Zdraví

Vývoj miminka v 5. měsíci

31.10 2019|Mateřství
Vývoj miminka v 5. měsíci

Další měsíc v životě miminka znamená spoustu nových věcí nejen pro něj, ale i pro vás. Blíží se jeho první půlrok na tomto světě, a tak není divu, že je čím dál zvědavější na věci a lidi kolem sebe. Co vás a vaše

děťátko tedy čeká?

Milníky, které by dítě mělo pokořit

  • Mít dvojnásobek porodní váhy
  • Vydržet v symetrické poloze (hlava, tělo a nohy jsou v jedné přímce)
  • Přitahovat nohy k bříšku
  • Poznávat známé hlasy a tváře
  • Snažit se o přetočení ze zad na bříško
  • Přendat si hračku z jedné ruky do druhé
  • Sevřít hračku v ruce
  • Spát alespoň jedenáct hodin denně

Fyzické dovednosti

Vaše děťátko by na konci pátého měsíce mělo být na minimálnědvojnásobku své porodní váhy, což pro chlapce činí zhruba 7,3 kilogramů, pro holčičky je to trochu méně: 6,7 kilogramů. Děvčátka jsou celkově drobnější než chlapci, jejich výška se pohybuje okolo 64 centimetrů, kdežto kluci by měli mít skoro 66 centimetrů. Samozřejmě kilo navíc (či centimetr méně) nemusí znamenat žádnou překážku.

Na konci čtvrtého měsíce se váš drobeček přetáčel z bříška na záda, nebo se o to alespoň snažil. Nyní by pro něj přetáčení mělo být snazší, jelikož už hezky drží hlavičku a záda má také pevná. Některé děti se budou snažit také přetáčet ze zad zpět na bříško; při tom na ně dávejte zvlášť velký pozor a nenechávejte se samotné, zejména jsou-li na posteli či jiném vyvýšeném povrchu. Pozor, také byste ještě neměli dítě nutit setrvat v sedu, přestože se občas samo přitáhne. Tomuto typu sedu se říká pasivní, a pro dětskou páteř není zdravý. Počkejte, než se zvládne samo posadit z polohy na čtyřech.

Pro pátý měsíc je typické, že si děťátko suverénně dosáhne na lýtka, případně kotníky, když nadzvedne nožičky. S těmi si pak může hrát, je-li váš andílek hodně ohebný, můžete ho najít, jak cucá prstíky na nohou, protože jej stále ještě nepřešla chuť objevovat svět pomocí úst. A co se úst dále týká, je možné, že se miminku začnou prořezávat zoubky, většinou řezáky, což může být nepříjemná zpráva pro kojící maminky. Zpravidla se mléčné zoubky objevují až koncem šestého měsíce, u některých dětí se však první zub může objevit už na konci čtvrtého měsíce.

Sociální dovednosti

Z vašeho děťátka se stává malý Sherlock Holmes. Podle tónu hlasu, mimiky a gestikulace dokáže poznat, zda se zlobíte nebo máte radost. Tuto znalost samozřejmě využívá i miminko, například když pláče. Pláč ze zlosti a pláč z hladu zní odlišně. Přestože se postupně zkracuje doba spánku, i v pátém měsíci si dítě bude chtít dopřát šlofíky během dne. Nejaktivnější bude samozřejmě ráno hned po probuzení; během této doby byste se mu měli věnovat nejvíce, povídat si, hrát si, zpívat si, být s ním na podlaze, aby se mohlo převalovat.

Když vás uvidí se usmívat, usměje se též, což platí především pro známé tváře. Na cizince se mohou děti mračit, občas se rozpláčou. S úsměvem také přichází snaha vydávat rozličné zvuky; pětiměsíční kojenci tak mohou prskat či vydávat roztomilý bublavý zvuk.

Poznávací schopnosti

Také si v tomto měsíci více a více uvědomuje princip příčiny a následku. Pokud shodí hračku a ta při dopadu udělá zvuk, který se děťátku líbí, je možné, že to bude dělat znovu a znovu (a znovu). Tento typ „hry“ rozvíjí myšlení dítěte.

Z hraček jsou stále nejoblíbenější chrastítka; čím více hluku, tím lépe. Nyní se však kojenec začíná zajímat o více barev, vzorů a tvarů. Kromě hraček byste neměli zapomínat na vzdělávací obrázkové knihy a leporela. Vaše děťátko bude milovat také písničky či říkanky. Pátý měsíc je jako dělaný pro zařazení hudby do života vašich nejmenších, přitom nemusí jít vůbec o písničky pouze pro děti. Čím veselejší melodie, tím nadšenější kojenec bude, což se může projevit tleskáním či brebentěním.


Kdy zajít k pediatrovi?

K vašemu dětskému doktorovi byste samozřejmě měli chodit na pravidelné prohlídky, přesto neváhejte vyrazit, pokud si u dítěte všimnete některého z těchto příznaků:

  • Neudrží hlavičku, tělíčko a nožky v jedné přímce
  • Má výrazně nízkou váhu
  • Nezvládne držet hlavičku vzpřímeně
  • Nepřitahuje si ručky ani jiné předměty k ústům
  • Nereaguje na vás ani na výraz vašeho obličeje
  • Nesleduje pohybující se lidi či předměty
  • Neusmívá se

Snažte se všímat těchto věcí dlouhodobě, pokud se na vás miminko jeden den neusměje, nic se neděje. Často jde o kombinaci dvou a více příznaků, které by mohly znamenat například opožděný vývoj.

A co ty příkrmy?

Již v minulém článku jsem zmínila příkrmy, které by do ukončení pátého měsíce doopravdy neměly tvořit hlavní část potravy kojence. Naopak, tím nejdůležitějším stále zůstává mateřské mléko, a mělo by jím zůstat alespoň ještě další měsíc. Přesto ne každá maminka může kojit, a tak přicházejí k umělým mlékům také příkrmy. Pokud jste začínali experimentovat s pevnou stravou již ve čtvrtém měsíci, nejspíš víte, co vašemu dítěti chutná a vyhovuje. Jestli však stále na nabízenou lžičku nijak nereaguje (nebo reaguje negativně), příkrm mu nenuťte.


Místo kupovaných příkrmů si zkuste doma vyrobit vlastní, což je levnější, zdravější, a často také chutnější varianta. Vyvarujte se však příliš velkému množství řepy, mrkve, špenátu či tuřínu. Tato zelenina obsahuje vysoké množství dusičnanů, které mohou být příčinou chudokrevnosti. Stejně tak se do jednoho roku nepodávají cibuloviny a houby.

Mohlo by vás zajímat:

Vývoj miminka v 1. měsíci
Vývoj miminka ve 2. měsíci
Vývoj miminka ve 3. měsíci
Vývoj miminka v 4. měsíci

Autor: Světlana Nedvědová

Je vašemu miminku již pět měsíců? Podívejte se s námi, co by mělo umět. Jaké jsou sociální a fyzické dovednosti pětiměsíčního dítěte?
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ