Zdraví

Alergie na kravské mléko

30.10 2015|Nemoci
Alergie na kravské mléko

Alergie na kravské mléko je nejčastější alergii u novorozenců a malých dětí. Alergické projevy se mohou objevit i při plném kojení, kdy bílkoviny kravského mléka přecházejí do mléka mateřského a způsobují kojencům trávicí potíže.

Tato imunitní reakce organismu na bílkovinu kravského mléka se může projevit ale i v dospělosti. U kojenců se vyskytuje asi v 8%, u dospělých asi 0,2%. Kravské mléko obsahuje zhruba 20 bílkovin, které mohou potenciálně vyvolávat alergii. Hlavními alergeny kravského mléka jsou syrovátkové bílkoviny a kasein.

Příznaky alergie na kravské mléko:

 • Časté ublinkávání, úbytek na váze,
 • plynatost, bolesti břicha, koliky, průjem, hlen ve stolici, při těžké alergii krev ve stolici,
 • dítě je uplakané, nespokojené,
 • gastroezofageální reflux,
 • časté nemoci dýchacích cest,
 • časté záněty středouší, dlouhodobá rýma či kašel, astma
 • chudokrevnost,
 • neklid, poruchy spánku,
 • kopřivka, atopický ekzém,
 • kašel, záněty průdušek,
 • nevolnost, zvracení,
 • v nejtěžších případech anafylaktický šok – nejtěžší alergické reakce ohrožující život.

Nejčastěji je postižen zažívací trakt. Problémy se zažívacím traktem má 50 až 60 % pacientů. Kožní příznaky se projevuji zhruba u 40 % pacientů. Nejméně častým je postižen dýchací trakt.

Diagnostika alergie na kravské mléko

Alergii na kravské mléko lze rozpoznat pomocí krevního nebo kožního testu tzv. prick test, kdy se jemnou jehličkou škrábnutím na povrchu kůže aplikuje alergen a pak se sleduje vznik zarudnutí v okolí. Alergii na kravské mléko lze diagnostikovat i jednoduchým expozičním testem. Spočívá ve vysazení kravského mléka na 3-4 dny - stav by se měl do několika dnů upravit. Při opětovném podání mléka se potíže vrátí.

"Základem diagnostiky je důkladná anamnéza včetně rodinné anamnézy alergie. Riziko atopie obecně se pohybuje v rozmezí 20-40 %, pokud je jeden z rodičů alergik, a mezi 25-35 %, pokud je alergický sourozenec. Při výskytu alergie u obou rodičů současně se riziko zvyšuje až na 40-60%," vysvětluje MUDr. Jiří Bronský, Ph.D. z oddělení dětské gastroenterologie Fakultní nemocnice v Motole.

Léčba alergie na kravské mléko

"V současné době neumíme potravinovou přecitlivělost léčit. Jedinou spolehlivou možností, jak předejít alergické reakci, je vyloučení rizikové potraviny z jídelníčku. Zvláště nemocní, kteří jsou ohroženi závažnou anafylaktickou reakcí, reagující na velmi nízkou prahovou dávku kravského mléka (miligramová množství), musí velmi přísně vyloučit kravské mléko z jídelníčku. Je tedy nezbytně nutné, aby byli spolehlivě informováni o složení potravinářského výrobku," varuje MUDr. Květuše Ettlerová z oddělení alergologie a klinické imunologie v Hradci Králové.

Léčba alergie na mléko spočívá tedy v dodržování bezmléčné diety. Pokud trpíte touto alergií, musíte se vzdát konzumace mléka, sýrů, jogurtů, smetany, zmrzliny a všech mléčných výrobků. Ze zákona jsou výrobci povinní uvádět na etiketách složení výrobku. Všechny balené potraviny tedy jasně uvádějí, zda obsahují kravské mléko, nebo ne.

Při plném kojení musí i kojící žena dodržovat bezmléčnou dietu. Je vhodné toto podpořit probiotiky, které jí nejenom kojenec, ale i kojící matka. Probiotika napomáhají ke zdravému osídlení střeva a rychleji střevo regenerují. Pokud už nekojíte, jsou pro kojence řešením mléka s vysokým stupněm štěpení bílkoviny. Pro dítě nejsou jen potravou, ale i lékem. Tato mléka jsou poměrně drahá, protože jejich výroba je náročná.

U alergiků na kravské mléko se doporučuje hlídat dostatek bílkovin, omezit lepek a sladké. Při vyloučení mléka ze stravy je důležité zajistit, že budou využity jiné zdroje vápníku. Jelikož nelze vápník absorbovat bez vitamínu D, je důležité zajistit i dostatečný příjem tohoto vitamínu. Hlavním rizikem je křivice a poruchy růstu způsobené deficitem vitamínu D a vápníku, ke kterému může dojít následkem ovlivňování stravy dietou. Včasná diagnostika a léčba sníží rizika těchto závažnějších následků.

Autor: Liv

Alergie na kravské mléko je nejčastější alergii u novorozenců a malých dětí. Příznaky alergie na kravské mléko. Diagnostika alergie na kravské mléko. Léčba alergie na kravské mléko
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ