Zdraví

10 maličkostí, které můžete udělat, aby se stal svět lepším

08.10 2015|Osobní rozvoj
10 maličkostí, které můžete udělat, aby se stal svět lepším

Pokud máte pocit, že jste příliš malí na to, abyste změnili svět, pletete se. Máte mnohem větší potenciál, než si myslíte. Podívejte se na následujících 10 maličkostí, které můžete udělat sami proto, aby byl svět lepší.

1. Úsmívejte se

Je to úžasné, kolik může úsměv změnit věcí. Když se kolem sebe rozhlédneme, zjistíme, že každý chce být šťastný. A právě úsměv ukazuje, že jsme. Navíc je nakažlivý, nestojí žádné peníze a dokáže zlepšit náladu všem okolo i vám samotným.

2. Poslouchejte

Často si lidé kolem nepřejí víc, než aby je někdo vyslechl. Vyslechnutím není myšleno jen poslechnout si, co dotyčný řekl. Pokud chcete být dobrým posluchačem, je třeba jim být aktivně. Aktivní posluchač se ptá na podrobnosti, ptá se, jestli to dobře pochopil a vybízí toho, kdo mluví, aby mu řekl více podrobností. Opravdové naslouchání není snadné, ale může způsobit velký rozdíl. Většina z nás chce být pouze vyslechnuta. Každý z nás má svůj příběh a chce být pochopen.

3. Udělejte si čas pro sebe

Udržujte čistotu. Začněte u sebe doma, v práci a pak pokračujte dál. Mějte jasně vyhrazená místa na konkrétní věci. Odpadky házejte zásadně do popelnice. Uklízejte pro svém psovi na veřejných místech. Doma byste si taky nenechali jeho výkaly na okrasném trávníku. Jste v přírodě a vidíte odhozenou plastovou láhev? Co na tom, že jste nevyhodili. Ukliďte ji. A vykašlete se na to, že je to nespravedlivé uklízet po někom jiném. Pravděpodobně ji vyhodil nějaký omezený hlupák a nad takovým je třeba se povznést. Ukažte, že vám záleží na vašem okolí. Možná inspirujete i ostatní. A z malého gesta jednoho odhodlaného člověka se může stát něco většího.

4. Otevřete někomu dveře

Myslím, že je to sladké, když muž otevře ženě dveře. Je hezké vidět, když mladý muž otevře dveře nejen své dívce nebo mladé ženě, ale i ženám v jakémkoliv věku. Vždyť jsou to ženy, které jsou a budou matkami. A věřte, že úděl matky není vůbec jednoduchý, tak proč jim ho trochu nezpříjemnit a neprokázat jim za to, co pro svět dělají, trochu úcty.

Dnešní ženy už se sice ztotožnily s emancipovanou dobou, ale ruku na srdce, velká většina z nich je v duši stále ženami a touží po tom, aby se tak i cítily. Proto milí muži nedejte na řeči o feminismu a nezapomeňte na toto malé, ale kouzelné gesto. Nic nerozněžní ženu více, než upřímná pozornost od mužů. A že máte pocit, že to dnešní ženy nedokáží ocenit? Mějte s námi trpělivost, hloupá doba nám vštěpila nezávislost tak silně, že jsme z těchto milých gest občas tak šokované, že je nestihneme ani ocenit. Když se nám to bude ale stávat častěji, dřív nebo později si určitě zvykneme a mužné gesto pravých mužů opět oceníme.

Otvírání dveří nemusí být výsadou jen pro ženy. Není nic špatného, pokud otevřete nebo přidržíte dveře někomu nemohoucímu, nemocnému, staršímu i komukoliv dalšímu, kdo bude mít potřebu.

5. Řekněte prosím a děkuji

Myslím, že říkat prosím a děkuji, je docela samozřejmé. Nicméně, stále se setkávám s případy, kterým tato drobná pravidla slušného chování nikdo od dětství nevštěpoval. Ruku na srdce, ani vám by to nebylo příjemné. Poslechněte si rozdíl mezi: „Jdi a zavři dveře Davide“ a „Davide, zavři prosím dveře. Děkuji.“

Každý má nárok na služné zacházení. Nikomu není milé, když mu někdo rozkazuje. Tak se nad tím příště, až budete chtít někomu prokázat trochu „neslušnosti“, zamyslete a uvědomte si, jak by bylo vám na jeho místě.

6. Naučte se jména a používejte je

Říká se, že oblíbené slovo každého je jeho jméno. Pokud budete jména lidí používat, ukážete tři věci:

  • 1. Poslouchal jsem tě
  • 2. Záleželo mi na tom, co jsi říkal
  • 3. Pamatuji si tvé jméno, protože jsi pro mě důležitý

7. Povzbuzujte

Jeden z mých nejoblíbenějších dárků od učitelů je malá kartička s citátem: "Nejlepší dárek, který můžeš někomu dát, je povzbuzení“.

Téměř nikdo dostává podporu, kterou potřebuje pro růst ke svému plnému potenciálu. Kdyby každý dostal potřebné povzbuzení, většina z nás by byli géniové. Podpora může znamenat jednoduchý kompliment „Ty to dokážeš“ nebo „Věřím ti“, ale i „Miluji tě“. Nejlepší vůdci na světě používají více podpory než kritiky. Podpora a uznání je to to nejjednodušší, co můžeme lidem, na kterých nám záleží, ale i lidem ve svém okolí dát.

8. Udělejte si čas pro sebe

Může to znít chamtivě, ale není tomu tak. Každý potřebuje čas na dobití. Když se budeme sami cítit dobře, můžeme jednodušeji pomáhat lidem a být lepším společníkem nebo pomocníkem. To je také důvod, proč firmy dávají svým zaměstnancům další přestávky a delší dovolené. Svůj čas věnujte jen sobě. Dejte si příjemnou koupel, přečtěte si dobrou knížku, zajděte si na procházku, meditujte nebo si najděte jinou činnost, která vás naplňuje.

9. Dárce a příjemce

Příliv a odliv funguje v kruhu. Stejně tak funguje i braní a dávání. Pokud jste velkorysí, vrátí se vám to. Zadržování jednoduše zastaví průtok. Stejně důležitý je ovšem i příjem. Pokud se nenaučíte přijímat dary od ostatních, zastavíte průtok a dostanete na stejný bod mrazu. Jak to funguje v praxi? Někdo se na vás usměje? Usmějte se taky. Někdo vás poslouchá, poslouchejte někoho, kdo to potřebuje.

10. Buďte sami sebou

Největší dar, který můžete světu dát, je vaše pravé já. Občas se v zmatené společnosti ztrácíme a zapomínáme, kdo doopravdy jsme. Uvědomte si však, že vaše přítomnost na tomto světě je dar a vy jste na Zemi z nějakého vyššího důvodu. Investujte čas do objevování, kdo ve skutečnosti jste, co si myslíte, co můžete tomuto světu přinést. Představte si, jak jednoduché by bylo, kdyby lidé byli sami sebou, místo věčného předstírání. A teď si představte, jaké by to bylo, kdyby lidé mohli být sami sebou. Kolik štěstí by to mohlo přinést jim samotným a kolik štěstí by tito lidé přinesli svému okolí.

Jste připraveni něco změnit? Začněte ještě dnes!

Autor: Jad

10 maličkostí, které můžete udělat, aby se stal svět lepším. Svět nebude lepší, pokud se my sami nezlepšíme. Chcete lepší svět? Začněte u sebe..
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ