Vývoj miminka ve čtvrtém měsíci – příkrmy a plavání?
Vývoj miminka ve 3 měsíci. Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti?
Vývoj miminka v 2. měsíci
Vývoj miminka v 1. měsíci
10 tipů, jak pečovat o novorozence
Vývoj miminka v 5. měsíci
Čím dříve dítě nastoupí do školky, tím častěji bude nemocné
10 potravin vhodných pro novopečené maminky
Nemoci novorozenců a kojenců
Vývoj miminka ve 3 měsíci. Jaké milníky pokoří váš uzlík radosti?
Vývoj miminka v 2. měsíci
Vývoj miminka v 1. měsíci
10 tipů, jak pečovat o novorozence
Vývoj miminka v 5. měsíci
Čím dříve dítě nastoupí do školky, tím častěji bude nemocné
10 potravin vhodných pro novopečené maminky
Nemoci novorozenců a kojenců
Vývoj miminka ve čtvrtém měsíci – příkrmy a plavání?
Vaše děťátko vás nepřestává překvapovat. Krásně pase koníčky, objevuje vlastní ruce a směje se nejen na vás, ale i na ostatní lidi. Nocí plných nepřerušovaného spánku sice přibývá, přesto vás sem tam ještě miminko vzbudí.
Co vás a vaše miminko může čekat v nadcházejícím čtvrtém měsíci?
- Převrácení se z bříška na záda
- Upřednostňování rodičů před cizími lidmi
- Nárůst váhy
- Vnímání „cizího“
- Poznávání všeho ústy
- Změna barvy očí
- Změna vlásků
- První zoubek
- Dožadování se společnosti výkřiky
Fyzické dovednosti
Ve čtvrtém měsíci by měla být váha vašeho kojence rovna dvojnásobku jeho porodní váhy. Pro holčičky je to tedy zhruba 6 kilogramů, pro chlapce 6,8 kilogramů. Co se týká výšky, během čtvrtého měsíce by mělo děťátko povyrůst až o 3 centimetry. Optimální čísla jsou 62 centimetrů pro děvčata a téměř 64 centimetrů pro kluky. Uvedené hodnoty jsou průměrem, nemusíte se bát, pokud má vaše miminko o kilo více a dva centimetry méně. Také je důležité nezapomínat na okolnosti provázející narození; je zřejmé, že děťátko, které se narodilo předčasně, bude drobnější než děti narozené v či po termínu.S tím, jak miminko roste, se mu samozřejmě zvyšuje síla. Víme, že během třetího měsíce měl vás kojenec začít ovládat svou hlavičku, například ji zvedat a udržet bez klinkání. V tomto měsíci se k hlavičce přidávají záda. Některá miminka se zvládnou přetočit ze zad na bok či dokonce na bříško, rády se plazí a nadzvedávají.
Důležitou roli hrají ručičky a ústa děťátka. Úchop je stále silnější a jistější, ručkami bere nejrůznější předměty a zkoumá je podrobněji ústy. Přichází čas, kdy je důležité kontrolovat miminko ještě bedlivěji, jelikož hrozí nebezpečí udušení po vdechnutí součástky hračky či infekce. Miminko je zvědavé, vkládá si do úst doopravdy cokoliv, a vy proto musíte být opatrní. Zároveň byste měli pomalu začít omezovat dudlíky, jelikož je možné, že vašemu pokladu začne růst první zoubek už ke konci čtvrtého měsíce. Také se mohou (ale nemusí) obměnit vlásky a barva očí, a tak se z původně modrookého blonďáka nakonec může vyklubat zelenooký brunet.
Emocionálně-sociální dovednosti
Miminka ve čtvrtém měsíci milují společnost. Nechtějí být samy a dokáží si křikem či výskotem vydobýt pozornost. Zatímco v předchozím měsíci se děťátko pouze usmívalo, nyní už se začíná naplno smát. Pokouší se komunikovat s lidmi kolem sebe, počátky dětského žvatlání se objevují právě zde. Dále kojenec začíná chápat koncept trvalosti; když mu maminka, tatínek či oblíbená hračka zmizí z dohledu, dítě ví, že nezmizeli doopravdy. Dokáže rozlišovat známé a neznámé tváře, stejně tak některé výrazy ve tvářích.Rozvíjí se kritický postoj k cizím lidem. Děťátko nyní preferuje náruč svých rodičů před kýmkoliv jiným. Pokud tedy vidíte, jak se vaše miminko v náruči kohokoliv jiného přestává usmívat, a naopak natahuje k pláči, nenuťte jej a jednoduše si ho vezměte zpět k sobě.
Z hraček by stále měly převažovat barevné a zvuky vydávající. Ideální jsou chrastítka, zvonečky, dětské hudební nástroje, hrací deka... Nezapomeňte však, že nejlepším pomocníkem dítěte jsou nyní ústa! Hračky by proto měly být dostatečně velké a vždy čisté. Pomoci rozvinout jeho sociální schopnosti může plavání s dalšími kojenci.
Většina dětí vodu miluje, připomíná jim totiž čas u maminky v bříšku. Zároveň se plavání doporučuje jako podpora pohybu a motorických funkcí. Ne všechny děti však mohou být na plavání připravené již v čtvrtém měsíci. Pokud vidíte, že se veřejné plavání vašemu kojenci nelíbí, zkuste si hrát například doma ve vaně, čímž posílíte jeho kladný vztah k vodě.
Kognitivní (poznávací) dovednosti
Ve čtvrtém měsíci dochází především k prohlubování dovednostízískaných v předchozím měsíci. Děťátko začíná rozlišovat obličeje rodičů a cizích lidí, z úsměvu se stává smích, a navíc se přidávají i další radostné zvuky, například výskání. Pláč se neobjevuje téměř vůbec, zato křik se může stát nástrojem pro dosažení vlastních cílů. Pokud miminko křičí, zpravidla se dožaduje pozornosti a společnosti.
Navíc dokáže kojenec reagovat odlišně na hlasy, které slyší. Rozeznává laskavý tón od přísného, cizí od známého a pozná, odkud zvuk přichází, přičemž se následně snaží za ním otočit. Žvatlání nabývá na síle, dítě se s vámi může pokusit vést dialog. Stále jsou nejpoužívanějšími slabikami typické „ga“ či „he“, přidávají se však i písmenka jako n, b či f. Důležité je miminku odpovídat, regulovat tón svého hlasu a při představování nových slovíček doplňovat verbální projev i vizuálem (k tomu jsou skvělá leporela).
Kdy mohu začít děťátko přikrmovat?
Téma příkrmů je poněkud složité a rozporuplné. V obchodech můžete narazit na příkrmy, jejichž etikety říkají „Už od 4. měsíce!“ a „Doporučeno pediatry“. Pravdou je, že většina pediatrů však doporučuje s příkrmy ještě chvíli počkat. Ve čtvrtém měsíci sice může být trávicí trakt vašeho děťátka dostatečně vyvinutý, přesto by hlavní složkou jeho potravy mělo být ještě stále mateřské mléko.Pokud však nekojíte a samo děťátko projeví zájem o pevnou stravu, můžete opatrně zkoušet i příkrm. Neměli byste však dávat plnou porci, jde spíše o seznamování s jídlem, které by mělo probíhat pomalu a trpělivě. Jedna lžička může bohatě stačit. Jestliže však kojenec příkrm odmítá, určitě jej nenuťte a počkejte do (ukončeného) pátého měsíce, což je ostatně doba, kterou pediatři doopravdy doporučují. Nezapomínejte, že každé miminko je jiné a některá mohou odmítat příkrmy i déle. Do té doby kojte a/nebo krmte umělými mléky, ale především: nepropadejte panice.
Mohlo by vás zajímat:
Vývoj miminka v 1. měsíciVývoj miminka ve 2. měsíci
Vývoj miminka ve 3. měsíci
Vývoj miminka v 5. měsíci
Autor: Světlana Nedvědová
Vývoj miminka ve čtvrtém měsíci – příkrmy a plavání? Co by mělo miminko umět ve čtvrtém měsíci? Jaké by měly být jeho fyzické, kognitivní a sociální dovednosti? Kdy začít s příkrmy?
Zdravá výživa
301
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ