého olivového mýdla (stačí nastrouhat asi 50 g olivového mýdla a nechat rozpustit ve vodě), 1 lžíci octa, 1 lžičku sody na praní a pár kapek esenciálního oleje. Všechny ingredience smíchejte, zalejte horkou vodou a počkejte, až se spojí. Směs nechte vychladnout, občas ji zamíchejte a nalejte do prázdné lahve od jaru či jiného prostředku na mytí nádobí. Pokud by se stalo, že by směs příliš ztuhla, můžete ji zahřát a rozředit vodou.

Domácí čistič odpadu

Pokud kupujete v drogerii čistič odpadů, pořizujete si jeden z nejhorších jedů, které jsou určeny k použití v domácnosti. Přestože jde o vysoce toxické prostředky, pořídíte je běžně za několik desítek korun. Na ucpaný odpad ale můžete použít i mnohem jednodušší prostředky. Pokud chcete provést jen běžnou, nebo preventivní údržbu odpadu, stačí, když smícháte půl hrníčku kuchyňské soli se čtyřmi litry horké, nikoliv však vařící vody a směs nalejete do odpadu. V případě, že je odpad již neprostupný a voda nám například z dřezu neodtéká, nasypte do něj půl hrníčku sody a zalejte stejným množstvím octa. Dojde k chemické reakci, která rozloží mastné kyseliny a promění je v mýdlo a glycerin. Odpad se rázem uvolní a po cca 15 minutách jej ještě zalijte vařící vodou. Tyto metody se z hlediska bezpečnosti rozhodně nesmíte kombinovat s běžně prodávanými prostředky, protože nikdy nevíte, jak se sebou budou jednotlivé látky reagovat.

Domácí čistič na nerezové povrchy

Nerezové povrchy jsou v domácnosti krásné, ale z hlediska udržování velmi nepraktické. Je na nich vidět každý otisk, každá šmouha i kapka vody. Aby se vám povedlo nerezový povrch hezky naleštit, nemusíte kupovat žádné speciální prostředky, ale skvělou službu udělá také olivový olej. Vše, co je z nerezu, stačí nejdříve nahrubo očistit hadříkem a druhým hadříkem napuštěným olivovým olejem pak vyleštit. Spokojeni budete nejen při pohledu na nerezovou lednici, sporák či dřez, ale také při pohledu na své ruce, protože je olivový olej krásně vyživí. A co je nejlepší? Po mastnotě není ani památky!

Domácí čistící prostředek na toalety

Toaletu si snadno vyčistíte tak, že do WC mísy nasypete jedlou sodu a zalijete octem. Necháte vše vybublat, pár minut působit a poté mísu klasicky vymyjete štětkou. Soda odstraňuje vodní kámen a zároveň pohlcuje pachy. Vzhledem k tomu, že nezatěžuje životní prostředí a je zdravotně nezávadná, je ideálním pomocníkem pro úklid domácnosti. Stojí pár korun a seženete ji v každé drogerii. Pokud byste chtěli toaletu trochu provonět, přidejte do směsi několik kapek aromatického oleje. Nejlepší jsou olejíčky s antiseptickým účinkem, tedy s vůní pomeranče, tea tree, levandule, nebo skořice.

Domácí čistič na keramické povrchy

Pokud potřebujete omýt vanu, umyvadlo, dřez, troubu či jiný keramický povrch, i k tomu vám pomůže soda. Stačí ji smíchat s malým množstvím octa, vzniklou pastu nanést na houbičku a všechny nečistoty půjdou z keramických povrchů okamžitě dolů.

Univerzální domácí čistič

Univerzální antibakteriální čistič, který je možné použít snad na všechno, se vyrábí velmi jednoduchým způsobem. Potřebujete k tomu pouze ocet a pomerančové slupky. Ze slupek z pomerančů odstraňte bílou dužninu, slupky dejte do zavařovací sklenice, zalejte octem a nechejte asi 3 měsíce louhovat. Dvakrát týdně sklenici protřepejte. Jakmile jsou pomerančové slupky naloženy dostatečně dlouho, přelejte výluh přes sítko do lahve s rozprašovačem. Pak už můžete čistit, co vás napadne – povrchy koupelny, kuchyně atd. Díky pomeranči prostředek krásně voní, slupky totiž do sebe octový zápach natáhly.Autor: Eve

Domácí čistící prostředky - vyrobte si nezávadné domácí čistící prostředky, které šetří vaší kapsu i vaše zdraví. Buďte šetrní ke své pokožce i vašemu nábytku...
Zdravá výživa

 311 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ